Zdrowie

Jak zamrozić cukinię na zimę: 5 prostych sposobów

Pin
Send
Share
Send
Send


Cukinia jest najcenniejszym produktem dla zdrowej diety, idealnym pierwszym posiłkiem dla dziecka i po prostu smacznym warzywem, które robi niesamowity gulasz, ratatouille, a nawet lasagne. Kupując mrożone warzywa w supermarkecie, prawdopodobnie rozczarujesz się. Zamiast charakterystycznego przyjemnego smaku i delikatnej tekstury w opakowaniu będą nieapetyczne kawałki warzyw, które nawet po obróbce cieplnej pozostaną „gumowe”. Jeśli masz bogate zbiory na swoich łóżkach, warto zapytać, jak zamrozić cukinię na zimę, aby zachować pełnię smaku i maksymalne składniki odżywcze.

Powinienem zamarznąć

Bakłażany można zamrozić w ten sam sposób.

95% cukinii składa się z wody, a właśnie to warzywo zawdzięcza swoją „skromną” zawartość kaloryczną - tylko 20 kcal na 100 g. Jednak pozostałe 5% ma ogromną zawartość substancji mineralnych: żelazo, wapń, miedź, fosfor, potas i sód dobrze współistnieją z witaminami z grupy B, kwasami askorbinowymi i nikotynowymi, tokoferolem i prowitaminą A. Warzywo jest bogate w pektyny i błonnik, biotynę i kwas tartronowy. Kiedy są zamrożone, minerały i błonnik są przechowywane w całości, a witaminy częściowo. W każdym razie korzyści z mrożonej cukinii będą większe niż z konserw.

Przy zbieraniu warzyw warto wcześniej zdecydować, które z nich planujesz ugotować. Cukinia jest wygodniejsza do smażenia w kręgach, do rozdrobnienia zupy, kawioru lub gulaszu użyć produktu pokrojonego na kostki o boku 1-1,5 cm Jeśli zamierzasz gotować kotlety warzywne, cukinię można początkowo posiekać na tarce. Jako podstawę dla żywności dla niemowląt można dowolnie rozdrobnić produkt.

Sposoby zamrożenia świeżej cukinii na zimę

Cukinia na żywność dla niemowląt nie może być cięta zbyt mała, ponieważ wtedy nadal będzie zamieniana w tłuczone ziemniaki
  1. W swojej surowej formie. Najłatwiejsza opcja: umyj cukinie, odetnij ogon i końcówkę każdego warzywa, zmiel je w dowolny sposób, włóż do pojemnika lub plastikowej torebki i włóż do zamrażarki. Jeśli planujesz użyć otrzymanego produktu do gotowania żywności dla dzieci lub puree z zupy, ta opcja jest idealna. Spędzasz minimalną ilość czasu i zachowujesz przydatne substancje. Jednak po rozmrożeniu cukinia traci dużo płynu i po prostu nie nadaje się do gotowania innych potraw.
  2. Z dodatkiem soli. Umyte warzywa są miażdżone, układane w jednej warstwie na ręczniku papierowym, posypane solą. Godzinę później wydzielony sok jest ostrożnie usuwany, plastry cukinii pakowane są w worki i zamrażane. Dzięki temu zachowujesz maksimum użytecznych komponentów, a zimą rozmrożone warzywa nie stracą atrakcyjności wizualnej.
  3. Ze wstępnym blanszowaniem. Cukinia pokrojona w kostkę gotowana we wrzącej wodzie z kwasem cytrynowym przez 3 minuty. Kawałki usuwa się łyżką cedzakową, suszy i zamraża w zwykły sposób. W tej postaci warzywo zachowuje swój kolor i kształt, ale traci ponad 30% witamin.
  4. W przetartej formie. Warzywo rozdrabnia się na tarce lub łączy, miesza z solą i pozostawia na 30 minut w temperaturze pokojowej. Następnie uwolniony płyn jest odprowadzany, wcierana masa jest delikatnie prasowana, pakowana w worki i umieszczana w zamrażarce. Otrzymasz idealną bazę na ciasto warzywne lub klopsiki.
  5. Po obróbce cieplnej. Można zamrozić smażoną cukinię lub gotowy gulasz warzywny bez dodawania oleju. W zimie wystarczy wysłać potrawę na patelnię lub wolną kuchenkę, a za kilka minut otrzymasz smaczny dodatek. Witaminy w tej wersji zamrażania zostaną zachowane tylko częściowo.

Jak zamrozić warzywo: przewodnik na wideo

Co gotować zimą

Prawidłowy wybór dostępnych dań zależy od wybranej metody przygotowania. Tak więc mrożona cukinia surowa nadaje się tylko do przygotowania puree ziemniaczanego, zupy, kawioru lub klopsików. Z zastrzeżeniem wcześniejszej obróbki cieplnej lub użycia soli, rozmrażaną cukinię można smażyć, stosować jako składnik do gulaszu lub ratatouille.

Kawior domowej roboty lub półmisek warzywny zimą - pyszne przekąski dla rodziny

Aby upewnić się, że warzywa pozostają tak użyteczne, jak to możliwe i zachowują swój pierwotny wygląd, ważne jest, aby uwolnić jak najwięcej powietrza przed włożeniem ich do zamrażarki z worków lub pojemników z kawałkami żywności. Produkt nie nadaje się do wielokrotnego zamrażania. Pojemnik z mrożonymi warzywami należy wziąć bezpośrednio przed gotowaniem i natychmiast poddać obróbce cieplnej.

Przestrzegając tych prostych zasad, możesz cieszyć się bogatymi witaminami i smacznymi daniami z warzyw przez cały rok.

Pin
Send
Share
Send
Send