Piękno

Orchidea Phalaenopsis - Home Care: Reproduction and Transplanting

Pin
Send
Share
Send
Send


Domowy ruch dla Phalaenopsis Orchid polega na dokładnym obserwowaniu reżimu nawadniania, oświetleniu i zapewnieniu systemu korzeniowego wystarczającej ilości światła i powietrza

Fani roślin domowych nazywają to tropikalne piękno kwiatem motyla ze względu na niezwykły kształt płatków. Opieka domowa dla orchidei Phalaenopsis jest dokładnie zgodna z reżimem nawadniania, oświetleniem i zapewnieniem systemu korzeniowego wystarczającej ilości światła i powietrza. Phalaenopsis orchid - dama z charakterem. Jak go ograniczyć, czytaj dalej.

Fani roślin domowych nazywają to tropikalne piękno kwiatem motyla ze względu na niezwykły kształt płatków.

Jaka jest różnica między Phalaenopsis a innymi gatunkami storczyków?

Eksperci uważają ten kwiat za najbardziej bezpretensjonalny ze wszystkich epifitów i często nazywają go „storczykiem dla początkujących”. Możesz nauczyć się phalaenopsis na krótkiej łodydze o wysokości do 70 cm, wylocie 4-6 gęstym, ułożonym w dwa rzędy, liście i długą, lekko zakrzywioną szypułkę. Od innych storczyków odróżnia się całkowitym brakiem tuberidii (fałszywych żarówek) - owalnych zagęszczeń na łodygach, w których rośliny przechowują wodę.

Phalaenopsis jest wyposażony w dwa rodzaje korzeni:

 • podtrzymuje, wystaje w różnych kierunkach, które naturalnie przywiera do kamieni i kory drzew;
 • powietrze do uzyskania wilgoci bezpośrednio z powietrza, na wierzchu pokryte są warstwą welamenu - specjalnej tkaniny chłonnej o zielonym odcieniu.

Ponieważ pąki o dyskretnym przyjemnym zapachu kwitną stopniowo w Phalaenopsis, okres kwitnienia może trwać 2-6 miesięcy. Nie ma prawie żadnego okresu odpoczynku, więc roślina może kwitnąć 2-3 razy w roku (zwykle 2 razy jesienią i wiosną).

Ponieważ pąki o dyskretnym przyjemnym zapachu kwitną stopniowo w Phalaenopsis, okres kwitnienia może trwać 2-6 miesięcy

W zależności od rodzaju phalaenopsis, płatki mogą być malowane w delikatny liliowy, różowy, jasny cytrynowy, jasnozielony lub biały. Warga - środkowy liść w środku - jest zawsze jaśniejsza i ma kontrastujący szkarłat, czekoladę, oliwkową zieleń lub ciemnofioletowy kolor. Może być także obecny w formie uderzeń na płatkach.

Wskazówka! Hybrydy Phalaenopsis zwane nowością wyglądają bardzo nietypowo. Ponieważ ich łodygi kwiatowe nie giną, a jedynie „hibernują”, a następnie odrastają, orchidea jest pokryta małymi kolorowymi pąkami przez cały rok. Kwitnie do 5 razy w roku.

Który garnek wybrać?

Phalaenopsis w przyrodzie jest zdolny do wzrostu tylko na podporach, dlatego konieczne jest zapewnienie podobnych warunków. Aby wesprzeć swój pień i ułatwić pielęgnację Phalaenopsis orchid w domu, możesz wybrać następujące rodzaje doniczek:

 • duża pojemność gliny jest wystarczająco stabilna i jest w stanie z łatwością wytrzymać surowość kwiatu, ale gleba w nim wysycha szybciej; ponadto, ze względu na ścisłe dopasowanie korzeni do porowatej powierzchni podczas przeszczepu, w celu uniknięcia ich uszkodzenia, doniczkę należy złamać; rozwiązaniem mogą być pojemniki pokryte lukrem;

Duża pojemność gliny jest dość stabilna i może z łatwością wytrzymać dotkliwość kwiatu, ale gleba w nim schnie szybciej

 • plastik jest wygodny, łatwy do czyszczenia, a wilgoć w nim nie odparowuje tak szybko; jeśli zdecydujesz się pozostać na plastikowym pojemniku, zdobądź przezroczysty garnek, ponieważ dla normalnego rozwoju korzeni potrzeba światła; w takim przypadku będziesz mógł obserwować stan korzeni, gleby i dostosować częstotliwość nawadniania;
 • tkane kosze bambusowe: kolejna dobra wersja zdolności do uprawy phalaenopsis, ponieważ korzenie będą miały wystarczająco dużo miejsca na przyczepność; podczas przesadzania można je łatwo oddzielić od gładkich bambusowych pni.

Plastik jest wygodny, łatwy do czyszczenia, a wilgoć w nim nie odparowuje tak szybko.

Wskazówka! Doniczka powinna mieć otwory nie tylko w dolnej części, aby usunąć nadmiar wilgoci, ale także ściany boczne. Za pomocą takich otworów regulowana jest wymiana powietrza korzeni.

Poziom wilgoci

Phalaenopsis jest tropikalnym kwiatem, więc może rosnąć i rozwijać się tylko wtedy, gdy jest wystarczająco dużo wilgoci. Nie należy go jednak zalewać. Aby zapewnić właściwą pielęgnację storczyków phalaenopsis (patrz zdjęcie) w domu, należy pamiętać o zasadzie dwóch „P”: najpierw ziemia musi „zmoczyć się”, a następnie „wyschnąć”.

W zimie wystarczy podlewanie raz na 2 tygodnie, wiosną i jesienią raz w tygodniu, a latem w 2-3 dni. Ale częstotliwość nawadniania zależy od temperatury w pomieszczeniu i poziomu oświetlenia. Rzeczywiście, w pochmurną pogodę podłoże wysycha znacznie wolniej niż w gorące słoneczne dni.

Idealnym sposobem na wodę jest zanurzenie zbiornika z kwiatem w wodzie na 15 minut. Zimą czas ten można skrócić do 5 minut. Tak więc ten rodzaj kwiatów aktywnie „pije” w ciągu dnia, lepiej go podlewać rano. Woda, która dostaje się do pąków, może je uszkodzić, więc powinieneś działać bardzo ostrożnie. Dbanie o miniaturową karłowatą orchideę w domu jest podobne do powyższego i nie ma szczególnych różnic.

Zimą wystarczy podlewanie raz na 2 tygodnie, wiosną i jesienią raz w tygodniu, a latem w 2-3 dni

Kwiat podlewany twardą wodą w końcu pokryje się niezbyt estetycznym białawym nalotem, więc lepiej go bronić lub filtrować. Aby nasycić tlen, płyn można wylewać kilka razy z jednego pojemnika do drugiego. Destylat jest również używany do podlewania, jednak w tym przypadku brakujące pierwiastki śladowe są do niego dodawane.

Wskazówka! Zrozumienie, czy phalaenopsis wymaga podlewania, jest łatwe. Z niedoborem wody jego korzenie stają się jasne srebrne.

Orchidea Phalaenopsis: Przeszczep

Kiedy kupujesz kwiat w sklepie, możesz sprawdzić datę jego najbliższego przeszczepu u sprzedawcy. Najczęściej sprzedawany jest w gotowym podłożu składającym się z kory drzewnej, co jest wystarczające do żywienia. Przeszczep może być potrzebny tylko:

 • z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym, gdy doniczka staje się blisko lub silnie zyskuje korzenie;
 • niedobór składników odżywczych w podłożu;
 • choroby roślin;
 • z niewłaściwą opieką w domu dla orchidei Phalaenopsis, może być konieczne ponowne ożywienie rośliny; w większości przypadków przyczyną jest nadmiar wilgoci i zgnilizny korzeni.

Aby uniknąć obrażeń korzeni częściej niż raz na 2-3 lata, rośliny nie należy przesadzać. Odbywa się to tylko w okresie aktywnego wzrostu korzenia na wiosnę.

Aby uniknąć obrażeń korzeni częściej niż raz na 2-3 lata, rośliny nie należy przesadzać.

Wskazówka! Jeśli podłoże, na którym sadzona jest roślina, nie wysycha w ciągu tygodnia po podlewaniu, oznacza to, że jest zbyt gęste i wymaga pilnej wymiany. W przeciwnym razie korzenie zaczną gnić.

Przygotowanie podłoża do sadzenia

Oczywiście możesz kupić substrat w kwiaciarni, ale jeśli chcesz, możesz go również sam przygotować. Mieszankę gleby dla tej rośliny korzystnie przygotowuje się z mieszaniny kory sosnowej i małej ilości węgla aktywnego. Sphagnum (torfowiec) dodaje się tylko na wierzchu, jeśli korzenie szybko wyschną. Jest wymieniany 3 razy w roku.

Podczas zbierania kory wygodniej jest zbierać kora, która już zaczęła spadać za sam pień. Nie powinien być zbyt ciemny i zawierać zbyt dużo żywicy. Kora sosnowa jest dostępna na każdym tartaku.

Śpiewane kawałki i kawałki drewna są starannie czyszczone, a sama kora jest starannie kruszona na kawałki o średnicy 1-1,5 cm. W tym celu najwygodniej jest używać maszynki do mielenia mięsa z dużym rusztem. Następnie, aby zdezynfekować i usunąć z niego owady, przyszłe podłoże wypełnia się wodą i gotuje przez 15 minut, mieszając od czasu do czasu. Roślina może zostać przeszczepiona dopiero po całkowitym wyschnięciu mieszanki gleby.

Mieszankę gleby dla tej rośliny korzystnie przygotowuje się z mieszaniny kory sosnowej i małej ilości węgla aktywnego.

Dodatkowe karmienie kwiatem jest opcjonalne. W razie potrzeby można kupić specjalny nawóz przeznaczony do storczyków.

Wskazówka! Przy gwałtownej zmianie składu substratu roślina może zachorować. Dlatego podczas przeszczepu konieczne jest pozostawienie części starej gleby (chyba że, oczywiście, jest zainfekowany czymkolwiek).

Poziom temperatury i światła

Dla wzrostu i kwitnienia Phalaenopsis wystarczy utrzymać temperaturę wewnętrzną 18-25 ° C. Po przekroczeniu 25 ° C phalaenopsis zacznie intensywnie rosnąć na liściach, ale będzie gorzej kwitnąć. Pożądane jest, aby w nocy zmniejszała się o 4 ° C, w przeciwnym razie na arkuszach i szypułkach utworzą się słodkie lepkie wydzieliny, które pogorszą jego wygląd. W zimie temperatury można zmniejszyć na krótki czas do + 12 ° C.

Phalaenopsis może aktywnie rosnąć korzenie i liście z wystarczającą ilością światła, dlatego okna w pomieszczeniu powinny być zwrócone na południowy-zachód lub południowy wschód. Ale światło musi być rozproszone, w przeciwnym razie na ulotkach pojawią się oparzenia. Możesz spróbować przetestować empirycznie, gdzie lepiej jest hodować orchideę, zmieniając pulę na różne okna.

Phalaenopsis może aktywnie rosnąć korzenie i liście z wystarczającą ilością światła, dlatego okna w pomieszczeniu powinny być zwrócone na południowy-zachód lub południowy wschód

Przy braku światła phalaenopsis może zacząć się nadmiernie rozciągać i przestać kwitnąć. Aby stworzyć komfortowe środowisko, musi zapewnić 12-godzinne godziny dzienne, czyli obowiązkowe oświetlenie, szczególnie w okresie zimowym.

Wskazówka! Aby kwiat miał prawidłową formę, bez zagięć, doniczka jest obracana 2 razy w miesiącu o 180 °. Ale w okresie tworzenia pąków orchidea musi być pozostawiona sama przez chwilę.

Rozmnażanie kwiatów

Przy odpowiedniej opiece w domu Phalaenopsis Orchid jest w stanie szybko się rozmnażać:

 • przez podzielenie łodygi: odcięcie górnej części rośliny (szypułka z zajęciem pąka) i jej ukorzenienie; w ten sposób stare rośliny są często odmłodzone; zrób to około miesiąca po kwitnieniu;
 • rozety: powinno być co najmniej 6 liści; miejsca cięcia są traktowane węglem drzewnym; a roślina jest natychmiast sadzona w doniczce;
 • sadzonki: w tym celu przygotowuje się 10–15-centymetrowe sadzonki, mające 2 węzły z pąkami w zatokach, ułożone na wilgotnej glebie (piasek lub mech) i pokryte folią, aby utworzyć korzenie; Niższe sadzonki są uważane za najsilniejsze;
 • z pomocą „dzieci” (ciastek) uformowanych na szypułkach, w tym przypadku muszą mieć odpowiednio uformowane własne korzenie.

W przeciwieństwie do innych storczyków, dzieci Phalaenopsis nie są na szypułkach, ale na samej podstawie, szyi lub bezpośrednio na podłożu. Ponieważ pojawiają się rzadko, aby stymulować ich wzrost, możesz użyć specjalnych środków hormonalnych, które są stosowane w miejscach śpiących pąków.

W przeciwieństwie do innych storczyków, dzieci Phalaenopsis nie są na szypułkach, ale na samej podstawie, szyi lub bezpośrednio na podłożu

Eksperci praktykują i reprodukują nasiona tej rośliny. Jednak w domu bardzo trudno jest zapewnić im pożywkę. Przecież do tego trzeba umieścić je w specjalnym podłożu z grzybami pleśniowymi, takimi jak mikoryza, przez 3-9 miesięcy.

Wskazówka! Aby stymulować wzrost dzieci, można próbować wpływać na rośliny za pomocą różnicy temperatur (w nocy powinna być niższa o 5-10 ° C) i zaprzestania podlewania na 10-15 dni.

Choroby Phalaenopsis Kontrola szkodników

Podczas opieki nad storczykowym phalaenopsis w domu, należy unikać pojawienia się szkodników: kleszczy, wciornastków, mączlików, owadów skali lub robaków. Najbardziej niebezpieczny jest robak, który wysysa sok, jest w stanie osłabić lub nawet zniszczyć roślinę. Znakiem jego wyglądu jest obecność białego kwiatu i lepkich kropli. Należy zachować szczególną ostrożność zimą, gdy następuje gwałtowna zmiana temperatury i wilgotności.

Ponieważ owady szybko giną w podwyższonych temperaturach, kiedy się pojawiają, orchidea może być podlewana ciepłą wodą podgrzaną do 45-55 ° C Pomoc w radzeniu sobie z nimi i pocieranie rośliny alkoholem lub wodą z mydłem. Z dominacją szkodników są niszczone przez imidacloprid, fitoverm, aktar lub aktellik.

Podczas pielęgnacji storczyka Phalaenopsis w domu, należy unikać pojawienia się szkodników: kleszczy, wciornastków, mączlików, owadów skali lub robaków.

Choroby felenopsis orchidei są związane z niewłaściwą opieką nad nią w domu:

 • antraknoza: obecność ciemnych okrągłych plam z różowym nalotem, powstających z nadmiaru wilgoci lub zatrzymywania wody w kątach liści; na początku choroby zepsute liście są usuwane, a miejsca cięcia traktowane jodem, w zaawansowanych przypadkach stosuje się Skor, Ritomil lub Mikasan;
 • mączniak prawdziwy: inna niebezpieczna infekcja grzybicza, która może zabić krzew; na zewnątrz wygląda jak purynowo-białawy kwiat na liściach; Możesz się go pozbyć, rozpylając na czas Skor lub koloidalną siarkę;
 • rdza: występuje rzadko głównie w osłabionych roślinach, liście z zarodnikami grzybów są usuwane, skrawki są traktowane alkoholem, a sama roślina jest spryskiwana Ritomilem, Spore lub Mikasan;

Choroby felenopsis orchidei są związane z niewłaściwą opieką nad nią w domu

 • czarne lub czarne grzyby (czarne liście); za zniszczenie grzyba zastosowanego foundazolibo benlat;
 • zgnilizna liści: dość powszechna choroba, która występuje, gdy występuje nadmiar wilgoci; w przypadku jego wystąpienia roślina jest spryskiwana dowolnym środkiem grzybobójczym.

Obejrzyj film: How to Make 100 Orchids From One Without Keiki Paste (Listopad 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send