Piękno

Jak wyczyścić srebro w domu? - Najbardziej skuteczne sposoby

Pin
Send
Share
Send
Send


Jak wyczyścić srebro w domu? To pytanie martwi wielu

Jak wyczyścić srebro w domu? To pytanie martwi wielu. W końcu produkty wykonane z tego metalu są bardzo popularne: nie tylko biżuteria, ale także różne przybory domowe są z nich wytwarzane. Z czasem srebro ciemnieje, tracąc swój pierwotny wygląd. Istnieje jednak wiele sposobów na usunięcie ciemnej patyny i przywrócenie jej dawnego piękna. Metody te zostaną omówione w tym artykule.

Produkty wykonane z tego metalu są bardzo popularne: są wykonane nie tylko z biżuterii, ale także z różnych przyborów domowych

Dlaczego srebro się ściemnia?

Przede wszystkim należy ustalić, z jakich powodów metal zmienia swój odcień. Główne czynniki wpływające na kolor srebra są następujące:

 • wysoka wilgotność w pomieszczeniu;
 • długotrwały kontakt ze skórą. Co ciekawe, tempo zmiany odcienia jest indywidualne. Niektórzy ludzie mogą nosić pierścionek lub kolczyki od lat, a biżuteria nie zmieni koloru. Na innych metal ciemnieje w ciągu kilku tygodni. Przy okazji, lekarze twierdzą, że szybkie ciemnienie wskazuje na problemy zdrowotne danej osoby;
 • kontakt z kosmetykami, takimi jak krem ​​do rąk. Przyciemnia srebro z funduszy zawierających siarkę. Z tego samego powodu dekoracja może pozostawić ciemne ślady na skórze: jeśli napotkasz podobny problem, po prostu zmień krem ​​do rąk;
 • srebro ciemnieje w wyniku kontaktu z niektórymi pokarmami, takimi jak sól, cebula, a nawet jaja kurze.

Srebro jest metalem o właściwościach antyseptycznych: jego jony zabijają szkodliwe mikroorganizmy

Wskazówka! Srebro jest metalem o właściwościach antyseptycznych: jego jony zabijają szkodliwe mikroorganizmy. Wystarczy wlać wodę do słoika i umieścić w nim łyżkę lub pierścionek ze srebra. Po kilku dniach woda zostanie oczyszczona i wzbogacona o cenne jony.

Środek do czyszczenia biżuterii ze sklepu jubilerskiego

Najprostszym sposobem czyszczenia srebra jest zakup specjalnych narzędzi w salonie jubilerskim. Produkty te zawierają związki chemiczne, które szybko niszczą ciemną płytkę nazębną. Jednocześnie płyn nie zaszkodzi dekoracji: jest specjalnie zaprojektowany, aby przywrócić oryginalny wygląd produktów w ciągu kilku sekund. To prawda, że ​​takie narzędzie ma jedną wadę: stosunkowo wysoki koszt. Jeśli masz dużo biżuterii i przedmiotów gospodarstwa domowego wykonanych ze srebra, kupienie takiej cieczy nie jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia: łatwiej jest Ci skorzystać z popularnych metod. Przecież środki, dzięki którym oryginalny blask może zostać zwrócony do produktów, kosztują dosłownie grosza!

Najprostszym sposobem czyszczenia srebra jest zakup specjalnych narzędzi w salonie jubilerskim

Wskazówka! Srebro jest dość miękkim materiałem. Dlatego podczas czyszczenia w żadnym wypadku nie można używać narzędzi zawierających cząstki ścierne. Podrapiesz produkt i przywrócenie jego oryginalnego wyglądu nie powiedzie się.

Przygotowanie produktu

Umyj srebrną biżuterię przed usunięciem czarnego atramentu. Do tego celu nadaje się zwykły roztwór mydła. Aby zmiękczyć płytkę i przyspieszyć proces czyszczenia produktów, rozpuść trochę amoniaku lub sody w wodzie.

Umyj srebrną biżuterię przed usunięciem czarnego gruzu.

Teraz pozostaje tylko wybrać, jak dokładnie usuniesz czerń. Wybierz odpowiednią metodę spośród poniższych i zacznij!

Jeśli twoja srebrna biżuteria jest inkrustowana kamieniem szlachetnym, lepiej oddać ją jubilerowi do czyszczenia.

Wskazówka! Jeśli twoja srebrna biżuteria jest inkrustowana kamieniem szlachetnym, lepiej oddać ją jubilerowi do czyszczenia. Wiele metod domowych może spowodować uszkodzenie kamienia, pozbawić go blasku i blasku. Nie warto ryzykować: lepiej zapłacić kilkaset rubli niż stracić klejnot rodzinny!

Popiół z papierosów

Co zaskakujące, popiół może być doskonałym środkiem czyszczącym do usuwania płytki nazębnej ze srebra. Jeśli palisz i nie wiesz, jak wyczyścić srebro w domu, na przykład łańcuch, użyj następującego algorytmu:

 • umieść przedmioty, które chcesz przywrócić pierwotny wygląd we wrzącej wodzie;
 • dodaj kilka łyżeczek popiołu do wody.

Teraz pozostaje tylko obserwować, jak dekoracje nabierają oryginalnego promiennego wyglądu!

Co zaskakujące, popiół może być doskonałym detergentem do usuwania płytki nazębnej ze srebra.

Można użyć popiołów prostszą metodą. Dodaj kilka kropli świeżego soku z cytryny i wytrzyj dekoracje miękką szmatką. Ta druga metoda jest przydatna, jeśli chcesz usunąć płytkę z jednej lub dwóch dekoracji.

Wskazówka! Czy biżuteria jest inkrustowana naturalnymi perłami? Bądź szczególnie ostrożny i nie pozwól, aby chemikalia dostały się do pereł!

Jak czyścić srebro w domu: kwaśne mleko

Jogurt zawiera dużą ilość kwasu mlekowego, który skutecznie zmiękcza czarną płytkę powstającą na sztućcach. Dlatego, jeśli masz jogurt w lodówce, możesz użyć go, aby przywrócić srebro, połysk, jasność i połysk.

Kwaśne mleko zawiera dużą ilość kwasu mlekowego, który skutecznie zmiękcza czarną płytkę powstającą na sztućcach.

Jest to bardzo proste: umieść produkty w clabber na kilka minut i wypłucz je dokładnie w ciepłej wodzie bez użycia środków czyszczących zawierających cząstki ścierne. Ta metoda będzie odpowiednia w przypadku, gdy nalot na produkty nie jest zbyt duży.

Wskazówka! Zamiast jogurtu można użyć kefiru, który pozostawał w lodówce przez kilka dni. Im silniejszy produkt mleczny jest zakwaszony, tym więcej zawiera kwasu, który niszczy czarną płytkę.

Kwas cytrynowy

To narzędzie za grosze oczyści sztućce nie gorsze niż drogie kompozycje z sklepów jubilerskich. Jak wyczyścić srebro w domu, na przykład pierścionek lub bransoletkę? Użyj następującego przepisu:

 • Wlej około pół litrowego słoika wody:
 • Rozpuścić trzy łyżki kwasu cytrynowego w wodzie, które można kupić w każdym supermarkecie spożywczym;
 • Umieść słoik w łaźni wodnej i umieść w nim kawałek drutu z miedzi.

Kwas cytrynowy - ten tani produkt oczyści produkty srebrne nie gorsze niż drogie kompozycje z sklepów jubilerskich.

Teraz włóż sztućce do słoika i poczekaj, aż się rozjaśni. Zwykle proces trwa od 15 minut do pół godziny: prędkość zależy od stopnia zanieczyszczenia produktów.

Wskazówka! Nie znalazłeś kwasu cytrynowego? Nie ma znaczenia: zastąpienie go pomoże sokowi z trzech lub czterech cytryn, które muszą być lekko rozcieńczone wodą. Jednak znacznie taniej jest kupować kwas cytrynowy: kosztuje to trochę.

Czyszczenie surowymi ziemniakami

Możesz być zaskoczony, ale srebro można czyścić za pomocą zwykłych surowych ziemniaków, które z pewnością mają w lodówce każdej gospodyni domowej. Jest bardzo prosta do zrobienia: weź ziemniaki, pokrój na małe plasterki i włóż do ćwiartki słoika, w połowie wypełnionego wodą. Na noc w banku włóż biżuterię.

Możesz być zaskoczony, ale srebro można obrać zwykłymi surowymi ziemniakami, które z pewnością mają w lodówce każdej gospodyni domowej.

Aktywnym składnikiem w tym przypadku jest skrobia, która rozkłada tlenek srebra, psując wygląd produktów i biżuterii. Dlatego zamiast ziemniaków można użyć skrobi.

Wskazówka! Chcesz obrać kamień dekoracji? Możesz również użyć skrobi. Jednak spłukiwanie biżuterii pod bieżącą wodą zajmie dużo czasu: skrobia może pozostawić na niej białawą powłokę.

Soda lub sól

Soda i sól mogą być używane nie tylko do gotowania, ale także do czyszczenia srebra. Bardzo łatwo to zrobić: rozpuścić kilka łyżek soli lub sody w 500 ml wody i umieścić roztwór na małym ogniu. Kiedy woda się zagotuje, wrzuć do niej mały kawałek folii spożywczej i sztućce, które chcesz wyczyścić. W ciągu 10 minut produkty będą wyglądać tak, jakbyś kupił je wczoraj w sklepie.

Soda i sól mogą być używane nie tylko do gotowania, ale także do czyszczenia srebra

Pozostaje wysuszyć biżuterię i wytrzeć je miękką szmatką.

Wskazówka! Czy chcesz czyścić produkty solą? Postępuj zgodnie z tą samą zasadą, ale nie zapomnij moczyć biżuterii w roztworze soli na kilka godzin (lub lepiej w nocy).

Torba kosmetyczna

Narzędzia do czyszczenia sztućców można znaleźć nie tylko w kuchni, ale także we własnej kosmetyczce.

Więc na pewno masz proszek, zwarty lub kruchy. To narzędzie może nie tylko sprawić, że twarz będzie matowa, ale również przywróci oryginalny wygląd Twojej biżuterii. Jest to bardzo proste: nałóż trochę proszku na miękką szmatkę. Idealnie powinno być zamsz lub aksamit. Zacznij wycierać produkt. Nie bój się: cząstki proszku są tak małe, że wykluczone są zadrapania na biżuterii.

Z pewnością masz proszek, zwarty lub kruchy. To narzędzie może nie tylko sprawić, że twarz będzie matowa, ale również przywróci oryginalny wygląd Twojej biżuterii.

Możesz również wyczyścić produkt ... szminką. Wargi „barwnika” pierścionek lub kolczyki i zacznij wycierać miękką szmatką. Z nalotu nie pozostanie ślad. Jednak ta metoda jest odpowiednia tylko wtedy, gdy zanieczyszczenie nie jest bardzo wyraźne.

Wskazówka! Czy masz trochę czasu? Następnie zwróć uwagę na ten przepis. Owiń produkty niewielką ilością sody w folii spożywczej i zagotuj w rondlu z wodą z mydłem. Ochłodzić folię pod bieżącą wodą.

Amoniak

Tę metodę można nazwać klasyczną: każdy słyszał, że amoniak pomaga w oczyszczaniu srebra. Można go używać w różny sposób, w zależności od stopnia zabrudzenia produktów.

Tę metodę można nazwać klasyczną: wszyscy słyszeli, że amoniak pomaga w oczyszczaniu srebra.

Czy nalot jest znikomy? Po prostu nałóż alkohol na miękką szmatkę i wytrzyj biżuterię. W ten sposób możesz oczyścić całe srebro w domu i wytrzeć pojedynczy łańcuch. Produkty prawie całkowicie zmieniły swój wygląd? Następnie wykonaj następujący algorytm:

 • Podgrzej jedną filiżankę stromego roztworu mydła;
 • dodać do roztworu 6-7 kropli alkoholu;
 • włóż swoją biżuterię do otrzymanego narzędzia na kwadrans.

W przypadku silnego zanieczyszczenia można zastosować następujący przepis: rozpuścić około 30 ml amoniaku w pół szklanki wody. Umieść swoje produkty w roztworze na około pół godziny. Od czasu do czasu wstrząsać pojemnikiem.

Srebro jest całkowicie czarne? Możesz umieścić go w czystym amoniaku, w którym nie dodaje się wody. To prawda, będziesz musiał uważnie monitorować proces oczyszczania. Czas ekspozycji nie powinien przekraczać 10 minut.

Wskazówka! Amoniak ma dość ostry zapach. Dlatego podczas pracy z nim należy używać respiratora, który można kupić w aptece. W skrajnych przypadkach użyj respiratora budowlanego. W każdym razie amoniak nie powinien przedostać się na błonę śluzową: chronić oczy okularami.

Jak wyczyścić pozłacane srebro w domu?

Jak wyczyścić pozłacane srebro w domu? To pytanie martwi wielu. W końcu złocenie wymaga zupełnie innego podejścia. Produkt wykonany ze srebra, pokryty cienką warstwą złocenia, wygląda wyjątkowo pięknie i efektownie. To prawda, że ​​usunięcie ich z tablicy może być trudne: ważne jest, aby znać pewne subtelności i niuanse. Dużym błędem będzie próba oczyszczenia płytki za pomocą środków ściernych: złoto straci blask, a twoja biżuteria stanie się nieodpowiednia do noszenia.

Srebro, pokryte cienką warstwą złocenia, wygląda wyjątkowo pięknie i efektownie.

Użyj następujących wskazówek:

 • wytrzeć produkt miękką szmatką zwilżoną alkoholem winnym;
 • umieść produkt na pół godziny w pojemniku, w którym nalewane jest zwykłe piwo. Następnie dekorację można umyć pod bieżącą wodą i wytrzeć miękką szmatką.

Wskazówka! Jeśli chcesz, aby produkt pokryty warstwą złocenia służył Ci jak najdłużej, zawsze usuwaj go przed kąpielą, sauną, a nawet wizytą w łazience. Wysoka wilgotność wpływa niszcząco na złocenie.

Czyszczenie biżuterii z kamienia

Jeśli dekoracja jest inkrustowana kamieniami, należy ją czyścić z wielką starannością. Na przykład nie należy moczyć go w agresywnych roztworach kwasu cytrynowego lub ciekłego amoniaku: kamień może dosłownie „zginąć” z tego powodu. Jednak czyszczenie srebra kamieniem w domu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jeśli dekoracja jest inkrustowana kamieniami, należy ją czyścić z wielką starannością.

Wyczyść produkt za pomocą proszku do zębów i miękkiej szmatki. Przetrzyj powierzchnię tak delikatnie, jak to możliwe, aby nie zarysować srebra. Aby nadać dekoracji dodatkowy blask, przetrzyj ją wodą kolońską.

Wskazówka! Wytrzyj produkt kamieniami, które mogą być mieszanką oleju roślinnego i amoniaku. To narzędzie działa w dość łagodny sposób i nie spowoduje uszkodzenia kamienia w razie przypadkowego uderzenia.

W ciągu kilku minut przywrócisz oryginalny wygląd i olśniewający blask biżuterii, naczyniom i innym przedmiotom!

Obejrzyj film: Jak wyczyścić srebro w 2 minuty ? Skuteczna metoda czyszczenia srebra. (Listopad 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send