Zdrowie

Nowoczesna laserowa korekcja wzroku - Plusy i minusy procedury, recenzje

Pin
Send
Share
Send
Send


Wady i zalety laserowej korekcji wzroku dziś i zostaną omówione

Na naszej planecie jest wiele osób z problemami wzrokowymi - uważa się, że co piąta jej mieszkańca miała lub kiedyś miała krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Wraz z rozwojem chirurgii laserowej korekta wielu problemów w tej dziedzinie stała się realna. Ale takie operacje mają pewne przeciwwskazania. Na temat zalet i wad laserowej korekcji wzroku dziś i zostanie omówiona.

Kiedyś jedynym sposobem na poprawienie wzroku było noszenie okularów

Krótka historia. Pierwsza operacja

W przeszłości noszenie okularów było jedynym sposobem na poprawienie wzroku. Jednak okuliści ciężko pracują, szukając sposobów, aby to naprawić. W 1939 r. Japoński Sato zaproponował użycie małych nacięć, aby zmienić krzywiznę rogówki.

Jednak ze względu na częste powikłania pooperacyjne ta metoda nie została zakorzeniona.
W 1949 roku Backer zasugerował, że poprzez zmianę kierunku wiązki światła przechodzącego przez rogówkę możliwa jest prawie 100% korekcja wzroku. Ten lekarz wynalazł specjalne urządzenie do takich operacji - mikrokeratom. Wielki wkład w dalszy rozwój metody wprowadził N. Pureskin, który opracował pomysł i sporządził szczegółowy opis procesu usuwania górnej przezroczystej części rogówki (zrębu).

Jednak naukowcy byli w stanie przeprowadzić pierwszą operację dopiero po wynalezieniu lasera ekscymerowego. Laserowa korekta osiągnęła poziom jakościowy dopiero po keratotomii chirurga Światosław Fiodorow poprawił metody keratotomii. To on po raz pierwszy wypróbował w praktyce bardziej zaawansowane mikroskopy i najdokładniejsze narzędzia „diamentowe”.

O dziwo, znana firma IBM dokonała prawdziwej rewolucji w mikrochirurgii oka, która po raz pierwszy zastosowała laser podczas montażu komputerów i chipów do grawerowania. Okazało się, że wiązka światła, jego głębokość i strefa oddziaływania mogą być całkowicie kontrolowane. Teraz, dzięki wysokiej dokładności nowoczesnych urządzeń, wynik operacji stał się absolutnie przewidywalny.

Ze względu na wysoką dokładność nowoczesnych urządzeń wynik operacji stał się absolutnie przewidywalny.

Wskazówka! Laserowa korekcja rogówki w zaawansowanych przypadkach jest niestety niemożliwa. Tak więc nie przeprowadza się go z krótkowzrocznością -15, nadwzrocznością powyżej +5 lub astygmatyzmem powyżej 3.

Wskazania do korekcji laserowej

Jak wiadomo, soczewka oka ma kształt soczewki, czyli jest wypukła po obu stronach. Ta forma pomaga mu zbierać fale światła w wiązce, a następnie w stronę siatkówki. To zależy od właściwości soczewki zależy w dużej mierze od prawidłowej percepcji wizualnej obiektu. Podczas zmiany jego kształtu można zdiagnozować:

 • krótkowzroczność (krótkowzroczność): rozciąganie gałki ocznej, z powodu tego kształtu, soczewka przekazuje wiązkę światła nie do siatkówki, ale do obszaru pod nią; obraz staje się zamazany;
 • dalekowzroczność (nadwzroczność): wielkość gałki ocznej jest zmniejszona, co powoduje skupienie nie na siatkówce, ale za nią; bardzo często rozwija się z powodu związanych z wiekiem zmian w tkankach, w których krzywizna rogówki zmniejsza się, a gęstość soczewki wzrasta;
 • astygmatyzm: u większości ludzi jest wrodzony i często towarzyszy nadwzroczności i krótkowzroczności; ze względu na zmiany kształtu rogówki, soczewki i samej gałki ocznej obrazy stają się rozmyte; mogą towarzyszyć bóle głowy i ból oczu.

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm można wyleczyć laserową korekcją wzroku

We wszystkich trzech przypadkach, po operacji i korekcji kształtu soczewki, przywracane jest widzenie.

Wskazówka! Z wrodzonymi lub nabytymi zmianami w siatkówce (wewnętrzna błona oka), najpierw wykonuje się koagulację laserową - elektromagnetyczną stymulację jej tkanek, która sprzyja szybkiemu gojeniu. W takim przypadku możliwe będzie przejście do laserowej korekcji wzroku dopiero po dwóch tygodniach.

Rodzaje chirurgicznej korekcji wzroku i ich koszt

Niestety, firmy ubezpieczeniowe odnoszą się do podobnej procedury jak kosmetyka, dlatego zgodnie z prawem są one wypłacane. Dzisiaj korekta wzroku odbywa się według dwóch metod:

 • fotorefrakcyjna keratektomia (PRK): tylko zewnętrzna warstwa rogówki podlega korekcie, wewnętrzne elementy oka nie ulegają zmianie, dlatego koszt takiej operacji jest prawie 2 razy mniejszy - od 200 dolarów za oko;
 • Keratomileusis (Lasik): obiecujący kierunek, w którym, w celu uzyskania dostępu do środkowej warstwy rogówki, jej górna warstwa nie jest odcięta, lecz uniesiona w postaci klapy; uszkodzenie warstwy środkowej jest również minimalne, ponieważ jest „odparowywane” za pomocą lasera; wzrok po operacji zostaje natychmiast przywrócony; w przypadku krótkowzroczności lub nadwzroczności powikłanej astygmatyzmem zaleca się tę metodę.

Która z metod powinna być stosowana w jednym lub drugim przypadku, okulista określa po przeprowadzeniu pełnego badania. Zależy to od grubości rogówki i stopnia zmiany kształtu gałki ocznej. Każdy z nich ma oczywiście swoje plusy i minusy.

Firmy ubezpieczeniowe odnoszą się do podobnej procedury jak kosmetyka, dlatego zgodnie z prawem są one wypłacane

Zalety PRK obejmują możliwość trzymania go u pacjentów z cienką rogówką. Jednak okres gojenia, który jest bardziej bolesny niż w przypadku Lasika, rozciąga się na 4-5 dni.

Wskazówka! Jeśli wizja nadal spada, należy najpierw osiągnąć stabilność i zawiesić ten proces, a dopiero potem przejść do korekcji laserowej.

Przygotowanie do zabiegu

Aby uzyskać doskonały wynik, rogówka musi przybrać swój naturalny kształt. Dlatego konieczne jest usunięcie okularów lub soczewek na 2-4 tygodnie przed operacją i nie należy niepotrzebnie obciążać wzroku. Ludzie zaangażowani w intensywną pracę umysłową lub pracujący przy komputerze, lepiej wziąć urlop i odpocząć oczom.

Kilka dni przed operacją zabronione jest spożywanie alkoholu i stosowanie leków przeciwzapalnych i leków rozrzedzających krew. W tej chwili nie zaleca się stosowania jakichkolwiek kosmetyków, szczególnie w okolicach oczu. Balsamy, kremy, a nawet perfumy są również niepożądane.

Przed operacją pamiętaj, aby dobrze spać. Aby uniknąć niepotrzebnych zaburzeń, lekarz może przepisać łagodne środki uspokajające.

Kilka dni przed operacją zabronione jest spożywanie alkoholu i stosowanie leków przeciwzapalnych i leków rozrzedzających krew.

Wskazówka! Niestety nadwzroczność jest podatna na korektę nieco gorszą niż krótkowzroczność. Tylko u 80% pacjentów z nadwzrocznością ostrość wzroku wzrasta do 0,5 i więcej. Z astygmatyzmem odsetek ten wynosi 74-76%. W innych przypadkach istnieją ulepszenia, ale mniej istotne.

Jak wygląda operacja?

Przed operacją najbardziej skomplikowane obliczenia są wykonywane za pomocą specjalnych programów. W każdym konkretnym przypadku, w zależności od zdolności soczewki do przystosowania się do zmian zewnętrznych i kształtu gałki ocznej, wybiera się resztkową grubość rogówki i jej optymalną krzywiznę.

Sama laserowa korekcja wzroku nie trwa długo - chirurg potrzebuje tylko 10-15 minut, z czego większość czasu przeznacza się na przygotowanie do operacji. Czas ekspozycji lasera na jedno oko wynosi tylko 1-1,5 minuty:

 • korekcja wzroku przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym;
 • aby gałka oczna nie poruszała się, jest mocowana specjalnym rozszerzaczem;
 • ponieważ laser jest w stanie automatycznie śledzić nawet najmniejsze odchylenia gałki ocznej, w razie przypadkowego przemieszczenia urządzenie natychmiast przestaje działać;
 • w pierwszym etapie rogówka jest częściowo odcinana i formuje się z niej płat o grubości 150 mikronów;
 • po wygięciu go przez kilkadziesiąt sekund przeprowadza się odparowanie laserowe, aby uzyskać środkową część rogówki o pożądanej grubości i kształcie;
 • oddzielona górna część pasuje na miejsce i jest starannie wygładzona, szwy w tym przypadku nie są nakładane, ponieważ mocowanie odbywa się z powodu podciśnienia powstającego wewnątrz samej rogówki.

Operacja jest całkowicie bezbolesna.

Operacja jest całkowicie bezbolesna. A nawet podczas krótkiego okresu rehabilitacji pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu ani bólu. Jednak w celu wczesnego powrotu do zdrowia i zapobiegania powikłaniom w okresie pooperacyjnym należy przestrzegać pewnych zasad.

Okres pooperacyjny

Ponieważ minimalny uraz jest stosowany do oczu podczas zabiegu, a znieczulenie miejscowe nie powoduje żadnych skutków ubocznych, nie ma potrzeby hospitalizacji po laserowej korekcji wzroku. Dom można zwrócić tego samego dnia.

Za pierwszym razem po operacji zaleca się noszenie specjalnej opaski na oczy, nawet podczas snu. Aby złagodzić ten stan, przyjmuje się tylko leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Ponieważ w tym czasie zbyt jasne światło może powodować kołowrotki, lepiej jest być w zaciemnionych pokojach po raz pierwszy. Okulary przeciwsłoneczne są zalecane podczas wychodzenia na zewnątrz.

Nie tylko pocierać oczy, ale nawet dotykać ich rękami nie powinno - w końcu możesz przypadkowo przesunąć płat rogówki, który jeszcze nie zapuścił korzenia. Wszystkie zabiegi wodne na twarz w tym czasie są również zabronione. Kąpiel i sauna, a także alkohol, zostaną zakazane na kolejny miesiąc. Jednocześnie zabroniona jest każda, szczególnie intensywna, aktywność fizyczna.

Specjalne krople do oczu są przepisywane w celu zapobiegania zakażeniom. Z tego samego powodu przez około 2 tygodnie nie należy stosować żadnych kosmetyków. Oczywiście, soczewki kontaktowe są również surowo zabronione.

Pierwszy raz wizja może nadal być zamazana. Podczas oglądania źródeł światła mogą występować duchy. Ale zaczerwienienie oczu i mgła znika w ciągu kilku dni. Tylko w najtrudniejszych przypadkach pełne przywrócenie widzenia może potrwać do 3-6 miesięcy.

Specjalne krople do oczu są przepisywane w celu zapobiegania zakażeniom.

Aby powrócić do zwykłego stylu życia, sport i praca powinny być wykonywane tylko za zgodą lekarza. Jeśli wymagana jest druga operacja, jest ona wykonywana dopiero po całkowitej stabilizacji widzenia.

Wskazówka! Jeśli rogówka jest zbyt cienka, niestety 100% poprawa widzenia nie będzie możliwa. Okuliści będą w stanie to poprawić.

Przeciwwskazania

Według opinii laserowa korekcja wzroku ma nie tylko zalety, ale i wady. Przecież nie możesz zrobić wszystkiego. Przeciwwskazaniami do tego są:

 • wiek do 18 lat: od początku tego okresu gałka oczna nadal się formuje, należy poczekać do końca tego procesu;
 • ciąża i laktacja, ponieważ brak równowagi hormonalnej może mieć znaczący wpływ na wskaźniki widzenia;
 • Odwarstwienie siatkówki, zaćma i jaskra: idealna korekcja wzroku w tych przypadkach jest trudna, dlatego przed operacją przeprowadza się wstępne leczenie;
 • przerzedzenie rogówki (keratotonus): mielenie może wzmocnić ten proces;
 • zmiany patologiczne w naczyniach krwionośnych, cukrzyca;
 • zmniejszona wrażliwość rogówki;
 • wszelkie procesy zapalne w organizmie, w tym niezakaźne;
 • onkologia, AIDS, stwardnienie rozsiane;
 • choroba psychiczna.

Pomimo gwarantowanego pozytywnego efektu, istnieje wiele przeciwwskazań do operacji.

Wskazówka! Przy silnej początkowej utracie wzroku może być konieczna druga operacja. Nazywa się to korektą wstępną. Trwa 3-6 miesięcy po pierwszym.

Laserowa korekcja wzroku: recenzje

Katerina, 31 lat: Wykonałem tę operację 4 lata temu. Wizja wynosiła -3,5. Było to bardzo bolesne i przez kilka dni oczy były zaczerwienione. Ale teraz piękno. Jednostka wizyjna, doskonale widzę. Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak bym bez niej mieszkał.

Irina, 41 lat: Okazuje się, że nawet w moim wieku taka operacja jest możliwa. Kiedyś wizja wynosiła -5. Teraz cieszę się życiem i już dawno zapomniałem o okularach. Przed operacją przeprowadziłem wywiad z grupą pacjentów - nikt nie wydawał się narzekać na konsekwencje. Jedna kobieta miała poważną utratę wzroku, więc po operacji nie stała się 1,0, ale -1. Ale jest z tego szaleńczo zadowolona - mówi, że w jej przypadku jest to idealny wynik.

Svetlana, 35 lat: Oczywiście lepiej nie wprowadzać do działania i dbać o oczy od najmłodszych lat. Ale niestety nie mogłem sobie pozwolić na taki luksus, ponieważ pracowałem przy komputerze. Poszła na urlop macierzyński, a po porodzie omówiła tę sprawę ze swoim mężem i zdecydowała się na operację. Teraz widzę idealne, a to jest świetne!

Aby powrócić do zwykłego stylu życia, sport i praca powinny być wykonywane tylko za zgodą lekarza

Mila, 24 lata: Po operacji doznania są nie do opisania. To tylko jakiś cud - zobaczyć najwięcej, bez soczewek i okularów.

Larisa, 39 lat: Szkoda, że ​​wcześniej nie dokonałem korekty - nie mogłem zdecydować wszystkiego. Lekarz poradził Lasikowi. W 2012 roku procedura kosztowała mnie 30 tysięcy rubli. Jedyna rzecz - z jakiegoś powodu oczy stały się bardziej wrażliwe, zwłaszcza na wiatr i kurz.

Jeśli wymagana jest druga operacja, jest ona wykonywana dopiero po całkowitej stabilizacji widzenia.

Galina, 32 lata: Miałem kiedyś -5 na jedno oko i -2 na drugim. Lekarz bał się, że jeśli nie będę nosić okularów, zacznie się zez. Operacja bardzo się obawiała z powodu bardzo cienkiej rogówki. Dlatego nie musieliśmy robić Lasik, ale PRK. Nawiasem mówiąc, w klinice szczerze ostrzegano mnie, że procedura może nie być zbyt owocna. Ale na szczęście wizja jest wciąż przywracana. I dla wszystkich 100!

Obejrzyj film: Czego nie wiesz o laserowej korekcji wzroku? (Czerwiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send