Piękno

Jak jeść pałeczki do sushi? - Zasady etykiety i proste zalecenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Zanim nauczysz się jeść sushi pałeczkami, proponujemy zapoznać się z początkami wielowiekowej tradycji

Co nie może zrobić tradycyjny posiłek wschodni? Oczywiście bez specjalnych pałeczek do sushi. Jest to niezbędny atrybut każdej kuchni narodowej Japonii, Chin, Korei lub Wietnamu. Zanim dowiemy się, jak jeść sushi pałeczkami, proponujemy zapoznać się z początkami wielowiekowej tradycji i zrozumieć znaczenie stosowania takich pałeczek w etykiecie wschodniej.

Kije do sushi są istotnym atrybutem każdej kuchni narodowej Japonii, Chin, Korei lub Wietnamu.

Czym jest sushi i bułki

Poznajmy niektóre cechy tradycyjnych potraw azjatyckich. Sushi to wydłużony pasek gotowanego ryżu, pokryty owocami morza i zawiązany paskami glonów. Rolki to rodzaj sushi. Są wykonane z warstw awokado, kleistego ryżu, ogórka i innych składników. Wszystkie składniki są ułożone na liściu warstw glonów i skręcone w rolkę.

Czy wiesz, co nazywa się pałeczkami sushi? To tradycyjne sztućce nazywa się hashi. Z ich pomocą jedzą ryby, dania mięsne, a także makaron, ryż i zupy. Pałeczki były pierwotnie wykonane z kości słoniowej, drewna, metalu i kości słoniowej. Obecnie sztućce wykonane są z plastiku lub drewna.

Sushi to wydłużony pasek gotowanego ryżu, pokryty owocami morza i zawiązany paskami glonów. Rolki - Odmiany sushi

Wskazówka! Rolki są odwrócone na lewą stronę, w postaci mozaiki i z dodatkiem różnych składników.

Kto wymyślił pałeczki: ciekawe fakty historyczne

Chińscy archeolodzy twierdzą, że zaczęli używać takich pałeczek ponad trzy tysiące lat temu i po raz pierwszy pojawili się w Chinach. Ten sposób jedzenia został wymyślony przez cesarza Yu w starożytności, który za pomocą dwóch gałązek wyciągnął kawałek mięsa z gotującego się garnka. W tym samym czasie udało mu się nie poparzyć rąk.

W Japonii Hashi zostali pożyczeni z Chin około 300 roku naszej ery. Na początku były robione jak kleszcze.

Wędki są od dawna używane jako prezent, który symbolizuje długowieczność i dobrobyt. Ponadto ten przedmiot w Japonii jest uważany za rzecz osobistą, a Japończycy nie jedzą sztućców innych osób.

Co ciekawe, w XVII wieku pałeczki zostały wykonane ze srebra, aby określić, czy w jedzeniu była jakaś trucizna. W tamtych czasach arszenik był używany w złych zamiarach, po kontakcie, z którym srebro zmieniło kolor.

Ten sposób jedzenia został wymyślony przez cesarza Yu w starożytności, który za pomocą dwóch gałązek wyciągnął kawałek mięsa z gotującego się garnka

Wskazówka! Uważa się, że uczenie dzieci posługiwania się pałeczkami od najmłodszych lat rozwija doskonałe umiejętności motoryczne, co z kolei wpływa na zdolności umysłowe.

Typy instrumentów

Zanim nauczysz się jeść sushi pałeczkami, musisz określić, jakie rodzaje tych niezwykłych sztućców istnieją. Mogą się różnić w zależności od kraju, w którym są używane:

 1. W Chinach używane są jednorazowe kije bambusowe. Mają kwadratowe podstawy, a ich długość wynosi około 25 cm. Często są wykonane z plastiku, metalu lub kości zwierzęcych. W tym kraju nazywane są quaizi.
 2. W Japonii takie sztućce nazywa się hashi. Są krótsze niż Chińczycy i mają ostrzejszą formę. Talerze w tym kraju są przynoszone do ust samych, dlatego długie instrumenty nie są potrzebne. A pałeczki mają inny cel. Na święta, słodycze i herbatę są różne produkty.
 3. Koreańskie pałeczki lub chokkarak są krótsze i wykonane z metalu. Kiedyś był mosiądzem, a teraz stalą nierdzewną. Są trudne w użyciu, ponieważ jedzenie ślizga się po metalu.
 4. Produkty wietnamskie są szersze i dłuższe.

Są też Nuribasi, które są urządzeniami wielokrotnego użytku. Wykonane są ze stali nierdzewnej, metali szlachetnych, kryształów, drewna i tworzyw sztucznych.

Nuribashi to urządzenia wielokrotnego użytku. Wykonane są ze stali nierdzewnej

Varibasi to jednorazowe urządzenia do żywności. Są sprzedawane w zapieczętowanej formie. Są wykonane z drewna i łączone ze sobą, co stanowi gwarancję, że nikt ich nie używał.

W osobnej formie należy wyróżnić i ukryć kryptometrię. To jest taki cedr. Wykonane są za pomocą szpiczastego końca. Hashi ze zwykłego cedru ma punkty po obu stronach. Nadają się do potraw mięsnych i rybnych.

Gon Fai to typowe pałeczki, którymi karmi się talerze.

Środki do gotowania często mają długość do 30-50 cm, z ich pomocą produkty są mieszane w głębokim naczyniu.

W Japonii wykonywane są nawet specjalne kije, które są przeznaczone tylko na określone święta. Na przykład na Nowy Rok.

Dla urządzeń stołowych w Japonii są specjalne stojaki Hashioki. Na nich kładzie się różdżkę cienkim końcem, tak aby była zwrócona w lewo. Jeśli nie ma takich podpór, urządzenia są umieszczane na stole lub na krawędzi płyty.

Te podstawki wykonane są z drewna, bambusa lub ceramiki. W Europie takie potrawy są nawet zbierane, ponieważ są specjalne przedmioty.

Dla urządzeń stołowych w Japonii są specjalne stojaki Hashioki. Na nich kładzie się różdżkę cienkim końcem, tak aby była zwrócona w lewo.

Wskazówka! Wyroby z drewna produkowane są z takich gatunków drewna jak sosna, cyprys, drzewo sandałowe, śliwka i bambus. Niektóre urządzenia są inkrustowane kamieniami szlachetnymi, a także ozdobione ornamentami i hieroglifami.

Jak trzymać kije

Pomyślmy, jak prawidłowo trzymać kije sushi. Oto podstawowe zasady ich przechowywania:

 1. Za pomocą małego palca i palca serdecznego stwórz podstawę do podtrzymywania patyczków. Aby to zrobić, muszą nacisnąć i trochę obniżyć palce.
 2. Pod kciukiem kładziemy gruby górny koniec różdżki. W tym przypadku przeciwna krawędź powinna być oparta na krawędzi środkowej.
 3. Pod grubym końcem górnych kijów znajduje się palec wskazujący. Kciuk powinien mocować przedmiot na palcu wskazującym.

Podczas jedzenia dolny drążek nie porusza się, a przy górnym jedzenie jest chwytane. W tym przypadku pędzel powinien być rozluźniony. Ręka nie może przeciążać. Aby poruszyć końcówkami urządzeń, konieczne jest zgięcie i odkręcenie środkowego i palca wskazującego dłoni. Przed użyciem kijów możesz ćwiczyć na mniejszych przedmiotach.

Podczas posiłku dolny drążek nie porusza się, a przy górnym - jedzenie.

Wskazówka! Sushi jest często podawane z zieloną herbatą lub sake. A sake jest pijany przed posiłkiem, a zielona herbata jest spożywana podczas posiłków. Pozwala usunąć smak poprzedniej potrawy. Uzupełnianie napojów dla siebie jest uważane za nieprzyzwoite.

Jak używać varibas

Nauczmy się również używać jednorazowych pałeczek do sushi. To nie jest takie trudne. Jeden kij jest przymocowany do zgięcia palca serdecznego, a jego kontynuacja jest przyciśnięta do nacięcia między palcem wskazującym a kciukiem. W takim przypadku drugie urządzenie musi być owinięte jak ołówek. Następnie musisz przesunąć palce do grubych końców i pociągnąć je w dół. Podczas posiłku musisz przesunąć ołówek-kij, a drugi, aby utrzymać stały stan.

Wskazówka!Urządzenia skierowane po obu stronach służą do mięsa i ryb. Są spożywane jak i jednorazowe.

Jeden kij jest przymocowany do zgięcia palca serdecznego, a jego kontynuacja jest przyciśnięta do nacięcia między palcem wskazującym a kciukiem. W takim przypadku drugie urządzenie musi być owinięte jak ołówek.

Jak używać specjalnych pałeczek dla dzieci

Dla dzieci przygotuj specjalne pałeczki, które mają mini - uchwyt. W tym samym czasie powinny być brane jako pęseta, a jedzenie powinno być pobierane poprzez regulację środkowego palca.

Istnieją również specjalne drążki łączące w środku lub na końcach. Przy łączeniu na końcach powinny być trzymane jak pęseta, a po zamocowaniu w środku, jak spinacz do bielizny.

Wskazówka! Nie nadużywaj marynowanego imbiru, wasabi lub sosu sojowego. Produkty te mają bogaty smak, który w dużych ilościach przerywa smak innych potraw.

Jak jeść pałeczki różnych potraw

Istnieją pewne zasady odnoszące się do różnych potraw. Nawet jeśli już wiesz, jak używać pałeczek, musisz dowiedzieć się o innych zaleceniach dotyczących prawidłowego jedzenia sushi. Przejdźmy więc przez kilka zasad:

 • Bułeczki i sushi nie są dzielone na kawałki, ale spożywane w całości.
 • Posiłki zaczynają się od potraw owiniętych w noria.
 • Przed jedzeniem bułkę należy zanurzyć w sosie sojowym, ale tylko połowę.
 • Aby było ostre, dodaj trochę wasabi.

Ważną właściwością ryżu do sushi jest lepkość. Podobny ryż okazuje się bardziej sztywny. Do niego dodaje się suszone brązowe wodorosty. Noria to cienkie płytki smażonych glonów. Służą do owijania rolek, temaki i różnych rodzajów sushi. Takie glony są hodowane specjalnie. Następnie są prasowane w prostokąty i suszone w świetle słonecznym. Czasami zamiast nori używa się tamago lub cienkiego omletu.

Pałeczki jedzą i makaron. Najczęściej jest nawijany na widelec jak spaghetti. Ale w kulturze wschodniej nie jest to robione, a trochę haszysz przylega do hashi

Ryby takie jak łosoś, śledź i tuńczyk są używane jako nadzienie do sushi. Stosuje się również kawior, różne warzywa, ser, a nawet jajka.

Pałeczki jedzą i makaron. Najczęściej jest nawijany na widelec jak spaghetti. Ale w kulturze wschodniej nie jest to robione, a trochę haszysz przylega do hashi. Jeśli zupa z makaronem, to najpierw zjada się grubą, a potem bulion jest pijany.

Ryż je prawie tak samo jak makaron i bułki. Aby go lepiej uchwycić, dodaj do niego trochę sosu sojowego.

Nawiasem mówiąc, do sosu dodaje się wasabi, nie rozsmarowuje się na sushi. Sos sojowy jest najpierw oferowany gościom, a następnie nalewany. Rondel należy trzymać w lewej ręce.

Wskazówka! Ważne jest to, po której stronie zanurzyć sushi w sosie sojowym. Zaleca się zanurzenie górnej strony lub ryby. Istnieją rodzaje sushi, które jedzą bez sosu.

Zasady postępowania i etykieta w japońskiej restauracji

Przez kilka tysiącleci kultury rytuał jedzenia pałeczkami rozrósł się w wielu tradycjach. Różnią się od różnych narodowości, ale są podobieństwa.

Możesz wziąć, zastosować lub wymieszać jedzenie pałeczkami, a wszystkie inne działania nie są mile widziane. O zasadach zachowania, aby lepiej się wcześniej nauczyć. Oto niektóre z nich:

 • Nie można przyklejać jedzenia na patyku ani przyklejać go na talerzu.
 • Nie możesz uporządkować swojego jedzenia.
 • Zabronione jest uderzanie w naczynia, aby przyciągnąć uwagę kelnera.
 • Uważa się za nieprzyzwoite odłożenie kawałka wziętego z talerza.
 • Nie trzeba lizać patyków ani ich huśtać.
 • Urządzenia nie są również ustawione pionowo, ponieważ w ten sposób świece zapachowe są umieszczane dla zmarłych.
 • Nie można przesuwać pałeczkami i jedzeniem z jednej doniczki do drugiej.

Nawiasem mówiąc, kije zaciśnięte w pięści są oznaką zagrożenia. Nie chłodź produktów, potrząsając nimi w patykach. Nie kładź twarzy zbyt nisko na talerzu ani nie zbliżaj jej zbyt blisko twarzy. Niemożliwe jest umieszczenie urządzeń do jedzenia i na kubku. Po zakończeniu posiłku stawia się je na stojaku.

Nie można przyklejać jedzenia na patyku ani wbijać go w talerz

Najczęściej podobnym pokarmem jest zielona herbata. Wlał do czajnika i każdy z gości napełniał go kubkiem.

Mężczyźni mogą jeść sushi i ręce.

Wskazówka! Imbir pomaga wyeliminować smak jedzenia w ustach przed nowym kawałkiem..

Rękodzieło na sushi

Jeśli lubisz sushi, nie możesz wyrzucić pałeczek po użyciu, ale zrób z nich wspaniałe wyroby z pałeczek sushi.

Możesz spróbować utworzyć takie produkty:

 • Piękne i praktyczne rozwiązanie - stojak na biżuterię. Do klejenia można użyć zaprawy klejącej na gorąco, jak również kleju lub kompozycji do drewna.
 • Za pomocą dużej liczby patyków możesz pięknie ozdobić lustro w kształcie słońca. Po pierwsze, długie belki są umieszczane, a następnie krótsze. Długie elementy można wykonać łącząc dwa patyczki klejem. W tym przypadku ważne jest znalezienie harmonijnej symetrii. Gotowy produkt można pomalować.

Oryginalna ramka na zdjęcia pałeczek do sushi

 • Stwórz luksusowy stojak na naczynia, ale ważne jest, aby pozostawić odstęp 4-5 mm między elementami.
 • Z urządzeń drewnianych można wycinać wysokiej jakości igły dziewiarskie.
 • Za pomocą takich urządzeń możesz ozdobić ramkę na zdjęcie lub zrobić oryginalny wazon na owoce i słodycze.

Mamy nadzieję, że nasza recenzja pomoże Ci poczuć się pewnie w każdej restauracji kuchni azjatyckiej. Trochę praktyki, możesz łatwo używać pałeczek i cieszyć się pysznym jedzeniem bez rozpraszania małych rzeczy.

Obejrzyj film: Jak jeść pałeczkami. (Listopad 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send