Zdrowie

Jak gotować jajka na różne potrawy: przewodnik dla początkujących

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie jest tajemnicą, że jaja w każdej formie są zdrowe i smaczne. Stosowane są zarówno do smażenia i gotowania, jak i do przygotowywania sałatek i potraw dla dzieci. Ponadto jest to idealne śniadanie, które przygotowuje tak szybko, że nie spóźnisz się do pracy. Opcje gotowania są niezliczone, ale dla początkujących pytanie brzmi: ile gotować, jeśli potrzebujesz jajka na miękko, w torbie lub na twardo.

Jak przydatne są jaja?

Trudno jest znaleźć produkt łatwy do przyrządzenia, który jest tak samo bogaty w tłuszcze i białka jak jajko. Białka są „materiałem budowlanym”, „cegłami” naszego ciała, które zapewniają transport witamin i minerałów do potrzebujących ich tkanek i narządów. Jaja kurze zawierają witaminy z grupy A (pozytywnie wpływają na wzrok, świeżość skóry i metabolizm organizmu), B (odpowiedzialne za utrzymanie porządku i wzmocnienie układu nerwowego), D (odżywiają i leczą skórę, włosy, wpływają na siłę i twardość paznokci) zęby), E (zrobić bardziej elastyczną tkankę). Jeśli chodzi o minerały, produkt zawiera żelazo, potas, fosfor, wapń i cynk.

Jaja kurze są bardzo przydatne, zwłaszcza w stylu rustykalnym

Uważa się, że czyste białko zawarte w jajku jest twardo absorbowane przez organizm, ale nie jest to informacja, w którą warto uwierzyć. Ludzkie ciało przyjmuje go w 98%, co jest całkiem sporo.

Pomimo obfitości użytecznych właściwości istnieją również ograniczenia dotyczące konsumpcji (ze względu na podwyższony poziom cholesterolu we krwi): aby jaja miały pozytywny wpływ na organizm, wystarczy 3-4 sztuk tygodniowo (nie licząc składników w gotowych ciastach, klopsikach , sałatki i tak dalej). Biorąc pod uwagę cotygodniową normę, dorosły może jeść do trzech dziennie, będzie nieszkodliwy, ale dzieci będą miały dość jednego.

Często można usłyszeć zalecenie, aby pić surowe jaja w celu utrzymania zdrowej skóry, włosów i paznokci, ale ten „ludowy środek” należy traktować z dużą ostrożnością. W surowej, nieprzetworzonej żywności wiele bakterii, które mogą prowadzić na przykład do rozwoju salmonellozy, nie jest bardzo przyjemną chorobą. Jeśli uważasz, że jajko jest z pewnością zdrowe i czyste, możesz postępować zgodnie z tą radą. Możesz dowiedzieć się więcej o wszystkich zaletach i wadach tego artykułu: //avrorra.com/syiryie-yaytsa-polza-ili-vred/

Nie stosuj się do zaleceń, aby pić surowe jaja kurze

Metody gotowania

Jaja można gotować nie tylko tradycyjnie, jak to zwykle bywa, na gazie. Podajemy listę i inne możliwe sposoby ich przygotowania:

 • w kuchence mikrofalowej;
 • na kuchence elektrycznej;
 • w kuchence do jajek;
 • dla pary;
 • za pomocą multicookera;
 • w popiele ognia.

Gotowane jajka można gotować w specjalnie zaprojektowanych kuchenkach do jajek

Jak zrozumieć, czy jajko nie jest zepsute

Istnieje kilka sposobów na odróżnienie świeżego jajka od zepsutego. Możesz to sprawdzić, łamiąc lub tylko zewnętrznymi znakami. Definiujemy świeżość bez łamania powłoki:

 • w wyglądzie: świeża skorupa nie ma pęknięć i wiórów, jest jednolita w kolorze, ma słaby połysk, ale jeśli przestanie świecić i stanie się szarawa - leży długo i najprawdopodobniej uległa pogorszeniu;
 • dźwiękiem: jeśli potrząśniesz świeżym jajkiem, wkładając je do ucha, nie usłyszymy żadnego hałasu, podczas gdy zawartość zepsutego będzie wyraźnie „dyndać” w środku;
 • do światła: jeśli zbliżasz je do źródła światła, na przykład do lampy biurkowej, możesz zobaczyć żółtko, w przypadku ciemnego koloru i blisko skorupy, a może nawet przykleić się do niego, jajko jest przestarzałe i użyć jedzenie to jest niebezpieczne;
 • przy użyciu szklanki zimnej wody: zgniłe nie tonie, ale pozostaje na powierzchni, ale świeższe jest znacznie cięższe i opada na dno;
 • skręcanie: świeższe wykonają tylko kilka obrotów wokół swojej osi, zgniłe obróci się szybciej i nie zatrzyma się, dopóki nie zapobiegniesz.

Sprawdź świeżość złamanych:

 • przez zapach: świeży nie ma nieprzyjemnego zapachu, faul, wręcz przeciwnie, wydziela silny „smak” siarkowodoru;
 • żółtko i białko w wyglądzie: w świeżym żółtku będzie wypukłe i napięte (zrozumiesz to, próbując przekłuć go nożem lub widelcem), białko będzie trwałe, w zepsutym, przeciwnie, żółtko będzie płaskie, a białko będzie wodniste, bardzo płynne.

Stęchłe jajo ma wodniste białko i płaskie żółtko.

Czy możemy gotować świeżo wyjęte z lodówki?

Musisz wiedzieć, że podczas gotowania skorupa zimnych jaj może zacząć pękać, a białko - płynąć. Ponieważ te, które gotujesz, należy wyjąć z lodówki na kilka godzin, aby miały czas na rozgrzanie się.

Jak gotować jajka i jak długo to trwa

Możemy gotować jajka o różnym stopniu gotowości - na przykład na twardo lub na miękko lub w torbie - każdy lubi swoje, ale na wszystkie sposoby istnieją podstawowe zasady, które nie zmieniają się w zależności od pożądanego rezultatu.

Gospodyni, uważaj! Przed gotowaniem należy umyć jajka w ciepłej wodzie, aby pozbyć się zanieczyszczeń z muszli.

 1. Konieczne jest wybranie odpowiedniej patelni do gotowania. Często hostessy zabierają więcej (zwłaszcza jeśli gotują na sałatkę), chociaż jest to bardziej poprawne - mała chochla, w przybliżeniu równa średnicy do płyty, na której będzie stać. Zatem jaja nie „poruszają się” wokół patelni i nie uderzają się nawzajem, co może prowadzić do pękania skorupy.
  Niektórzy kucharze zalecają przebicie skorupy od tępej strony, aby gromadzące się w niej powietrze nie rozdzieliło jajka od wewnątrz.

  Garnek powinien być mały

 2. Musimy zwrócić uwagę na ilość wody w naszym rondlu. Aby jaja dobrze się zagotowały, woda musi całkowicie pokryć każde jajko.
 3. Tradycyjnie zwyczajowo zanurza się jaja do wrzenia w zimnej wodzie, ale są wyjątki - wrząca i wrząca woda są także zanurzane we wrzącej wodzie.
 4. Jajka na twardo nie znajdują się na dużym ogniu, a nie na małym, średnie jest w porządku, patelnia nie jest przykryta pokrywką w celu powolnego odparowywania wody. Całkowicie świeże należy gotować przez kilka minut dłużej niż wskazano w dalszych zaleceniach.
  Jest mały sekret. Gdy tylko woda zagotuje jaja, zagotuj łyżeczkę soli w rondlu bez szkiełka - aby skorupa stawała się twardsza i nie pękała.
 5. Aby móc wyczyścić jaja po gotowaniu łatwo i szybko, należy umieścić je w prawie lodowatej wodzie na 2-3 minuty. Należy wziąć pod uwagę fakt, że niedawno zburzone przez siebie nie są zbyt dobrze oczyszczone, a ta rada może nie pomóc.

Wideo: jak gotować jajka, aby po ugotowaniu można je szybko i łatwo wyczyścić

Jajka na miękko - jak właściwie gotować

Konieczne jest skupienie się na fakcie, że metody gotowania nie są jedno, a nie dwa, ale przynajmniej trzy. Możesz zanurzyć je w zimnej wodzie lub wrzącej wodzie (odpowiednio „zimnej” i „gorącej”), a także całkowicie zastosować metodę bez gotowania - zajmie to trochę dłużej.

Gotowanie metodą „zimną”:

 1. Napełnij jajka zimną wodą, ustaw garnek na średnim ogniu.
 2. Doprowadź wodę do wrzenia.
 3. Po obniżeniu ognia pozostaw produkt do zagotowania przez 2 minuty (wtedy cała zawartość: zarówno żółtko jak i białko będą miały konsystencję płynną) lub 3 minuty (w tym przypadku białko stanie się prawie stałe, a żółtko pozostanie płynne).
 4. Umieść pod zimną wodą, wyczyść.

W jajeczku na miękko zarówno białko, jak i żółtko pozostają płynne.

Zwykle najświeższe jaja gotowane są miękko, po pierwsze, ponieważ tak przygotowane danie jest bardzo smaczne, a po drugie wymaga najmniejszej obróbki cieplnej.

Wideo: jak gotować jajka na miękko

//youtube.com/watch?v=d06ioNE9Hsc

Drugi sposób:

 1. Opuszczamy jaja do wrzącej wody za pomocą łyżki - tak, aby nie pękały, stukając w dno patelni.
 2. Gotuj przez 1 minutę.
 3. Wyjąć patelnię z ognia, przykryć pokrywką.
 4. Pozostaw na 5 minut.
 5. Podobnie jak w poprzedniej metodzie, fajnie, aby ułatwić czyszczenie.

Trzeci sposób jest z jakiegoś powodu mało znany, chociaż jest wystarczająco wygodny, a jaja są bardzo delikatne.

Gotowanie „bez gotowania”:

 1. Ciepłe jaja (w każdym razie nie zimne) ciasno ułożone w małym rondlu.
 2. Wypełnij je całkowicie wrzątkiem.
 3. Przykryj patelnię pokrywką.
 4. Dajemy jajka „odpoczynku” we wrzącej wodzie, zapominamy o nich przez 8-10 minut.
 5. Po upływie niezbędnego czasu wylewamy wodę.
 6. W tej samej stromej wrzącej wodzie ponownie je napełniamy.
 7. Czekamy na kolejne 2 (żółtko stanie się bardzo płynne) lub 3 minuty (odpowiednio żółtko stanie się nieco grubsze).
 8. Odcedź i podawaj. W takim przypadku nie ma potrzeby chłodzenia po zakończeniu gotowania.

Jak gotować jajka na twardo

Jajka na twardo można również układać w zimnej wodzie i wrzącej wodzie, a także gotować na parze. Jeśli używasz zimnej wody, kolejność działań jest następująca:

 1. Jajka ciasno ułożone na patelni.
 2. Napełnij zimną wodą, aby każda była całkowicie pokryta.
 3. Zakładamy środkowy ogień i gotujemy.
 4. Wrząca sól.
 5. Po ugotowaniu gotować przez 8-10 minut.
 6. Usuń z ognia, jajka są wysyłane pod zimną wodą.

Film o prawidłowym gotowaniu

Jeśli obniżymy temperaturę wrzącej wody:

 1. Ostrożnie zanurz jajka w temperaturze pokojowej we wrzącej wodzie (jak w przypadku gotowanych jajek na miękko, używamy łyżki).
 2. Gotuj przez 8 minut.
 3. Wyjmij patelnię z ognia, zalej zimną wodą.

Podczas gotowania pamiętaj, że danie można łatwo strawić (zwykle dzieje się tak, jeśli jajka gotują się przez ponad 10 minut) - białko w tym przypadku staje się nieprzyjemnie lepką konsystencją, zamienia się w gumę, a żółtko staje się zielonkawe lub niebieskie, ciemnieje. Im dłużej gotujemy, tym trudniej jest naszemu organizmowi strawić produkt, dlatego trawienie ich jest nie tylko bez smaku, ale jest też całkowicie niezdrowe.

Jajka na twardo gotują najdłużej

Gotowanie dla pary:

 1. W szerokim garnku zalej wodą.
 2. Doprowadzić do wrzenia.
 3. Zainstaluj sito lub durszlak, aby nie dotykały wrzącej wody.
 4. Ostrożnie opuść tam jajka, tak aby ściśle przylegały do ​​siebie.
 5. Pozostawiamy ich, aby gotowali przez kilka 20 minut, nie zapomnij odwracać się od czasu do czasu, aby przygotować się równomiernie.
 6. Fajnie, jak opisano we wszystkich poprzednich metodach.

Możesz także gotować jajka w podwójnym kotle.

Jak gotować jajka „w torbie”

Ta potrawa jest gotowana nieco dłużej niż miękko gotowana, a konsystencja jest nieco gęstsza. Sama nazwa mówi nam, że białko w nich staje się prawie stałe, a żółtko pozostaje płynne.

Jeśli umieścimy je w zimnej wodzie, po gotowaniu gotujemy przez 5-6 minut. Jeśli gotujemy, gotujemy przez minutę, a następnie usuwamy z ognia i zamykamy pokrywkę, odczekaj kolejne 7 minut.

Film o tej metodzie gotowania

Czasami jaja w torebce i miękko ugotowane nie chłodzą, a następnie w celu ułatwienia czyszczenia i uniknięcia poparzeń rąk, w zimnej wodzie po ugotowaniu produkt należy trzymać tylko 1,5-2 minuty.

Jeśli jajko jest ugotowane „w worku”, tylko środkowe pozostaje płynne.

Aby nie liczyć minut potrzebnych do samodzielnego gotowania, możesz kupić specjalny zegar „jajeczny” - pokazuje on stopień gotowości, a tym samym określony czas dla każdej metody. Od ciebie musisz tylko wybrać wynik, który chcesz uzyskać.

Czy są jakieś funkcje gotowania dla dzieci?

Praktycznie nie, po prostu trzeba zwracać jeszcze większą uwagę na świeżość i czystość jajek, które zamierzasz ugotować, a także wziąć pod uwagę, że dziecku łatwiej jest strawić potrawę gotowaną w saszetce lub gotowanej na miękko.

Gotowanie sałatki

Do sałatek zazwyczaj gotuj jajka na twardo, ponieważ są najłatwiejsze do siekania. Najczęściej są używane do klasycznego Oliviera, kraba i innych.

Do sałatek do gotowania najczęściej używane są jajka na twardo.

Jakie inne ptaki mogą gotować jajka

Oprócz kurczaka gotowane są również spożywane.

 • jaja przepiórcze (są mniejsze, więc gotują się szybciej), które są mniej wysokokaloryczne,
 • gęś (przeciwnie, ich kaloryczność przewyższa kurczaka,
 • indyk (znaleziony w sprzedaży dość rzadko, bardzo bogaty w witaminy i mikroelementy, rzadko powodujący alergie),
 • Struś (uważany za dietetyczny, zawiera niski poziom cholesterolu, bardzo duży rozmiar i gotowany kilka razy dłużej niż kurczak),
 • kaczka (w porównaniu z tradycyjnym kurczakiem zawiera znacznie więcej tłuszczu),
 • Jaja perliczki (twardość ich muszli jest bardzo wysoka iz tego powodu gotują się dłużej niż jaja kurcząt).

Jakie są jaja różnych ptaków, nadające się do użycia

Tabela przygotowania produktu w zależności od warstwy

Ptasie jaja /
gotowość
Miękko gotowaneTwarde gotowaneDo sakiewki
Kurczak2-3 minuty8-10 minut5-6 minut
Gęś15 minut25 minut20 minut
Przepiórka30-40 sekund3 minuty1,5 minuty
Turcja5 minut14 minut7 minut
Struś20 minut1,5 godziny45 minut
Perliczka4-5 minut10-11 minut6-7 minut

Gotowanie jaj nie jest wcale trudne, jeśli pamiętasz czas gotowania i główne cechy gotowania. Gotowane jądra - szybkie, zdrowe i smaczne. Zadbaj o swoje zdrowie, ciesz się posiłkiem!

Pin
Send
Share
Send
Send