Zdrowie

Irygator doustny - Który lepiej wybrać? Recenzje, porady

Główną funkcją irygatora jest usuwanie kamienia nazębnego i resztek jedzenia w ustach.

Główną funkcją irygatora jest usuwanie kamienia nazębnego i resztek jedzenia w ustach. Wynik uzyskuje się przez skierowanie strumienia cieczy na powierzchnię zębów i dziąseł, pod działaniem którego oczyszcza się usta. Spróbujmy dowiedzieć się, czym jest irygator jamy ustnej, a który lepiej wybrać.

Dzięki temu prostemu urządzeniu możesz zapobiec ogromnej liczbie chorób jamy ustnej.

Co to jest i co je?

W rozwiniętych krajach europejskich urządzenie to znajduje się prawie w każdym domu. Rosjanie niestety dowiedzieli się o tym urządzeniu niedawno. Ci nieliczni, którzy już dowiedzieli się o cudownych możliwościach tego urządzenia, pospieszyli się z zakupem tego nowomodnego środka do czyszczenia jamy ustnej.

Zasada irygatora jest prosta i przejrzysta. Wlej wymaganą ilość wody i płynu terapeutycznego do zbiornika i trzymaj końcówkę urządzenia w zębach. W ciągu kilku sekund w pojemniku powstaje ciśnienie, a strumień płynu spłukuje powierzchnię zębów, dziąseł i jamy ustnej silnym strumieniem, usuwając resztki jedzenia i cząstki kamienia utworzone na szkliwie zęba. Optymalny poziom ciśnienia jest tworzony za pomocą miniaturowej pompy. Aby urządzenie zaczęło działać, wystarczy podłączyć je do dowolnego źródła zasilania.

Dzięki temu prostemu urządzeniu możesz zapobiec ogromnej liczbie chorób jamy ustnej. Osoby cierpiące na krwawienie z dziąseł i zapalenie dziąseł, wystarczy kupić to urządzenie.

Niewielu naszych rodaków może się pochwalić tym, że wie o istnieniu takiego urządzenia jako irygatora. A tak przy okazji, pierwsze próby kliniczne tego urządzenia rozpoczęły się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Patent na niego należy do naukowca z USA. Od tego czasu irygator jest bardzo popularny nie tylko w krajach Ameryki Północnej, ale także w całej Europie.

Irygator delikatnie działa na powierzchnię ust, nie podrażniając ich i nie powodując obrażeń.

Ta maszyna jest doskonałą alternatywą dla nici dentystycznej. Podczas stosowania nici dentystycznych wiele osób odczuwa dyskomfort, narzeka na krwawienie z dziąseł i wystąpienie zapalenia przyzębia. Irygator delikatnie działa na powierzchnię jamy ustnej, nie podrażniając ich ani nie powodując obrażeń. Może być nawet używany podczas noszenia implantów i innych aparatów ortodontycznych.

Szeroki wybór dla każdego smaku

Irygatory na charakter funkcjonowania dzielą się na następujące grupy:

 • Urządzenia przenośne. Pracuj zarówno na bateriach, jak i na akumulatorze. Takie irygatory mają niską wagę i są tanie. Ogólnie rzecz biorąc, idealne rozwiązanie dla osób często podróżujących. Jedyną wadą urządzenia jest to, że można go używać tylko w określonej pozycji ciała, w przeciwnym razie urządzenie odmówi dostarczenia wody.
 • Stacjonarny. Takie urządzenia są często widoczne w łazienkach rodzin amerykańskich i zachodnioeuropejskich. Zazwyczaj urządzenie ma kilka dysz, co jest wystarczające dla wszystkich gospodarstw domowych. W irygatorach stacjonarnych woda w zbiorniku jest kierowana pod ciśnieniem do specjalnego węża, a następnie do dziobka, z którego w rzeczywistości bije napiętym strumieniem w miejsca trudno dostępne.
 • Urządzenia podłączone do źródła wody. Zanim zastanowisz się, który z nich wybrać irygator do jamy ustnej - przenośny lub stacjonarny, powinieneś zwrócić uwagę na modele, które są podłączone do systemu hydraulicznego. Tak jak w poprzednim przypadku, może być używana przez całą rodzinę. Ze względu na połączenie z systemem zasilania wodą strumień może być dostarczany w sposób ciągły. Dzięki takiemu urządzeniu nie musisz się martwić o brak wody w zbiorniku.

Istnieją przenośne i stacjonarne urządzenia.

To ważne! Eksperci nie zalecają podłączenia irygatora bezpośrednio do źródła wody. W wielu miastach bieżąca woda nie nadaje się do płukania ust. Na przykład praktycznie na całym terytorium Zachodniej Syberii i Dalekiego Wschodu woda zawiera dużą ilość fluoru, co może powodować fluorozę i inne choroby jamy ustnej.

Urządzenia do czyszczenia można podzielić na grupy nie tylko na podstawie możliwości korzystania z urządzenia w domu lub na zewnątrz. Ważnym kryterium przy wyborze irygatora jest cecha strumienia wody.

 • Ciągły strumień. W tym przypadku mówimy o ciągłym, stabilnym dostarczaniu wody ze zbiornika.
 • Pulsujący przepływ. Ta metoda dostarczania płynu jest najbardziej skuteczna, jeśli chodzi o usuwanie kamienia nazębnego.
 • Strumień wody z pęcherzykami powietrza. Irygator wyposażony w taką funkcję może służyć nie tylko do oczyszczania jamy ustnej, ale także do zapobiegania chorobom dzięki jego zdolności wzbogacania zębów i dziąseł tlenem podczas procedury higienicznej.

Ważnym kryterium przy wyborze irygatora jest cecha strumienia wody

Jak wybrać odpowiedni irygator?

Jeśli nadal zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, przy zakupie musisz przestrzegać następujących punktów:

 • Kategoria wiekowa użytkowników;
 • Liczba osób, które będą korzystać z urządzenia;
 • Choroby jamy ustnej;
 • Zawiera styl życia.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu przypadkowi bardziej szczegółowo.

Pod wysokim ciśnieniem wody płucze jakość jamy ustnej

Dysze Być albo nie być?

 • Jeśli planujesz kupić tylko dla siebie, powinieneś zwrócić uwagę na urządzenia z jedną lub dwiema dyszami.
 • Jeśli irygator będzie używany przez wszystkich członków rodziny, lepiej jest kupić urządzenie z dużą liczbą załączników, aby były wystarczające dla każdego użytkownika. Wybierz modele z wielobarwnymi końcówkami, a następnie każdy członek rodziny użyje tylko swojej dyszy.
 • Jeśli dzieci będą używać irygatora, kup urządzenie z dyszami do mycia nosogardzieli. Takie procedury w młodym wieku zmniejszają ryzyko zarażenia się grypą i ARVI w okresie częstych zachorowań.

Nawadniacze i dzieci

To urządzenie może stać się ratownikiem dla rodziców, których dzieci naprawdę nie lubią myć zębów. Korzystanie z urządzenia jest zabawnym i fascynującym procesem, dzieci z pewnością zainteresują się strumieniem wody wypływającym z urządzenia i będą się rozpieszczać w celu higienicznego przetwarzania. W okresie, gdy zęby się zmieniają, irygator jest szczególnie potrzebny. W dziąsłach, po utracie zęba, gromadzą się resztki pożywienia, co prowadzi do namnażania się bakterii i pojawienia się chorób. Często bardzo trudno jest dostać się do takich miejsc zwykłym pędzlem, a irygator bez problemu poradzi sobie z takim zadaniem.

To urządzenie może stać się ratownikiem dla rodziców, których dzieci naprawdę nie lubią myć zębów.

To ważne! Jeśli twoje dziecko dorasta, pamiętaj, aby nauczyć go używania irygatora. Dziecko powinno mieć własne przywiązanie. Surowo zabrania się używania przywiązania jednego z dorosłych członków rodziny, w przeciwnym razie dziecko może zostać zainfekowane przez rodziców chorób jamy ustnej.

Jeśli masz aparaty ortodontyczne

Aby oczyścić usta, ludzie z aparatami muszą mieć urządzenie ze specjalną dyszą. Tylko za pomocą takiej końcówki zostanie zapewnione wysokiej jakości czyszczenie punktów styku powierzchni zębów ze strukturą ortodontyczną.

Konwencjonalne mocowania nie zapewniają właściwej pielęgnacji jamy ustnej, gdy nosisz aparat ortodontyczny. W miejscach, gdzie znajdują się tzw. Zamki, nawet odrzutowiec o silnym ciśnieniu wody nie może wykonać właściwej higieny.

To ważne! Wielu dentystów zaleca, aby osoby używające aparatów ortodontycznych używały irygatora zamiast szczoteczki do zębów. Nawet nić dentystyczna nie jest w stanie poradzić sobie z czyszczeniem jamy ustnej, gdy aparaty są na zębach.

Dla tych, którzy często podróżują, wybierz model przenośny.

Wybierz najlepszy model

Aby nie zastanawiać się nad tym, jaki rodzaj irygatora jamy ustnej wybrać, aby cena była akceptowalna, a jakość była na najwyższym poziomie, zebraliśmy najlepsze modele i zaaranżowaliśmy improwizowany „casting” na tytuł „Best Irrigator 2017”. Dla konkurencji zmontowano różne urządzenia, różniące się między sobą liczbą dysz, ceną, rodzajem dyszy, obecnością dodatkowych funkcji i poziomem mocy.

Imię i nazwiskoCena w $Liczba dyszTyp odrzutowcaPoziom zasilaniaFunkcjeWady
ACleon TF600977Pulsuje17W zestawie wszystkie niezbędne dysze, główną cechą jest lampa ultrafioletowa, dysze dezynfekujące. Funkcja masażu periodontologicznego
Waterpik WP 100 ultra907Pulsuje10W zestawie uniwersalnych dysz, dysza do szelek, nosogardzieli i języka. Regulowane ciśnienie strumienia
Aquajetlda 7502Pulsuje2Może być używany poza domem, bardzo silny strumień
Bewellwi 911402Pulsuje1Przenośny. Może pracować bez ładowania do 70 minut.Niska moc, woda jest dostarczana pod niskim ciśnieniem.
Ves vip 003509Z mikro
pęcherzyki
10Działa z sieci zasilającej, istnieje duża liczba dysz na każdą okazję.
Panasonic EW DJ 10401Pulsuje2PrzenośnyZawiera tylko jedną dyszę
ORAL B Prof Care MD20904Pojedynczy przepływ, przepływ turbo5Prawie bezgłośny, łatwy w użyciu.Mała moc, niskie ciśnienie strumienia
Donfeel OR 820M404Z mikropęcherzykami4Może być stosowany do mycia nosogardzieli.Kilka poziomów mocy

Stacjonarny irygator ACleon TF600 został opracowany przez europejską markę pochodzenia niemieckiego. Urządzenie przeznaczone jest do skutecznego czyszczenia jamy ustnej. Główną cechą modelu jest lampa ultrafioletowa, która dezynfekuje osprzęt, gdy nie jest używana. Tylko 1% podobnych urządzeń na rynku rosyjskim ma taką funkcję. ACleon TF600 jest wyposażony w 7 dysz w zestawie, czyści trudno dostępne miejsca, korony, szelki, a nawet język. Zawiera również funkcję masażu przyzębia, dzięki czemu poprawia się napięcie i krążenie krwi w dziąsłach. Wśród dodatkowych funkcji - duży zbiornik i od razu 17 ustawień mocy, dzięki czemu łatwo można ustawić dopływ wody „dla siebie”.

Po przejrzeniu tabeli nie będziesz musiał pytać, który irygator lepiej wybrać do użytku indywidualnego lub rodzinnego. Jeśli masz dzieci, spróbuj wybrać modele z dużą liczbą dysz, w tym końcówki do nawadniania nosogardzieli. Takie higieniczne leczenie pomoże dzieciom stać się mniej podatnymi na takie choroby, jak grypa, ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych, ostre infekcje dróg oddechowych, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i zapalenie migdałków.

Irygator jamy ustnej: opinie

Wydawałoby się, że wszystko zostało już powiedziane na temat odmian irygatorów. Zanim jednak zaczniesz szukać żądanego modelu, zapoznaj się z opinią tych, którzy już zdążyli kupić urządzenie i wypróbować je w swoim domu. Jakiego rodzaju irygatora lepiej wybrać? Opinie kobiet:

Irina, 32 lata: Używam Donfeel OR 820M od czterech lat. Moc jest oczywiście słaba, ale urządzenie działa bezawaryjnie. Przez cały ten czas nigdy się nie łamałem. Mam dziecko, a specjalna dysza do płukania nosogardzieli pomaga nam oprzeć się przeziębieniom w okresie specjalnej aktywności wirusów i bakterii.

To urządzenie jest szczególnie potrzebne dla tych, którzy noszą aparaty ortodontyczne.

Tatyana, 18 lat: Już rok noszę aparaty ortodontyczne. Początkowo cierpiała i kompleksowała, ponieważ pod śluzami gromadziły się resztki jedzenia. Rezultatem był nieświeży oddech i zwątpienie w siebie. WaterpikWP 100 ultra rozwiązał mój problem. Specjalna dysza pozwala delikatnie i ostrożnie przeprowadzać higieniczną pielęgnację jamy ustnej.

Nadieżda, 59 lat: Mam fałszywe zęby. Bardzo często jedzenie gromadzi się pod protezą. Podczas dnia roboczego zauważyłem, że moi koledzy niechętnie ze mną rozmawiają. Musiałem kupić przenośny irygator Panasonic EWDJ Od tego czasu nigdy nie zauważyłem nieświeży oddech.

Po regularnym stosowaniu nieświeży oddech zniknie.

Catherine, 19 lat: Używam ORAL B Professional Care / MD20 już od kilku lat, nie mogę tego zrobić. Wcześniej nie mogłem znaleźć szczoteczki do zębów. Moje dziąsła są tak wrażliwe, że nawet najbardziej miękki zarost mnie zranił. Mama długo obserwowała, jak cierpię, a potem, za radą mojej dziewczyny, kupiła irygatora. Świetna rzecz. Polecam wszystkim.

Olga, 41: W jednym z wakacji przyjaciel dał Vesvipowi, który przez długi czas stał w szafie, nie rozumiałem dlaczego go używać, gdybym miał szczoteczki do zębów. Kilka miesięcy później przeczytałem o irygatorach w Internecie i wyciągnąłem urządzenie z szafy. Teraz mi się to nie podoba! Doskonałe rozwiązanie do higienicznego leczenia jamy ustnej. Zwyczajne szczoteczki do zębów i nici nie zawsze mogą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a irygator jest tym, co zalecił lekarz. Prosty, wygodny, niezawodny.

Oprócz głównej funkcji niektóre modele są zdolne do mycia nosogardzieli.

Irygator jamy ustnej to urządzenie, które pozwala dokładnie i delikatnie oczyścić jamę ustną. Jeśli planujesz używać go w domu, zwróć uwagę na modele stacjonarne z dużą liczbą dysz. Następnie każdy członek rodziny będzie mógł korzystać z tego cudownego urządzenia.

Czy często podróżujesz? Nie martw się, kup przenośny irygator, który łatwo zabrać ze sobą w podróż służbową lub na wakacje.