Zdrowie

Owulacja: co musisz wiedzieć o tym podczas planowania ciąży

Pin
Send
Share
Send
Send


Planowanie ciąży wiąże się z przestrzeganiem pewnych warunków (fizycznych, fizjologicznych, psychologicznych), które doprowadzą do korzystnego poczęcia. Jednym z tych warunków, bez którego zapłodnienie jest niemożliwe, jest owulacja.

Owulacja i cykl menstruacyjny

Każdego miesiąca w organizmie kobiety zachodzi szereg procesów fizjologicznych, które zapewniają, że układ rozrodczy funkcjonuje w taki sposób, że nowy organizm może zostać poczęty i rozwinięty. Te zmiany są cykliczne (na koniec cykl zaczyna się od nowa) i nazywane są cyklem menstruacyjnym. Jego czas trwania zależy od indywidualnych cech organizmu i może zwykle wynosić od 21 do 35 dni. W praktyce ginekologicznej przyjmuje się koncepcję cyklu „idealnego”, który trwa dokładnie 28 dni. Przy takim czasie najłatwiej jest obliczyć jego fazy i kontrolować ich zmianę. Początek cyklu miesiączkowego jest uważany za pierwszy dzień krwawienia (miesiączki), a koniec to dzień poprzedzający następną miesiączkę, czyli początek nowego cyklu.

Według statystyk, tylko 13% wszystkich kobiet ma cykl dokładnie 28 dni.

Wielka encyklopedia medyczna

Dojrzewanie pęcherzyków

Od pierwszego dnia cyklu miesięcznego rozpoczyna się aktywne dojrzewanie pęcherzyków: kilka jaj (około tuzina) jest otoczonych komórkami pęcherzykowymi, w wyniku których powstają pęcherzyki. Ale podczas jednego cyklu miesiączkowego z reguły tylko jedna z nich osiąga pełną dojrzałość.

W rzadkich przypadkach dojrzewają dwa lub trzy pęcherzyki, co może prowadzić do ciąż mnogich i narodzin bliźniąt bratnich.

Średnica ludzkiego jaja wynosi średnio 88-91 mikronów. Mieszek, w którym jest zawarty, w procesie dojrzewania z każdym dniem wzrasta o około 2 mm, a do czasu owulacji rośnie do 20 mm średnicy. Jego wewnętrzna przestrzeń jest wypełniona płynnymi i granulowanymi komórkami, które produkują żeńskie hormony płciowe (estrogeny). Zazwyczaj pęcherzyk dojrzewa w ciągu dwóch tygodni. Pod koniec drugiego tygodnia poziom hormonu wzrasta tak bardzo, że prowokuje uwalnianie hormonu luteinizującego, pod wpływem którego pęcherzyk pęka. Formacje, które nie osiągnęły pełnej dojrzałości, rozpadają się.

Pęcherzyk w pełni dojrzały do ​​14 dnia cyklu

Złamany pęcherzyk zamienia się w ciałko żółte, które zaczyna aktywnie wytwarzać inny hormon, progesteron. Pod wpływem progesteronu przygotowuje się endometrium macicy do wszczepienia do zarodka. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, ciałko żółte samo się rozwiąże, a cykl zaczyna się od nowa.

Jajeczko podczas i po owulacji

Po około połowie cyklu następuje owulacja - jest to uwolnienie w pełni dojrzałego, gotowego do zapłodnienia jaja z pękającego pęcherzyka.

Jaja są składane w okresie prenatalnego rozwoju kobiecego ciała, a do czasu dojrzewania ich liczba wynosi 300-400 tysięcy.

Kiedy kobiece ciało osiąga dojrzałość płciową, następuje pierwsza owulacja. To ostatnie wydarzy się podczas menopauzy (menopauza) - zakończenie dojrzewania pęcherzyków i zatrzymanie funkcji menstruacyjnej. Owulacja nie występuje również w czasie ciąży, ale po urodzeniu dziecka zostaje przywrócona.

Czas trwania procesu uwalniania jaja z jajnika jest indywidualny. Faza owulacji określana jest do trzech dni. Jajo po opuszczeniu jajnika żyje od 12 do 48 godzin.

Zapłodnienie to pierwszy etap narodzin nowego życia.

Uwolnione z błony pęcherzykowej jajo jest wychwytywane przez prążek jajowodu i zaczyna się poruszać wzdłuż niego w kierunku macicy. Zapłodnienie następuje na spotkaniu jaja z plemnikiem. Jeśli nie nadejdzie, komórka jajowa zostanie zniszczona. W przeciwnym razie zaczyna się dzielić, przesuwając dalej do macicy, gdzie po 5-6 dniach jest ona dołączana (wszczepiana) do ściany. Od tego momentu pęcherzyki zatrzymują dojrzewanie, a cykl menstruacyjny ustaje. Ciąża nadchodzi.

Czym jest miesięcznik i kiedy przychodzą

Po zakończeniu cyklu, w którym pęcherzyki rozwijają się konsekwentnie, owulacja, zniszczenie ciałka żółtego i nie zapłodnionego jaja, rozpoczyna się miesiączka (miesiączka), a zatem rozpoczyna się nowy cykl menstruacyjny.

Miesięcznie - krwawe wydzieliny z żeńskich narządów płciowych, których przyczyną jest odrzucenie wewnętrznej warstwy błony śluzowej macicy, jeżeli w pewnym okresie po owulacji (druga połowa cyklu) nie pojawi się zapłodnione jajo. Po resorpcji ciałka żółtego produkcja hormonów płciowych zmniejsza się, co prowadzi do zmiany krążenia krwi w naczyniach endometrium: najpierw następuje ekspansja, a następnie - ostre zwężenie (skurcz). Napływ nowej krwi prowadzi do jej stagnacji, co zwiększa nacisk na ściany naczyń krwionośnych. Kiedy staje się nadmierna, zaczyna się pękanie naczyń i zaczyna się krwawienie. Zwężenie naczyń śluzówki macicy trwa około 48 godzin od początku miesiączki, co powoduje ból w dolnej części brzucha w pierwszych dniach cyklu.

Miesiączka to miesięczne narodziny zapłodnionego jaja.

V.F Snegiryov, MD, profesor emerytowany Uniwersytetu Moskiewskiego, jeden z założycieli rosyjskiej ginekologii

bme.org / index.php / MENSTRUAL_CYL

Normalny czas trwania okresu rozładowania waha się od 2 do 8 dni. W tym czasie wypływa średnio 50 do 100 ml krwi. Uważany za normalny i zmienność w zakresie od 10 do 150 ml. Czasami ilość wydzielanej krwi może osiągnąć 250 ml. Jeśli objętość przekracza te wartości lub, przeciwnie, nie osiąga minimum, może to wskazywać na nieprawidłowe działanie układu rozrodczego kobiety lub obecność jakiejkolwiek choroby.

Jak obliczyć początek owulacji

Określenie okresu owulacji jest konieczne przede wszystkim dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, ponieważ prawdopodobieństwo zapłodnienia zależy bezpośrednio od tego punktu. Będzie to także przydatne dla tych, którzy chcą uniknąć niechcianej ciąży.

Oblicz czas owulacji, znając czas trwania wszystkich faz cyklu miesiączkowego. Ta metoda powinna być stosowana tylko przy stabilnym cyklu. Ale nawet w tym przypadku dni owulacji są obliczane tylko w przybliżeniu.

Okres dojrzewania jaja trwa około pół cyklu, owulacja występuje średnio około dwóch dni. Reszta czasu przypada na ścieżkę jaja do macicy i rozwój ciałka żółtego. Na podstawie tych danych można obliczyć okres owulacji dla cykli o różnej długości. Ponieważ druga faza (tworzenie ciałka żółtego po owulacji) trwa zwykle z reguły 12-14 dni (niezależnie od czasu trwania pierwszej fazy), aby obliczyć sam okres uwalniania jaja, należy odjąć 14 od liczby dni cyklu. Na przykład 28-14 = 14.

Biorąc pod uwagę, że okres owulacji może trwać do trzech dni, biorą pod uwagę poprzedni dzień i następny. Tak więc owulacja nastąpi w 13-15 dniu cyklu. Jeśli cykl wynosi 23 dni, dni owulacji oblicza się w następujący sposób: 23-14 = 9. W związku z tym czas uwalniania jaja przypada na 8-10 dni. W przypadku długich cykli wszystko jest obliczane w ten sam sposób. Na przykład w cyklu 35-dniowym owulacja występuje w dniach 20-22.

Obliczanie okresu owulacji w celu uniknięcia ciąży jest nieskuteczne.

Bardziej dokładną metodą obliczania czasu owulacji jest ustalenie jej zgodnie z harmonogramem podstawowej temperatury. Aby poprawnie go skompilować, muszą być spełnione pewne warunki, takie jak:

 • stosowanie wskaźników temperatury w odbytnicy lub pochwie;
 • pomiar temperatury codziennie, a najlepiej w tym samym czasie;
 • wykonywanie pomiarów rano bez wstawania z łóżka.
Po owulacji temperatura podstawowa wzrasta powyżej 37 ° C

W pierwszej połowie cyklu (przed początkiem owulacji) temperatura nie zmienia się zbytnio i nie przekracza 37 ° C. W dniu owulacji zmniejsza się (opcjonalnie), a od następnego dnia wzrasta o 0,6-0,8 ° C (czasami do 1 ° C) i przekracza znak 37 ° C. Wraz z rozpoczęciem następnego cyklu temperatura podstawowa ponownie spada. Jeśli w drugiej połowie cyklu wartości na wykresie nie przekraczają 37 ° C, może to oznaczać, że owulacja nigdy nie wystąpiła.

Metody określania owulacji

Określ początek owulacji na różne sposoby.

Subiektywne uczucia kobiety

Niektóre kobiety mogą czasami odczuwać moment, w którym jajko opuszcza pęcherzyk. W tym przypadku można wyraźnie określić nie tylko dzień owulacji, ale także jajnik, w którym wystąpił. Czasami, jeśli słuchasz swojego ciała, uwolnienie jajka można rozpoznać po następujących funkcjach:

 1. Ból brzucha. Bezpośrednio przed owulacją pęcherzyk wzrasta do 20 mm średnicy, co może powodować dyskomfort w regionie jajników. Luka w edukacji będzie odczuwana przez ostry, kłujący ból, który może trwać do dwóch godzin. Również ścieżce jaja od jajnika do jajowodu może towarzyszyć ciągnięcie nieprzyjemnych odczuć w podbrzuszu (podobnie jak miesiączka).
 2. Zmiany ilości i jakości wydzieliny śluzowej z dróg rodnych. Wydzieliny śluzowe, które są obecne w jednej lub innej ilości przez cały cykl menstruacyjny, zanim sam początek owulacji stanie się bardziej obfity. Ich struktura jest różna: są przezroczyste i przypominają białko jaja. Czasami w wyładowaniu można zauważyć krwawe zanieczyszczenia. Jeśli jest mało krwi, a jej kolor jest bliższy brązowi niż szkarłatu, nie należy się martwić. Główną przyczyną takich wydzielin jest to, że pęknięty pęcherzyk znajdował się w części jajnika z intensywnym dopływem krwi. W tym przypadku krwawienie może trwać do dwóch dni, w owulacji wydzielina przypomina białko jaja.
 3. Obniżenie podstawowej temperatury w dniu owulacji, a następnie wzrost (powyżej 37 ° C).

Ale są kobiety, które mają powyższe objawy albo się nie pojawiają, albo są tak słabe, że nawet nie czują. W tym przypadku dni owulacji można obliczyć, ale nie polegaj na tej metodzie, ponieważ odchylenia są obserwowane nawet w stabilnych cyklach.

Test owulacji

Najbardziej wiarygodną metodą samostanowienia owulacji jest specjalny test.

Testy owulacji można uznać za dość dokładne, ponieważ ich zadaniem jest określenie zawartości hormonu luteinizującego w organizmie. Przed uwolnieniem jaja jego poziom wzrasta wielokrotnie, pod wpływem którego pęcherzyk pęka.

Ale ta metoda daje również fałszywe wyniki, ponieważ wzrost hormonu luteinizującego może oznaczać nie tylko owulację, ale także obecność pewnych chorób.

Test owulacji można swobodnie kupić w każdej aptece. W sprzedaży znajdują się produkty zarówno producentów krajowych, jak i zagranicznych. Różnią się one z reguły ceną i wrażliwością. Testy są przeznaczone do użytku w domu i nie wymagają specjalnych umiejętności. Jedynym pytaniem, które powinno być zaintrygowane, jest ich wymagana liczba. W tym celu określ dni, w których przeprowadzane będą testy. Testy owulacji można wykonać siedemnaście dni przed końcem cyklu. Na przykład, przy 28-dniowym okresie cyklu miesiączkowego, test powinien być przeprowadzony od 11 dnia, a cykl 32-dniowy - od 15 dnia.

Aby określić czas uwolnienia jaja, istnieją specjalne testy na owulację

Jeśli czas trwania cyklu różni się z miesiąca na miesiąc, należy rozważyć najkrótszy cykl w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i liczbę jego dni do odjęcia 17.

Jeśli istnieje podejrzenie „nieplanowanej” owulacji (wcześnie lub późno), test należy nadal wykonywać w „podejrzane” dni. W przypadku długich opóźnień i niestabilności cyklu przy użyciu tylko tej metody będzie nieskuteczne.

Monitorowanie USG

Gwarantowanym sposobem określania i kontrolowania owulacji jest codzienne monitorowanie narządów miednicy za pomocą ultradźwięków. Ta metoda nie jest rozpowszechniona i jest stosowana w przypadkach, gdy istnieje podejrzenie trwałego braku owulacji. Z pomocą urządzenia USG określ wielkość pęcherzyków i monitoruj ich zmiany codziennie.

Już w 7-10 dniu cyklu, spośród kilkunastu dojrzałych mieszków włosowych, jeden będzie się wyróżniać i nadal będzie wzrastać, podczas gdy reszta przestanie rosnąć.

Obserwację kontynuuje się codziennie, aż pęcherzyk będzie w pełni dojrzały i nastąpi owulacja.

Odchylenia od normy

Odchylenia od normalnego przebiegu cyklu miesiączkowego uważa się za wczesne lub późne dojrzewanie pęcherzyków, jak również ich niedojrzałość.

Wczesna i późna owulacja

Jeśli owulacja nie wystąpi w określonym czasie (w przybliżeniu w środku cyklu miesiączkowego), ale wydarzyła się dużo wcześniej lub później, uważa się, że jest to odchylenie. Dzieje się tak, jeśli pęcherzyk dojrzewa przedwcześnie lub proces ten jest opóźniony. Taką owulację nazywa się odpowiednio wcześnie lub późno.

Na przykład, jeśli owulacja wystąpiła w dniu 10 w cyklu 28-dniowym, można ją wcześniej wywołać. Późna owulacja będzie liczona przez 18-20 dni.

Przyczyny zmian w czasie owulacji mogą służyć zarówno fizycznym, jak i psychicznym czynnikom. Najczęstsze to:

 • zbyt częsty stosunek seksualny;
 • intensywne treningi na siłowni;
 • wyczerpująca dieta;
 • podnoszenie ciężarów;
 • choroby;
 • brak równowagi hormonalnej.

Owulacja podczas miesiączki

Zdarza się, że owulacja występuje prawie na samym początku cyklu miesiączkowego (w okresie miesiączki) lub bezpośrednio po dniach krytycznych. Powody tego mogą być:

 1. Krótki cykl Jeśli cykl wynosi 21-23 dni lub mniej, dojrzewanie jaj zajmuje znacznie mniej czasu. W tym przypadku owulacja może wystąpić już po 7-10 dniach.
 2. Dojrzewanie kilku komórek jajowych. Czasami na etapie dojrzewania mieszków włosowych przydzielany jest nie jeden, ale kilka. Najczęściej może wystąpić u tych kobiet w rodzinie, które miały wiele ciąż. Oocyty mogą dojrzewać w różnym czasie. Na przykład pęcherzyki rozwijają się od pierwszego dnia cyklu. Dojrzewa szybciej niż inne, pojawia się owulacja, ale nie dochodzi do zapłodnienia. Tymczasem inne jajo dojrzewa w innym jajniku. Ale ciało już otrzymało sygnał, że zapłodnienie nie nastąpiło i wystąpiła miesiączka. A dojrzałe jajo z innego jajnika właśnie weszło w stadium owulacji i jest gotowe do zapłodnienia.
 3. Zakłócenie owulacji. Przyczynami naruszenia owulacji mogą być nie tylko sytuacje stresowe i nadmierne ćwiczenia. Ponieważ proces ten jest ściśle związany z układem hormonalnym organizmu, jego zakłócenia wpływają na czas dojrzewania pęcherzyków. Mogą to być zaburzenia w pracy kory nadnerczy, tarczycy, przysadki mózgowej i podwzgórza; i choroby zapalne żeńskich narządów płciowych. Jeśli istnieje jeden z powyższych powodów, jajko może dojrzewać wcześnie.

Brak owulacji i jej stymulacja

Również w ginekologii istnieje koncepcja cyklu bezowulacyjnego. To nazwa cyklu menstruacyjnego, w którym nie ma owulacji. Cykl bezowulacyjny nie zawsze oznacza naruszenia. Występuje u dziewcząt w okresie dojrzewania, na przemian z owulacją, a kobiety w okresie menopauzy. U zdrowych kobiet w wieku rozrodczym brak owulacji występuje po porodzie i aborcji i trwa przez pewien okres czasu. Również w ciągu roku 1-2 cykle miesiączkowe mogą być bezowulacyjne, co jest wariantem normy.

Brakowi owulacji (brak owulacji) zazwyczaj towarzyszą zmiany w charakterze miesiączki, takie jak:

 • oligomenorrhea (miesiączka 1-2 dni);
 • brak miesiączki (brak miesiączki przez ponad 6 miesięcy);
 • dysfunkcyjne krwawienie z macicy (niestabilne odstępy między wydzielinami).

Na to, czy wystąpi owulacja, może mieć wpływ wiele czynników:

 • ogólny stan zdrowia kobiety;
 • cierpienie emocjonalne;
 • stresujące sytuacje;
 • obecność złych nawyków;
 • zaburzenia hormonalne;
 • przyjmowanie leków;
 • niekorzystne warunki środowiskowe itp.

Owulacja nie występuje z powodu niedopasowania pęcherzyków, co jest możliwe przy:

 • zaburzenia czynności jajników;
 • różne zaburzenia układu hormonalnego;
 • obecność formacji nowotworowych w przysadce lub podwzgórzu;
 • obecność chorób zapalnych i zakaźnych narządów miednicy;
 • częsty stres, niestabilność emocjonalna, depresja;
 • wczesna menopauza.

Aby przywrócić funkcję owulacji, należy najpierw ustalić przyczynę braku owulacji i ją wyeliminować. W przypadku nieprawidłowego działania układu hormonalnego korygowane są zaburzenia funkcji kory nadnerczy lub tarczycy. Подбор гормональных препаратов производит врач в индивидуальном порядке по результатам анализов. Во врачебной практике есть способы искусственно вызвать овуляцию (стимуляция овуляции). Приём некоторых гормональных препаратов способен привести к созреванию нескольких фолликулов за один менструальный цикл.

Как овуляция соотносится со временем зачатия

Poczęcie to połączenie materiału genetycznego zawartego w komórkach płciowych mężczyzny i kobiety, co prowadzi do powstania pojedynczej komórki, która ostatecznie staje się nowym organizmem. Proces łączenia komórki żeńskiej (komórki jajowej) z samcem (komórką plemnikową) jest możliwy podczas stosunku bez zabezpieczenia, po czym komórka plemnika spotka się z jajkiem w żeńskim układzie płciowym, gdzie ten ostatni może uzyskać tylko po owulacji.

Tylko jeden plemnik jest zaangażowany w proces zapłodnienia.

Prawdopodobieństwo ciąży z seksem przed i po owulacji

Po owulacji jajo będzie gotowe do zapłodnienia w ciągu 48 godzin. Uwolnienie się od skorupy pękającego pęcherzyka i dotarcie do jajowodu, gdzie możliwe jest spotkanie z plemnikiem, zajmuje około dwóch dni. W tym czasie jajko można zapłodnić. A plemniki mogą pozostać aktywne przez okres do 5 dni (czasami do 7). Możliwość zajścia w ciążę występuje podczas stosunku 3-4 dni przed owulacją, podczas owulacji i 1-2 dni później. Ale nawet intymność seksualna podczas uwalniania jaja nie gwarantuje początku ciąży.

Ponieważ plemniki potrzebują czasu, aby dostać się do części rury, gdzie czeka na nich komórka jajowa, szanse na zajście w ciążę są znacznie wyższe podczas stosunku płciowego, wykonywane przed owulacją lub w jej trakcie.

Jeśli owulacja już nadeszła, jajo może się zapaść, zanim plemniki dotrą do niego. Z tego powodu prawdopodobieństwo zajścia w ciążę gwałtownie maleje wraz z wczesną owulacją, jeśli stosunek płciowy odbywa się na podstawie zwykłych okresów. Przy późnym uwolnieniu jaja sytuacja jest inna: ze względu na długotrwałą aktywność plemników plemnikowych prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest wysokie, nawet jeśli stosunek płciowy został zakończony przed spodziewaną owulacją.

Implantacja zarodków

Implantacja zarodka - przyczepienie zapłodnionego jaja do wewnętrznej warstwy błony śluzowej ściany macicy kobiety.

Implantacja zarodka następuje 5-6 dni po zapłodnieniu.

Od czasu zapłodnienia do implantacji trwa zwykle do 7 dni. Zarodek stopniowo tonie w warstwie śluzowej ściany macicy, co zajmuje około 40 godzin. W przypadku udanej implantacji rozpoczyna się okres rozwoju, zwany embrionalnym, trwający do 8 tygodni ciąży.

Czasami po zapłodnieniu może upłynąć więcej niż 10 dni przed implantacją. W tym przypadku mówią o późnej implantacji. Następnie, po raz pierwszy, testy mogą wykazać brak ciąży, ale później jej obecność może być miłym zaskoczeniem.

Podobny przypadek zaobserwowano u mojej dziewczyny. Przed zajściem w ciążę przeszła długotrwałe leczenie, w którym ciąża była niepożądana, ponieważ była niska szansa na noszenie dziecka. W momencie, gdy lekarz dał zielone światło, ona i jej mąż czekali niecierpliwie i starannie na to przygotowani. A kiedy w końcu przybył, mój przyjaciel obliczył okres uwalniania jaja i przeprowadził test owulacji, który wykazał pozytywny wynik. Należy zauważyć, że seks z mężem w tym okresie był codziennie. A kiedy w odpowiednim czasie nie rozpoczęła swojego okresu, zainspirowana poleciała do apteki na test ciążowy. Ale pokazał negatywny wynik. I nawet gdy drugi i trzeci test okazały się negatywne, nadal uważała, że ​​poczęto, ponieważ ta ciąża była tak długo oczekiwana. Po tygodniu opóźnienia (był stabilny cykl przez około sześć miesięcy) kobieta poszła do lekarza. To lekarz wyjaśnił jej, że ze względu na późną implantację zarodka w organizmie nie opracowano jeszcze wystarczającej ilości ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hormonu ciąży), aby odzwierciedlić wynik testu. W następnym tygodniu test nadal wykazywał pozytywny wynik. USG potwierdziło, że płód został zamocowany w macicy. Mimo to intuicja kobiet nie zawiodła: naprawdę była w ciąży.

Droga jajka od dojrzewania do implantacji - wideo

Czy istnieje związek między owulacją a płcią dziecka?

Informacje genetyczne odpowiedzialne za płeć dziecka znajdują się w połowie zestawu chromosomów, które wprowadzi komórka płci męskiej.

Plemniki zawierające chromosom Y (męski) poruszają się szybciej niż plemniki z chromosomem X (samica); z drugiej strony, komórki chromosomalne X są w stanie pozostać aktywne dłużej, więc mogą „czekać”, jeśli owulacja jeszcze nie nadeszła.

Tak więc, jeśli stosunek płciowy miał miejsce w dniu owulacji, wtedy plemnik z chromosomem Y najpierw dotrze do jaja i zapłodni go. Jeśli owulacja wystąpi później przez kilka dni, dotrze ona do plemników zarówno z chromosomami Y, jak i X, ale te ostatnie mają większą szansę na „przeżycie”. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo poczęcia dziecka płci żeńskiej jest wyższe.

Pomimo naukowego uzasadnienia wpływu okresu owulacji na płeć dziecka, nadal nie ma stu procentowej gwarancji. Moja siostra zawsze chciała mieć chłopca, a przed zaplanowaniem pierwszej ciąży 10 lat temu natknęła się na tę teorię. Od tego czasu była w bliskości z mężem dopiero po oczekiwaniu na owulację, którą monitorowała mierząc temperaturę podstawową. A kiedy zaszła w ciążę, była pewna, że ​​będzie chłopiec. Potwierdziło to nawet pierwsze USG. Ale urodziła się dziewczyna. Po 5 latach ona i jej mąż postanowili spróbować ponownie począć chłopca. Potem nawet wykorzystała test na owulację i czekała dzień przed rozpoczęciem zapłodnienia. Ale dziewczyna urodziła się ponownie. Najwyraźniej plemniki jej męża z chromosomami X nadal były „szybsze”. Wszystko działo się zgodnie z zasadami: mój mąż i ja chcieliśmy dziewczyny, stosunek seksualny odbył się niemal natychmiast po miesiączce; a po 9 miesiącach miałem wspaniałą córkę. Chociaż jedna historia nie jest wskaźnikiem, ale nadal należy wziąć pod uwagę, że każdy organizm jest indywidualny, a jeśli coś jest naukowo udowodnione i potwierdzone statystycznie, to wcale nie oznacza, że ​​będzie tak we wszystkich przypadkach bez wyjątku.

Obecność stabilnej częstotliwości owulacji jest nie tylko stanem ciąży, ale także wskaźnikiem zdrowia reprodukcyjnego kobiet. I nawet jeśli ciąża nie jest uwzględniona w planach, z przedłużającym się brakiem owulacji, konieczne jest udanie się do ginekologa.

Obejrzyj film: Naturalne metody planowania rodziny. #38 (Czerwiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send