Zdrowie

Jak mogę pozbyć się blizny po cięciu cesarskim

Pin
Send
Share
Send
Send


Co roku nowoczesna ginekologia coraz częściej wykonuje cesarskie cięcie. Ale blizna jako przypomnienie ciąży może pozostać z kobietą na całe życie. Ale medycyna nie stoi w miejscu, dlatego opracowano sposoby i środki, które pomogą przywrócić piękno ciała młodej matki.

Rodzaje nacięć na cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie obejmuje wycięcie przedniej ściany brzucha, tkanki tłuszczowej i przedniej ściany macicy. Ze względów medycznych nacięcie jest podłużne od pępka do kości łonowej, poprzeczne w dolnej części brzucha i klasyczne w górnej części macicy.

Rodzaje nacięć w macicy po cięciu cesarskim:

  • przekrój w dolnym segmencie macicy - często używane i mniej traumatyczne nacięcie. Dzięki temu nacięciu jest mniejsza utrata krwi niż w przypadku reszty i szybsze gojenie ran;
  • Klasyczne poprzeczne nacięcie w górnej części macicy, które charakteryzuje się dużą utratą krwi, ponieważ przechodzi w miejscu nagromadzenia naczyń krwionośnych;
  • pionowe nacięcie od pępka do kości łonowej odbywa się przy niewłaściwym rozwoju macicy.
Istnieją trzy rodzaje nacięć na cięcie cesarskie: klasyczne, poprzeczne i pionowe

Przy przekrojach nanoszony jest szew kosmetyczny za pomocą nici absorbujących, które same się niszczą.. Szybkość wchłaniania szwu zależy od składu nici. Na przykład naturalne nici katgutowe rozpuszczają się w ciągu 7–10 dni, aw przypadku nici półsyntetycznej może upłynąć do 210 dni, zanim zniknie z ciała kobiety.

Nacięcie pionowe jest szyte przerywanymi ściegami.. To właśnie te szwy zapewniają połączenie tkanek miękkich i zapobiegają ich rozbieżnościom.

Szwy węzłowe pokrywają się z sekcją pionową

Szwy są usuwane przez 5-7 dni w zależności od szybkości blizn i gojenia się ran.

Blizny po cesarskim cięciu

Najczęstszym nacięciem dla cięcia cesarskiego jest nacięcie poprzeczne w dolnym odcinku macicy. Poza tym, że jest to najbezpieczniejsze nacięcie pod względem utraty krwi, blizna z tego powodu staje się prawie niezauważalna w rok po porodzie. Czego nie można powiedzieć o nacięciu w górnym odcinku macicy, a tym bardziej o pionie. Wynika to z faktu, że przechodzi dokładnie w miejscu nadłonowego fałdu tłuszczowego.

Po cięciu cesarskim szwy bolą nieznośnie przez pierwsze 2-3 dni po porodzie. Środki przeciwbólowe w postaci zastrzyków domięśniowych, które podaje się młodej matce co 6 godzin, pomagają radzić sobie z bólem. W kolejnych dniach same kobiety odmawiają znieczulenia. Szew może boleć, jęczeć przez jeden lub dwa miesiące, a potem ból ustępuje świądowi i, z reguły, sześć miesięcy później kobieta na stałe zapomina o dyskomfortie w jamie brzusznej.

Galeria zdjęć: Porównanie szwów z cięciem cesarskim bezpośrednio po porodzie i rok później

Jak radzić sobie z bliznami ze szwów po cięciu cesarskim

Podczas wykonywania cięcia cesarskiego większość lekarzy stara się, aby szew był jak najmniejszy. Ale lekarze nie są bogami i nie są w stanie uczynić go prawie niezauważalnym. Co więcej, charakter szwu zależy od wielkości dziecka, przebiegu operacji, anatomicznych i fizjologicznych cech rozwoju wewnętrznych narządów płciowych kobiety.

Według statystyk, rozmiar szwu poprzecznego w dolnym segmencie macicy wynosi średnio 12 cm. Miałem dziecko o wadze zaledwie 1900 gramów i wysokości 30 cm, a ja mam bliznę 17 cm.

Nie wszystkie kobiety są skłonne znosić „uśmiech” poporodowy na swoich ciałach i pod każdym względem próbują pozbyć się blizny lub sprawić, że będzie mniej zauważalna. Korzyść z rozwoju chirurgii plastycznej i nowoczesnych produktów medycznych nie stoi w miejscu.

Następujące sposoby radzenia sobie z bliznami są znane współczesnemu społeczeństwu:

  • leki. Z pomocą Contractubex;
  • za pomocą korekcji laserowej;
  • z pomocą chirurgii plastycznej.

Jedyna rzecz, która pozostaje z kobietą na całe życie od dzieci - blizny otrzymane w wyniku porodu. Bez względu na to, ile lat minęło i bez względu na to, jak daleko zaszła medycyna, blizna pozostanie wspomnieniem dla kobiety o tej wspaniałej chwili, kiedy urodziło się jej dziecko.

Contractubex w walce z bliznami poporodowymi

Leczenie blizn jest najbardziej dostępne i tańsze dla większości kobiet. Ale jest skuteczny tylko w tworzeniu pierwotnych blizn, dlatego konieczne jest rozpoczęcie leczenia natychmiast po usunięciu szwów, to znaczy w 7 - 8 dniu.

Kontraktubeks - jeden z najbardziej znanych leków w walce z bliznami. Dostępne w postaci żelu i plastrów do użytku zewnętrznego.

Żel Kontraktubeks stosowany do redukcji blizn

Contractubex przyczynia się do:

  • poprawić kolor blizny, ponieważ usuwa sinicę i zaczerwienienie;
  • zwiększyć elastyczność tkanek miękkich;
  • minimalne tworzenie się blizn.

Przebieg leczenia żelu bliznowego będzie wynosił co najmniej 4 miesiące, jeśli zaczniesz natychmiast po usunięciu szwów. Jeśli zaczniesz stosować żel po pewnym czasie, proces może potrwać nawet rok. Zastosuj Kontraktubeks powinien być cienką warstwą, delikatnie wcieraj w bliznę, 2-3 razy dziennie.

Gips Kontraktubeks

Stosowanie plastra jest możliwe natychmiast po usunięciu szwów. Czas jego stosowania może się wahać od 4 miesięcy do roku.

Plaster jest jednorazową przezroczystą płytką.

Klej przykleja się do czystej, suchej blizny przez 6 - 12 godzin w ciągu dnia lub nocy. Po tym czasie jest usuwany i usuwany. Aby uzyskać maksymalny efekt, zaleca się używanie łat każdego dnia.

Zabrania się używania gipsu na otwartych ranach, a także przed zdjęciem szwów.

Laserowa korekcja blizn po porodzie

Laserowa korekcja blizn poporodowych - polerowanie górnej chropowatej blizny za pomocą lasera. Ta metoda jest uważana za najbardziej łagodną w porównaniu z chirurgią. Całkowicie usuń bliznę nie zadziała, ale można ją uczynić niemal niedostrzegalną wizualnie, a nawet na powierzchni skóry. Zazwyczaj około 10 sesji laseroterapii wymaga uzyskania pożądanego rezultatu.

Po korekcji laserowej blizny stają się prawie niewidoczne.

Możliwe jest usunięcie blizn lub zmniejszenie ich widoczności po wystawieniu na działanie tlenku glinu. Zasada działania tej procedury jest podobna do korekcji laserowej. Jedyną różnicą jest to, że tlenek glinu działa łagodniej i delikatnie na skórę. Zasadniczo przebieg usuwania blizn po porodzie tlenkiem glinu wynosi 8 sesji, w odstępach 10-dniowych między każdym z nich.

Warto zauważyć, że stosowanie lasera i tlenku glinu w usuwaniu „uśmiechów” poporodowych jest wskazane tylko dla „młodych blizn”, czyli do roku po porodzie. Jeśli blizna jest starsza, na ratunek przychodzi chirurgia plastyczna.

Operacja blizny po porodzie

Plastyka miniabdominoplastyki. Jest to termin nazywany bliznami poporodowymi. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2 do 3 godzin w zależności od długości i charakteru blizn. Istotą tej procedury jest to, że chirurg plastyczny ponownie otwiera szew i usuwa grubą, wyleczoną tkankę skórną. Następnie ranę delikatnie zszywa się cieńszymi nitkami. Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu przez 3 dni pod nadzorem lekarza.

Mini-abdominoplastyka wykonana na blizny starsze niż jeden rok

Podoba, czy nie, mini abdominoplastyce towarzyszy również szycie. Dlatego nadal pozostaje niewielka blizna. I już, aby pozbyć się tej blizny, możesz skorzystać z korekcji laserowej.

Trzy lata minęły od porodu. Wykonano nacięcie poprzeczne w dolnym segmencie macicy i zastosowano szew kosmetyczny. Nie mogę nazwać mojej blizny straszną, ale on jest daleki od piękna. Dlatego niejednokrotnie pojawiła się myśl o poprawieniu go metodą chirurgii plastycznej. Ale według ekspertów nie ma sensu produkować plastiku, jeśli nadal będziesz rodzić. W końcu wykonuje się drugie nacięcie na pierwszej blizny.

Wideo: jak dbać o blizny

Każda operacja chirurgiczna polega na nałożeniu szwów. W większości przypadków blizny po cięciu cesarskim ozdabiają ciało kobiety przez całe życie. Ale jeśli nie jest możliwe całkowite pozbycie się tego „uśmiechu”, możesz spróbować uczynić go mniej zauważalnym. W większości zależy to od psychologicznej postawy kobiety. Im mniej skupisz się na bliznie, tym mniej jest zauważany przez ludzi wokół ciebie.

Obejrzyj film: Blizna po cesarskim cięciu. Mobilizacja mechaniczna (Sierpień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send