Zdrowie

Jak stosować olejek eukaliptusowy do różnych chorób

Pin
Send
Share
Send
Send


Przed szukaniem nowych cudownych leków w aptekach warto przypomnieć wypróbowane i przetestowane naturalne środki, które pomagają ludziom przez długi czas. Eukaliptusowy olejek eteryczny z serii takich funduszy jest jednym z pierwszych miejsc. Z jego pomocą wiele codziennych problemów jest rozwiązywanych pomyślnie i bez specjalnych wydatków.

Fabryka fitonidów

Eucalyptus - najwyższe i być może najbardziej przydatne drzewo z rodziny mirtu. Australijscy mieszkańcy od dawna są związani eukaliptusowymi liśćmi ciężkich ran i nazwali to „drzewem życia”. A lokalny niedźwiedź koala woli trzymać go przez całe życie, jedząc tylko zielone pędy i kory tego drzewa.

Niedźwiedź koala nie wie nic smaczniejszego niż liście eukaliptusa

Półtora wieku temu drzewa eukaliptusowe posadzono na bagnistym wybrzeżu Morza Czarnego w Gruzji, Abchazji i Adzharii. W krótkim czasie osuszyli tam śmiertelne bagna, a epidemie malarii, które pochłonęły tysiące istnień ludzkich, ustały.

Co ciekawe przetłumaczono nazwę eucalypto - „ukrywanie dobra”. Być może wynika to ze specyfiki pąków kwiatowych ukrytych pod działkami, chociaż korzyścią dla ludzi jest całe drzewo. Nie boi się pożarów: w ciągu kilku godzin pędy przedostają się z korzeni spalonego eukaliptusa, które rosną do trzech metrów w ciągu roku, osiągają wysokość trzypiętrowego budynku w ciągu 5 lat, aw ciągu 30 lat wyglądają jak dwustuletnie dęby.

Terapeutyczna moc gigantycznego drzewa koncentruje się w liściach bogatych w olejek eteryczny. Jedna tona zielonej masy tego szybko rosnącego „lekarza” daje 3-5 litrów oleju eukaliptusowego.

Skład oleju eukaliptusowego

Olejki eteryczne - lotne ciecze, w tym lotne węglowodory - terpeny. Spotkanie z nimi jest destrukcyjne dla wielu patogenów: bakterii, zarazków, wirusów, grzybów, owadów.

Głównym składnikiem oleju eukaliptusowego jest cineole, który nadaje mu charakterystyczny zapach kamfory. W czystej postaci lek ten nazywa się „Eucalyptol” i jest drogi, ponieważ jego technologia produkcji jest złożona. W oleju eukaliptusowym zawartość cineolu osiąga 70-80%, co czyni lek skutecznym środkiem antyseptycznym. On niszczy:

 • paciorkowce, stymulujące ropne zapalenia;
 • gronkowiec wywołujący reumatyzm i zapalenie migdałków;
 • czynniki sprawcze malarii;
 • mikroorganizmy przenoszące infekcje narządów płciowych.

Związki phellandrenu i aromadendrenu wzmacniają bakteriobójcze działanie eukaliptolu. Substancje te, odparowując i wchodząc w kontakt z tlenem, zamieniają go w ozon, który zabija większość patogenów płuc.

Fitoncydy - antybiotyki ziołowe - trzeci ważny składnik oleju eukaliptusowego. Są w stanie stłumić rozmnażanie się gruźlicy i pałeczek czerwonki, Trichomonas. Zawartość lotnego eukaliptusa produkcyjnego - absolutnego lidera wśród roślin.

Olejek eteryczny z eukaliptusa nie jest stosowany jako główny środek leczniczy, ale pomaga szybciej wyzdrowieć. Dzięki niemu możesz uniknąć komplikacji w wielu chorobach.

Kiedy eukaliptus przychodzi na ratunek

W lesie eukaliptusowym niezwykle łatwo jest oddychać. Fitoncydy wydzielane przez liście tego drzewa zabijają przede wszystkim patogeny chorób oskrzelowo-płucnych.

Choroby układu oddechowego, gardło, ARVI

Cały kompleks korzystnych właściwości eukaliptusa bierze udział w leczeniu narządów oddechowych. Lotny olejek eteryczny:

 • łatwo przeniknąć do tkanki płucnej;
 • wzbogacić krew tlenem;
 • hamują namnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych;
 • zatrzymać procesy zapalne;
 • zmniejszyć temperaturę podczas gorączki;
 • promować uwalnianie plwociny;
 • przetłumaczyć nieproduktywny suchy kaszel na produktywny środek wykrztuśny.

Podobnie składniki olejku eterycznego na przeziębienie, katar, ból gardła.

Pocieranie

Jest stosowany przy pierwszych oznakach niedyspozycji, po hipotermii i zapobieganiu SARS.

Należy wziąć 20 ml oleju roślinnego, 3-4 krople oleju eukaliptusowego. Składniki mieszają się, pocierają dobrze plecy i klatkę piersiową; owiń się i rozgrzej przez 20 minut. Po zabiegu kaszel jest ułatwiony, temperatura spada.

Zimne inhalacje

Kilka kropli leczniczego leku niezawodnie chroni organizm przed infekcjami. Zimne inhalacje są przeprowadzane podczas wybuchów ARVI na kilka sposobów:

 • Dobrze jest wdychać olej z butelki przez 10-15 minut.
 • Możesz nałożyć olej na chusteczkę, a następnie oddychać.
 • Najlepiej nosić aromaculon lub aromatamed, regularnie kroplami do nich 1-2 krople eteru.

Gorące inhalacje

Inhalacje parowe wspierają ciało dobrze w środku przeziębienia, z silnym kaszlem, katarem, bólem gardła, a także z tchawicą, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc i gruźlicą. Przeprowadzane są w okresie choroby, gdy nie ma gorączki.

Musisz wziąć 2-7 kropli olejku eterycznego i 500 ml gorącej wody (90 ° C). Wlej mieszaninę do naczyń, przykryj ręcznikiem, wdychaj zapach eteru przez 5-10 minut. Procedura jest powtarzana 2-3 razy dziennie.

Zwróć uwagę. Podczas gorących inhalacji olejem eukaliptusowym oczy powinny być zamknięte, w przeciwnym razie wystąpi podrażnienie błon śluzowych.

Lepiej jest powstrzymać się od używania inhalatora i nebulizatora w inhalacji olejem eukaliptusowym, aby uniknąć podrażnienia błon śluzowych nosa

W połączeniu z kąpielami rozgrzewającymi można w kilka dni pozbyć się silnego zimna bez antybiotyków.

Kąpiele lecznicze

Kąpiele aromatyczne są stosowane w profilaktyce podczas epidemii i na początku przeziębienia. Olej (5-7 kropli) dodaje się do wody o temperaturze 37-39 ° C tuż przed zanurzeniem. Weź kąpiel na 15-20 minut.

Leczenie nieżytu nosa i zapalenia zatok

W przypadku przeziębienia i zapalenia zatok przydają się bakteriobójcze właściwości olejku eterycznego. Łagodzi stany zapalne błony śluzowej, oczyszcza zatoki. Kilka przepisów pomoże rozwiązać problemy z przeziębieniem:

 1. Smarowanie. Olej roślinny (200 ml) miesza się z dwiema kroplami eukaliptusa. Smaruj przewody nosowe 3-4 razy dziennie.
 2. Spłukiwanie zatok. Służy do „zielonego smrodu” - oznakę infekcji bakteryjnej. Niezbędne jest wymieszanie olejku eterycznego (2 krople) z 250 ml ciepłej wody i rozpuszczenie w nim 2 łyżeczek soli morskiej. Wypłucz nos 3 razy dziennie.

Są przydatne w kompleksie głównego leczenia zapalenia zatok.

Stosowane są również inhalacje parowe i kąpiele rozgrzewające z olejem eukaliptusowym. Jednak w leczeniu zapalenia zatok lepiej jest stosować napary z liści i nalewek alkoholowych z eukaliptusa, ponieważ olejek eteryczny jest bardzo drażniący dla błon śluzowych nosa.

Wykonałem inhalację eukaliptusem, dobrze przebiłem nos. Ale był to dodatek do głównego leczenia. Tak więc, za radą lekarza, Zinnabsin wziął. Usunął stan zapalny w nosie, śluz zaczął gasnąć. Takie nieskomplikowane metody wyleczyły jej zapalenie zatok.

Tamara

//gajmorit.com/nasmork/jevkaliptovoe-maslo

Choroby jamy ustnej

Leczenie jamy ustnej za pomocą oleju eukaliptusowego pomaga w leczeniu chorób gardła, zapalenia jamy ustnej i chorób przyzębia:

 • W przypadku zapalenia migdałków stosuje się zapalenie gardła, zapalenie krtani, płukanie gardła roztworem olejku eterycznego: 2-4 krople na 200 ml ciepłej wody.
 • Ból zęba ustępuje, jeśli do obszaru problemu wkładasz runo z olejem (1-2 krople).
 • Wzmocnienie dziąseł chorobami przyzębia przyczynia się do dodania olejku w paście do zębów podczas szczotkowania zębów: nie więcej niż 1 kropla na 1 szczotkę.

Leczenie opryszczki

W leczeniu erupcji opryszczkowych olej eukaliptusowy jest stosowany w połączeniu z innymi olejami, które wpływają na różne etapy żywotnej aktywności wirusa:

 • Podstawą pierwszej kompozycji jest olej z nagietka - 15 ml; Dodaje się 4 krople eukaliptusa, cytryny, olejku geraniowego. Powstała mieszanina posmarowała rany 6-8 razy dziennie.
 • W 10 ml alkoholu medycznego dodaj 2 krople olejku z drzewa herbacianego i rumianku oraz 1 kroplę olejków eukaliptusowych i melisowych. Regularnie smaruj erupcje opryszczki. Lek jest skuteczny w przypadku opryszczki typu I i II.
 • Zimne okłady. Do leczenia ciężkiej opryszczki - półpasiec - stosuje się zimne okłady. Nierozcieńczony olejek eteryczny z eukaliptusa jest nakładany na dotknięty obszar przez 15 minut trzy razy dziennie. Jeszcze lepszym efektem jest połączenie olejków bergamotowych i eukaliptusowych.

Leczenie ran i stanów zapalnych skóry

Podczas pracy z ranami i stanami zapalnymi skóry olejek eteryczny działa jak silny środek antyseptyczny:

 • Leczenie krwawiących ran. Napar z trzech łyżek pokrzywy, wylać 250 ml wrzącej wody, nalegać 20 minut i dodać 10 kropli olejku eukaliptusowego. Twórz kompresy, nakładając serwetkę zwilżoną w infuzji na ranę.
 • Leczenie ran ropnych. Podstawą leku jest stopiony smalec - 10 g, konieczne jest dodanie 15 kropli oleju eukaliptusowego. Rana jest leczona schłodzoną maścią.

Oparzenia, stany zapalne, infekcje ran, odmrożenia goją się szybciej dzięki zdolności eukaliptusa do tłumienia rozwoju bakterii chorobotwórczych i gnilnych.

Olejek eukaliptusowy: historia profesjonalisty

//youtube.com/watch?v=oOeqMBMtybo

Właściwości przeciwbólowe oleju eukaliptusowego

Przy bólach głowy i bólach stawów przydatne jest przywołanie właściwości przeciwbólowych oleju eukaliptusowego, jego zdolności do nasycania krwi tlenem, łagodzenia skurczów naczyń krwionośnych i włókien mięśniowych oraz usuwania obrzęków. Istnieje kilka skutecznych sposobów:

 • Aromatyczny kompres z bólem głowy. W 100 ml wody dodać 4-5 kropli oleju, zwilżyć w roztworze, wycisnąć serwetkę i trzymać ją na głowie nie dłużej niż 20 minut.
 • Masaż i masaż. Takie procedury pomagają w bólach mięśni i stawów, nerwobólach, szczypaniu nerwów, artrozie i zapaleniu stawów. Olejki eteryczne należy dodać do bazy oleju roślinnego (50 ml): jałowiec - 4 krople, eukaliptus - 3 krople, goździki - 2 krople, tymianek - 1 kropla. Wcierać mieszankę terapeutyczną i masować bolące miejsce kolistymi ruchami.
 • Pocieranie Dodaj olej eukaliptusowy (2-4 krople) do alkoholu kamforowego (50 ml) i przetrzyj ból.
 • Kąpiele lecznicze. Pomogą w usunięciu bólu pleców, skurczów, zmęczenia po sporcie. Temperatura wody podczas tej procedury wynosi 40-42 ° C, dodaje się do niej 5-7 kropli eteru i kąpie się przez 10-15 minut.

Terapia moczowo-płciowa

Olej eukaliptusowy stosuje się w leczeniu chorób ginekologicznych, opryszczki narządów płciowych, zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia narządów moczowych. W takich przypadkach pomaga następująca mieszanina: wymieszać 5 g sody oczyszczonej w 100 ml przegotowanej wody, wstrzyknąć 4-5 kropli olejku eterycznego. Powstałe w ten sposób narzędzie służy do podlewania, mikroklasystów, wprowadzania tamponów dopochwowych.

Olej eukaliptusowy z cukrzycą

Widziałem zdolność oleju do obniżania poziomu cukru we krwi. Lek przyjmuje się doustnie, co jest możliwe tylko po konsultacji z lekarzem i pod jego nadzorem. Podstawowe zasady:

 • przyjmuj nie więcej niż dwie krople na raz;
 • rozcieńczyć lepkimi produktami (miód, chleb);
 • zmyć kwaśnymi płynami.

Przepis: Eukaliptus, olej geraniowy, 1 kropla po kropli, dodać do 20 ml mleka, na chleb lub łyżeczkę z miodem. Weź przed śniadaniem i przed kolacją.

Leczenie grzyba paznokci

W leczeniu grzyba paznokci olejek eukaliptusowy odgrywa rolę wspomagającą: łagodzi ból, hamuje rozwój mikroflory grzybowej. Cechy tej metody leczenia:

 • stosuje się codziennie olej do pocierania w dotkniętej płytce paznokcia;
 • przydatne kąpiele: 500 ml gorącej wody, łyżka żelu pod prysznic, 10 kropli oleju. Trzymaj paznokcie w roztworze, aż woda ostygnie.
Procedury przeciwgrzybicze wymagają cierpliwości: muszą być powtarzane codziennie przez 3 miesiące.

Ochrona przed owadami

Latem, w celu ochrony przed komarami, warto stosować olej eukaliptusowy według tego przepisu: napełnić słoik 75 ml kremem dla dzieci i wlać do niego 10 kropli oleju eukaliptusowego. Odstraszający gotowy.

Co ciekawe, wszystkie owady żyjące w domach nie tolerują zapachu eukaliptusa. Wystarczy kilka razy umyć podłogi, dodając 10-15 kropli oleju eukaliptusowego do wody, a pchły z mrówkami opuszczą dom na długi czas. Aby chronić psy przed pasożytami, ich wełnę spryskuje się olejem eukaliptusowym, a do mycia kotów dodaje się ją do szamponu.

Przepisy na zdrowie włosów

Olejki eteryczne odgrywają rolę „pierwszej pomocy” dla włosów. Umiejętnie je stosując i łącząc, możesz rozwiązywać problemy na poziomie profesjonalnych salonów. Eukaliptusowy olejek jest korzystny dla włosów pod każdym względem:

 • Eliminuje łupież; każdy produkt do włosów z jego zawartością jest profilaktyczny wobec łojotoku.
 • Stymuluje krążenie krwi i metabolizm skóry głowy, eliminuje swędzenie i owrzodzenia.
 • Wzmacnia mieszki włosowe, zatrzymuje i zapobiega wypadaniu włosów.
 • Zapewnia jednolite odżywianie na całej długości włosów; rozwiązuje problemy zarówno tłustych, jak i suchych włosów z rozdwojonymi końcówkami.

Stosowanie olejków eterycznych wymaga przestrzegania zasad:

 • Przed użyciem sprawdź skórę pod kątem czułości: nałóż kroplę eteru na skórę nadgarstka lub za ucho. Jeśli w ciągu trzech minut nie zmieni koloru na czerwony, możesz bezpiecznie używać oleju. Jeśli podrażnienie skóry lepiej zastąpić eukaliptusa innymi sposobami.
 • Ściśle przestrzegać dawki.
 • Środki na bazie olejków eterycznych należy przygotować bezpośrednio przed użyciem, ponieważ szybko odparowują, a procedura staje się bezużyteczna.
Aby pozbyć się łupieżu i wypadania włosów, ważne jest regularne stosowanie oleju eukaliptusowego

Przepisy z olejkiem eterycznym:

 1. Mycie głowy Za każdym razem po prostu dodaj kroplę oleju eukaliptusowego do szamponu.
 2. Aromatyczne czesanie. Nałożyć kilka kropli oleju na zęby grzebienia i pasmo przez pasmo, aby uczesać włosy. Aby ogrzać głowę przez pół godziny, a następnie umyć ją.
 3. Płukanie. Zmywając szampon z głowy, dodaj kilka kropli oleju do wody. Druga opcja: dodaj 1,5 kropli oleju do 1,5 litra wody i zakwas je octem jabłkowym (10 ml) lub sokiem z cytryny (3 łyżeczki). Wynik: tłuste włosy staną się świeższe, a rozdwojone końcówki znikną na suchych.
 4. Masaż W 2 łyżkach. l Oliwa z oliwek kapie 2-3 krople eteru eukaliptusowego i masuje skórę głowy ruchami masażu. Dobrze spłucz po kwadransie.
 5. Maska na wypadanie włosów. Weź trzy rodzaje olejków eterycznych: rozmaryn i tymianek, po 4 krople każda; eukaliptus - 2 krople. Połącz je z mieszanką nalewki z kory dębu i dziurawca (2 łyżki.). Wcierać w skórę, ogrzewać głowę chusteczką przez 20-30 minut. Zabieg stymuluje krążenie krwi, nawet słabe i chore żarówki „budzą się”, nowe włosy rosną.
 6. Maska do przetłuszczających się włosów. W mieszaninie dwóch jaj i 1 łyżeczki. kroplówka brandy 3 krople oleju eukaliptusowego. Zastosuj produkt na całej długości włosów i przytrzymaj przez 20-30 minut, dokładnie umyj włosy.
 7. Druga wersja maski do włosów przetłuszczających się: w pół szklanki jogurtu dodaj 3 krople preparatu eukaliptusowego, nałóż na włosy, trzymaj maskę przez godzinę, dobrze umyć głowę. Włosy stają się bujne i świeże.
 8. Walka z szypułką. Skład eteryczny olejków eukaliptusowych, geranium, lawendy i rozmarynu (weź 10 kropli każdego oleju) dodaje się do 60-70 ml oleju roślinnego. Raz lub dwa razy w tygodniu konieczne jest zastosowanie produktu przez 20-40 minut.

Kosmetyki eukaliptusowe

Eukaliptusowy olejek jest wybawieniem dla tłustej skóry, która cierpi na trądzik, pryszcze, stany zapalne, czyraki. Eukaliptol i fitoncydy są w stanie powstrzymać atak trądziku. Rezultat jest dość prosty:

 1. W celu regularnego kontaktu zapalnych obszarów z olejem leczniczym zaleca się po prostu dodać go do wszystkich kosmetyków do pielęgnacji skóry: kremów, toników, płynów, kremu nawilżającego itp. Proporcje: 5 ml kremu - 7 kropli eteru, 100 ml płynu - 3 krople.
 2. Trądzik, trądzik, pęcherzyki opryszczkowe można leczyć nierozcieńczonym olejem, po prostu umieszczając je na obszarach problemowych kilka razy dziennie.
 3. Maska przeciw trądzikowi. Jedną łyżkę granulowanych drożdży rozcieńcza się w tej samej ilości wody, dodaje 1 łyżeczkę kefiru i 1 kroplę oleju eukaliptusowego. Mieszanina jest trzymana na twarzy przez 15 minut. Cotygodniowa maska ​​hamuje aktywność gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu trądziku.
 4. Maska przeciw trądzikowi. Szara glina (10 g) powinna być mieszana z suchymi drożdżami (5 g), rozcieńczona silną zieloną herbatą do stanu mącznego, a do mieszaniny należy dodać 15 kropli olejku eukaliptusowego. Nałóż maskę na twarz na parze i przytrzymaj przez 15-18 minut. Po zdjęciu maski, pryszcze usuń nierozcieńczonym olejkiem eterycznym. Przebieg procedur wynosi 12 dni.
 5. Maska dla skóry tłustej. Pokonaj jedno białko z 1 łyżeczką. sok z cytryny i dodać 3 krople olejku. Maska do utrzymania twarzy przez ćwierć godziny, spłukać zimną wodą, ponieważ ciepła woda zwiększa wydzielanie gruczołów łojowych.
 6. Maska do pigmentacji skóry związanej z wiekiem. W 10 ml zimnego kremu dodaj 15 g mąki ryżowej, cynamon na czubku noża i 20 kropli olejku eterycznego. Nałóż masę na parzoną twarz i przytrzymaj przez 20-25 minut. Aby uzyskać równomierny koloryt skóry, musisz wykonać tę procedurę trzy razy.
 7. Masaż olejem z cellulitu. Do 50 ml oleju bazowego dodaj 1 kroplę eukaliptusa i 5 ml oleju jojoba. Podczas masażu tym lekiem metabolizm wzrasta, normalne krążenie krwi zostaje przywrócone w obszarach problemowych; nadmiar płynu jest usuwany, złogi tłuszczu są niszczone.
Olejek eukaliptusowy z powodzeniem rozwiązuje problem trądziku

To nie próbowało tylko skóry problemowej. Дорогие маски и мази успокаивали угри буквально на сутки, а утром опять обнаруживала покраснение. Помогает мне домашний крем из цинковой мази и масла эвкалипта, простое средство, но прыщи лечит.

Елена, 23 года

//jlica.ru/maslo-evkalipta-dlya-litsa

"Воитель отрицательных полей"

Запах эвкалипта - энергичный и бодрящий - благотворно действует на нервную систему человека, настраивая её на позитивный лад. Aromaty potężnego drzewa usuwają uczucie strachu, depresji, melancholii, złego nastroju. Lotne cząsteczki olejku eterycznego poprzez zmysł węchu wpływają na ośrodki mózgu odpowiedzialne za emocje, pamięć, aktywność umysłową. Eukaliptus stymuluje produkcję hormonów szczęścia. Ożywcze właściwości tego oleju są wykorzystywane w aromaterapii w celu przywrócenia układu nerwowego, zwalczania przeciążenia i zmęczenia oraz zapobiegania infekcjom.

„Dobry olej zdrowotny”. Zapach eukaliptusa działa na poziomie podświadomości - gdzie kształtują się nasze zachowania. Łamie nawyk myślenia: „Jestem chronicznym pacjentem, nigdy nie będę zdrowy”. Z takimi myślami wiążą się stałe skargi na ich zdrowie. Wdychając zapach eukaliptusa, część człowieka z postawą wobec choroby, nabiera wewnętrznej siły do ​​uzdrowienia.

Aromatyzacja powietrza olejem eukaliptusowym - zapobieganie chorobom zakaźnym

Aromacuring za pomocą lamp aromatycznych służy do poprawy powietrza w pomieszczeniu, zniszczenia flory patogennej, a wraz z nią szkodliwych owadów: komarów, much, karaluchów, pcheł, mrówek. Wystarczy dodać 3-5 kropli oleju do lampy zapachowej, aby oczyścić powietrze z wirusów i bakterii, a jednocześnie pozbyć się bólów głowy i zmęczenia.

Zwróć uwagę. Olejek eukaliptusowy jest lekiem „wysokiej klasy”. Szybko wyparowuje z lampy, ale jej aromat utrzymuje się przez 2-3 dni w próżni zapachowej i medalionach.

Terapia kąpielowa

Olejki eteryczne wzmacniają działanie terapeutyczne kąpieli, ale należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Trzy zasady pachnącej łaźni parowej

Po pierwsze, nie można kapać olejku bezpośrednio na saunę lub łaźnię parową. Po pierwsze, rozcieńczyć 3-5 kropli oleju w rozpuszczalnikach - 50-60 g miodu lub soli morskiej. Następnie miesza się 500 ml wody i roztwór doprowadza się do 1,5 l. Taka aromatyczna woda ociera półki, rozlewa się na miotle, wylewa na kamienie na parę.

Po drugie, pierwsza sesja w łaźni parowej z aromatami nie powinna przekraczać 5 minut. Stopniowo czas zwiększa się do kwadransa.

Po trzecie, pojemniki z olejkami eterycznymi nie powinny być przechowywane w wannie. Ich miejsce jest suche, chłodne i ciemne.

Uwielbiam używać naparu z eukaliptusa w wannie. Wlać wrzącą wodę 15-20 liści eukaliptusa na 1 litr wody, nalegać na dzień (więcej). Używam go w łaźni parowej - wlej na kamienie. Niesamowity środek antyseptyczny. Pod koniec czerwca zakończył się sezon kąpielowy w mieście, zapomniałem zabrać ze sobą gotowy napar. Przez całe lato na werandzie wiejskiego domu stała plastikowa butelka nalewki. Byłem zaskoczony, gdy otworzyłem butelkę i sprawdziłem, czy jest zepsuta. We wrześniu z tą cieczą poszła do kąpieli, doskonale zachowana.

Swietłana

//medn.ru/statyi/lekarstvennyie-rasteniya/evkalipt.html

Kompozycje terapeutyczne

Aby uzyskać optymalne działanie łaźni parowej na dobre samopoczucie, potrzebujesz właściwego wyboru olejków aromatycznych. Eukaliptus nadaje się do dezynfekcji powietrza w łaźni parowej i do celów terapeutycznych oraz do przywrócenia równowagi emocjonalnej. Ale olej eukaliptusowy szybko odparowuje, więc lepiej go użyć w kompozycji z bardziej odpornymi olejami:

 • Aby zwiększyć odporność na przeziębienia, pozbyć się kaszlu, użyj mieszaniny olejków: eukaliptusa - 5, świerk - 5, mięta - 3 krople.
 • Do leczenia reumatyzmu, chorób stawów, świerku i olejków jaśminowych współpracują z eukaliptusem.
 • Aby wyeliminować ukąszenia owadów, pozbyć się pasożytów ciała, zalecane są olejki eukaliptusowe, drzewa herbacianego, rozmarynu.
 • Przy stresujących obciążeniach warto zrobić „chińską saunę” z kompozycją czterech olejków eterycznych: po 10 kropli bergamotki i 5 kropli mięty, eukaliptusa i oleju mirtowego.
Leczniczy efekt pary potęguje aromat i właściwości lecznicze oleju eukaliptusowego.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Istnieją przeciwwskazania do stosowania olejku eukaliptusowego:

 • Padaczka i wysokie ciśnienie krwi. Działanie leków eukaliptusowych może wywołać ataki tych chorób.
 • W przypadku patologii wątroby, pęcherzyka żółciowego i przewodu pokarmowego istnieje ryzyko podrażnienia błon śluzowych narządów wewnętrznych.
 • Pacjenci przyjmujący leki homeopatyczne powinni zaprzestać stosowania oleju eukaliptusowego. Jego silny efekt zlikwiduje efekt homeopatii.
 • Gdy ciąża w pierwszym i drugim trymestrze nie jest zalecana, należy stosować olej.

Przed użyciem olejku należy sprawdzić reakcję skóry na podrażnienie. Jeśli w ciągu 3-4 minut pojawi się zaczerwienienie w miejscu nałożenia oleju, pieczenie, mrowienie - używaj go ostrożnie. Nadmierne dawki i częste stosowanie w inhalacji prowadzą do suchych błon śluzowych, bólu gardła i kaszlu.

Nie można używać oleju w środku lub używać go w postaci nierozcieńczonej.

Kiedy można leczyć dzieci z eukaliptusem

Wiek dzieci jest związany ze zwiększonym ryzykiem reakcji alergicznych. Produkty naturalne, które są bezpieczne dla dorosłych, są często szkodliwe dla dzieci. A olej eukaliptusowy jest również silnym środkiem o dużej sile przenikania. Może mieć nieprzewidywalny wpływ na ciało dziecka.

Uwaga: dawka zatrucia dla dorosłego wynosi 6-10 ml czystego oleju. U dziecka objawy ciężkiego zatrucia pojawiają się, gdy zewnętrzne użycie 4-5 ml.

W przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia olej nie jest zalecany do inhalacji ani do użytku zewnętrznego (na przykład jako środek odstraszający komary). Zaczyna się ostrożnie stosować w wieku 5 lat.

Eukaliptusowy olejek jest wspaniałym darem natury o szerokim spektrum działania. Jeśli jest w domu w apteczce domowej, drogie leki i zabiegi w salonach kosmetycznych będą niepotrzebne. Musisz po prostu być cierpliwy i ufać uzdrawiającym działaniom natury.

Pin
Send
Share
Send
Send