Zdrowie

Ćwiczenia na prasę po cięciu cesarskim

Pin
Send
Share
Send
Send


Podczas ciąży ciało kobiety zaokrągla się: biodra rozszerzają się, klatka piersiowa jest nalewana, ramiona i ramiona stają się bardziej opadające. Ale przede wszystkim zmodyfikowano brzuch i talię. Zaraz po porodzie młoda matka stara się jak najszybciej pozbyć tych dodatkowych kilogramów i fałd na brzuchu. Ale co z tymi matkami, których dzieci urodziły się z cięciem cesarskim? Istnieje wiele zaleceń i zestawów ćwiczeń, które można wykonać po tej operacji bez powodowania szkód dla zdrowia.

Mięśnie brzucha po cięciu cesarskim

Zobaczmy, czym jest cesarskie cięcie. Jest to operacja sztucznego brzucha, w której dziecko i poród są usuwane przez nacięcie przedniej jamy brzusznej i ciała macicy.

Operacja cięcia cesarskiego (CS) została wprowadzona do praktyki położniczej około 1916 r., Ale do lat 70. była stosowana jako środek skrajny tylko z klinicznie wąską miednicą z powodu częstych i ciężkich powikłań u matki. Po latach 70. częstotliwość dostaw operacyjnych zaczęła gwałtownie wzrastać. Sprzyjało temu wiele czynników, wśród których ważną rolę odegrała poprawa technologii medycznych i metod chirurgicznych. Rozwój niezależnej służby anestezjologicznej i produkcja antybiotyków uczyniły CS bardziej bezpiecznym.

Orlova V.S., Kalashnikova I.V., Bulgakova E.V., Sukhikh N.V.

//cyberleninka.ru/article/v/sovremennaya-praktika-operatsii-kesarevo-sechenie-za-rubezhom

Nie można twierdzić, że to fakt zastosowania skalpela wpływa na brzuch po cięciu cesarskim

Dzisiaj dla 20% kobiet poród odbywa się za pomocą cięcia cesarskiego. Większość kobiet wierzy, że to właśnie ta operacja jest głównym czynnikiem obwisłym mięśni brzucha. Ale tak nie jest. W profesjonalnie wykonanej operacji mięśnie nie cierpią, a tkanka łączna zostaje przywrócona, pozostawiając małą bliznę.

Sprawcą okrągłego, wystającego brzucha jest ciąża. W ciągu dziewięciu miesięcy ogromne obciążenie mięśni brzucha było następujące:

 1. Zwiększony tłuszcz brzuszny. Podczas ciąży zachodzi zmiana hormonalna organizmu, dzięki której na żołądku powstaje bariera ochronna w postaci złogów tłuszczu. Są zaprojektowane z natury, aby chronić przyszłe dziecko przed uszkodzeniami mechanicznymi. A jeśli czekając na dziecko, kobieta zyska więcej niż 15 kg przepisanej wagi, wówczas większość tłuszczu zostanie odłożona na żołądek.
 2. Rozciąganie mięśni brzucha. Przez dziewięć miesięcy macica intensywnie rosła, a mięśnie brzucha się rozciągały. Dlatego zaraz po urodzeniu brzuch młodej matki wygląda zaokrąglony. Powrót macicy do poprzedniego stanu zajmuje około dwóch miesięcy.
 3. Rozciąganie skóry na brzuchu. Rosnąca macica i zmiany hormonalne wpływają również na rozciąganie skóry. Dlatego po porodzie skóra na brzuchu zwisa, powstaje fałd, który wisi brzydko.
 4. Środek przesunięcia grawitacyjnego. W czasie ciąży macica szybko rośnie i podnosi się w górnej części brzucha - otrzewna, przesuwa się środek ciężkości, miednica przesuwa się do przodu, wygina się w dolnej części pleców, a brzuch się wybrzusza. Więc kobieta w ciąży podchodzi do końca narodzin. Nawyk takiej pozycji ciała pozostaje po kobiecie i po ciąży, od pierwszych miesięcy dziecko jest stale w ramionach matki. Przy takiej postawie mięśnie brzucha w ogóle nie działają.
 5. Diastasis recti. Ze względu na rosnącą macicę, nacisk na mięśnie odbytnicy gwałtownie wzrasta, w wyniku czego rozchodzą się w różnych kierunkach. Dlatego tak często wystający brzuch nie może być regulowany.

Po cięciu cesarskim blizna również koliduje z wybrzuszeniem brzucha, co uniemożliwia normalny wypływ płynu z tkanki, a nad szwem powstaje mały wałek. Jak również dłuższy okres powrotu do zdrowia po porodzie niż przy naturalnym porodzie. W których aktywność fizyczna jest przeciwwskazana w nadchodzących miesiącach, dopóki szew goi się.

Obie moje dziewczynki urodziły się w naturalnym porodzie. Ale to, co jest diastasis mięśni brzucha prostego jest mi znane. Przed drugą ciążą miałem dość niski wzrost i podczas oczekiwania na dziecko zyskałem 19 kg. Moja córka urodziła się o wadze 3800 kg, co było dla mnie dość trudne. Mój poród minął bez komplikacji, a następnego dnia moja położna kazała mi wykonać ćwiczenie „Rower” i podnieść i obniżyć nogi, aby macica kurczyła się szybciej. Trzeciego dnia wróciłem do domu i kontynuowałem te ćwiczenia. Fakt, że mam diastasis, nawet nie podejrzewałam, dopóki przypadkowo nie natknęłam się na wideo w Internecie, gdzie dziewczyna opowiedziała o tej chorobie. Jednym z objawów diastazy był, według niej, brzuch, który stale wystawał do przodu i niezdolność do budowania mięśni brzucha. Stałem również przed tym problemem. Wkrótce poszedłem do lekarza i zdiagnozowano u mnie rozkurcz mięśni brzucha prostego pierwszego stopnia. A kiedy poważnie zacząłem rozumieć ten problem, zdałem sobie sprawę, że nie warto robić ćwiczeń, które zdecydowanie zalecałem w szpitalu położniczym. Przed podjęciem aktywności fizycznej skonsultuj się z ekspertami. I nie tylko z lekarzami, ale także z trenerami fitness, którzy opracują optymalny trening specjalnie dla Ciebie.

Kiedy mogę zacząć machać prasą

Kiedy więc powinieneś rozpocząć ćwiczenia brzuszne po cięciu cesarskim? Zanim zaczniesz angażować się, zdecydowanie powinieneś odwiedzić lekarza. Ginekolog zbada szwy, poleci kobiecie badanie USG i wyda zalecenia dotyczące przywrócenia mięśni brzucha. Wykonanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej po operacji brzusznej powinno być nie wcześniej niż po 2-3 miesiącach. Ale przed tym okresem możesz już zacząć zmniejszać obwód brzucha:

 1. Załóż bandaż. Nie pozwala, aby skóra i mięśnie zwisały pod własnym ciężarem, a macica pomaga skrócić się szybciej. Zastosowanie bandaża zależy od stanu kobiety i obecności powikłań po porodzie. Średnio można rozpocząć spłaszczanie brzucha po cięciu cesarskim 2-3 tygodnie po porodzie. Nie jest tajemnicą, że większość kobiet używa bandaży nie tylko po to, by poczuć się lepiej w pierwszych tygodniach, ale także w celu odzyskania smukłej talii
 2. Jedz dobrze. Zrównoważona dieta bogata w witaminy, makro i mikroelementy jest kluczem do udanej normalizacji wagi:
  • jeść 5-6 razy dziennie w małych porcjach;
  • usuń z diety wszystkie „resztki jedzenia”, a także tłuste, słone, słodkie;
  • pić 2 litry dziennie;
  • obejmują żywność, która jest odpowiedzialna za produkcję kolagenu i elastyny: brokuły, fasola, wołowina, ser, jajka, jabłka. Aby jeść zaraz po porodzie, należy skupić się na warzywach gotowanych na parze, gotowanym mięsie, owocach, jogurtach, kefirach, serach
 3. Karmienie piersią To naprawdę podstawa odchudzania. Podczas laktacji kobieta wydaje 500 kcal dziennie na produkcję mleka. A podczas karmienia piersią, w ciele matki, wytwarzany jest hormon oksytocyna, który jest odpowiedzialny za redukcję macicy, a tym samym zmniejszenie brzucha.
  Ponieważ poziom hormonów jest ustalony i metabolizm jest aktywowany dzięki produkcji mleka, proces utraty wagi podczas laktacji przebiega gładko, ale nieuchronnie
 4. Pełny sen. Podczas snu uruchamiane jest oddychanie przepony, które odżywia organizm tlenem i przyspiesza procesy metaboliczne. Najważniejsze jest, aby nie wąchać w nocy, ponieważ przepona znajduje się obok żołądka. A jeśli żołądek jest pełny, to przepona nie działa z pełną siłą. Staraj się jeść 3 godziny przed snem i jedz żywność bez pożywienia Jeśli młoda matka nie zasypia, hormon grelina zaczyna być produkowany, co powoduje zapotrzebowanie na wysokokaloryczne jedzenie
 5. Działalność domowa. Nie siedź z dzieckiem przy wejściu, często chodź pieszo. A szybkość kroku może być różna. Spacerując po mieście, nasycasz ciało tlenem, przywracasz elastyczność skóry i uruchamiasz mechanizm spalania kalorii. Jeśli to możliwe, nie przestawiaj sprzątania wokół domu na krewnych. Jeśli podejdziesz do tego przypadku prawidłowo, możesz spalić od 120 do 150 kcal dziennie. Badania wykazały, że czyszczenie w celu utraty wagi jest dobrą alternatywą dla różnych diet.
 6. Procedury kosmetyczne. Aby poprawić koloryt skóry, konieczne jest owinięcie, wyszorowanie, nałożenie kremów z mumiyo i pszenicy, zacznij wlewać kontrast Kobieta po porodzie powinna pomyśleć o elastyczności skóry - używaj sprawdzonych kosmetyków, które nie szkodzą w tym decydującym okresie życia

Kompleks ćwiczeń na prasie i intensywność obciążeń

Jeśli szwy po cięciu cesarskim zagoiły się, kobieta czuje się dobrze, a lekarz zatwierdził rozpoczęcie treningu, to jest czas, aby rozpocząć intensywny wysiłek fizyczny. Powinny one być wprowadzane stopniowo, począwszy od najbardziej minimalnych ćwiczeń, a zajęcia powinny być prowadzone nie więcej niż trzy razy w tygodniu.

Rozpocznij trening po rozgrzewce. Niech to będzie zwykłe chodzenie na miejscu lub ćwiczenia rozciągające główne grupy mięśni.

Pierwsze szkolenie nie powinno przekraczać 10 minut, a liczba podejść powinna się różnić od 5 do 10 razy. Jeśli na niektórych etapach treningu kobieta czuła się źle, miała zawroty głowy lub mdłości, wówczas aktywność fizyczna powinna zostać odroczona na kolejny miesiąc, aż do pełnego powrotu do zdrowia.

Spójrzmy na pierwsze ćwiczenia w prasie, które są dozwolone po cięciu cesarskim:

Tradycyjny bar

To ćwiczenie jest przeznaczone nie tylko dla mięśni brzucha. Wzmacnia plecy, ramiona, pośladki, nogi. Napina mięśnie klatki piersiowej. To wyjątkowe ćwiczenie sprawi, że całe twoje ciało będzie działać. Zacznij stać w barze od 10-15 sekund, stopniowo zwiększając czas do 1-3 minut.

 1. Oryginalna pozycja leżąca na jego brzuchu.
 2. Stań na łokciach, aby znajdowały się bezpośrednio pod ramionami i podnieś górną część tułowia.
 3. Oprzyj się na palcach, podnosząc pośladki i nogi.
 4. Ciało powinno być równoległe do podłogi.
 5. Przytrzymaj tę pozycję przez 10 sekund, deska zawiera mięśnie w górnej i dolnej części ciała, co oznacza, że ​​wzmocnisz swoje ciało, czyniąc je elastycznym i napiętym.

Odwróć pasek

Gdy tylna płyta obejmowała mięśnie brzucha, pleców, pośladków. Taka deska sprawia, że ​​dłonie stają się piękniejsze, podciągnięte, bez zwiększania ich objętości.

 1. Pozycja wyjściowa jest podatna na plecy.
 2. Podnosimy się do prostych ramion, muszą być ściśle prostopadłe do podłogi.
 3. Stopy proste, pięty opierają się o podłogę.
 4. Pozostań w tej pozycji przez 30 sekund i spadnij na pośladki.
 5. Ćwiczenia wykonywane są 5 razy, a za pomocą tylnej płyty możesz wzmocnić muskularny gorset i zwiększyć napięcie mięśni.

Pasek rewersu z wysuniętym ramieniem

To ćwiczenie wzmacnia ukośne mięśnie brzucha, triceps, bicepsy, a także pośladki i tył uda.

 1. Pozycja wyjściowa, podobnie jak w ćwiczeniu 1, tylko nogi są lekko od siebie oddalone.
 2. Przesuń ciężar ciała do prawej ręki i pociągnij w lewo przed sobą i przesuń go w prawo.
 3. Lekko obróć ciało w prawo, sięgając po proste ramię.
 4. Przytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund.
 5. Zrób to samo lewą ręką.
 6. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Ćwiczenie Fitball

Ćwiczenia z piłką są bardzo skuteczne. Zwiększają koordynację, pomagają ćwiczyć mięśnie brzucha bez przeciążania kręgosłupa.

 1. Połóż się na fitball, tak aby plecy zajmowały pozycję piłki, a nogi zgięte w kolanach leżą na podłodze, podczas gdy pośladki zwisają, a dłonie są blisko uszu.
 2. Podczas wdechu podnieś ramiona i uszczypnij pośladki, przytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund.
 3. Podczas wydechu schodzimy, rozluźniając pośladki.
 4. Ćwiczenie powtarza się 10 razy: w ćwiczeniach z piłką ładowane są nie tylko główne, ale także małe, głęboko umiejscowione mięśnie, które trudno wypracować w innych technikach

Fitball dla niższej grupy mięśni

To ćwiczenie pomaga wzmocnić najbardziej oporne mięśnie brzucha - niższe. Również ze względu na stres statyczny, mięśnie pośladków i nóg są opracowywane.

 1. Początkowa pozycja jest taka sama jak w ćwiczeniu 3, tylko piłka jest przesunięta pod dolną częścią pleców. Oznacza to, że piłka leży na plecach i pośladkach.
 2. Ręce trzymają się nieruchomego przedmiotu i podnoszą zgięte nogi do żołądka.
 3. Wykonaj ćwiczenie 10 razy.

Tylna płyta Fitball

Na pierwszy rzut oka jest to łatwe ćwiczenie, ale pompuje wszystkie grupy mięśniowe twojego ciała: dolna część pośladków, triceps, mięsień łydki i mięśnie brzucha działają dobrze.

 1. Stajemy się na odwrót, po prostu rzucamy nogami na fitball i kładziemy ręce na sofie.
 2. Wdychaj, zginaj kolana i rzuć piłkę w pośladki.
 3. W tej pozycji trzymaj piłkę przez 10 sekund.
 4. Następnie wyprostuj nogi i przywróć piłkę do pierwotnej pozycji.
 5. Ćwiczenie wykonuje się 10 razy.

Rower

Świetne ćwiczenie dla prasy i nóg, szczególnie dla kobiet, które wcześniej nie były przyjaciółmi ze sportem. Może być nawet wykonywane przez początkującego sportowca. Na początek trzymaj nogi zgięte, z czasem możesz wyprostować nogi i podnieść ramiona.

 1. Połóż się na plecach.
 2. Noga podnosi się pod kątem 45 stopni i zgina w kolanach.
 3. Kręcimy pedałami w powietrzu.
 4. Ćwiczymy przez 30 sekund, ćwiczenie to uznawane jest za jedno z najbardziej udanych, ponieważ działa dobrze na mięśnie brzucha i nóg

Lekcje Hoop

Obręcz pomaga przywrócić talię do poprzedniej cienkości, wzmacnia mięśnie talii, prostuje postawę i zwalcza cellulit na brzuchu. Na początkowym etapie możesz wybrać plastikową obręcz. Obróć go w wolnym tempie przez 1-2 minuty. Następnie plastikową obręcz można zastąpić aluminium, a czas treningu wydłuża się do 10 minut.

Korzystna różnica między lekcjami z obręczą ze zwykłego treningu polega na tym, że w procesie utraty wagi można jednocześnie oglądać swój ulubiony film

Bodyflex

Możesz ukończyć ćwiczenia oddechowe. Pomagają zacisnąć brzuch, odpowiedni dla kobiet, które nie są zaangażowane w intensywny wysiłek fizyczny przed ciążą. Efekt takiego szkolenia jest osiągany jak najszybciej. Jednym ze skutecznych ćwiczeń oddechowych jest ćwiczenie „Odkurzanie”:

 1. Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, połóż stopy na podłodze, połóż ręce na ciele.
 2. Zacznij płynnie wydychać powietrze z płuc, podczas gdy maksymalne wyciąganie w żołądku.
 3. Przytrzymaj tę pozycję przez 15-20 sekund.
 4. Wdychaj powietrze i rozluźnij brzuch.
 5. Powtórz ćwiczenie 5 razy. Ćwiczenie „Odkurzanie” uwalnia kobiety od wybrzuszenia „wiązki nerwów” i pomaga wyciągnąć talię

Wideo: zestaw ćwiczeń dla prasy po cesarskim cięciu od trenerki fitness Eleny

Aby zacisnąć mięśnie brzucha, nie wystarczy tylko machać prasą. Podejście do tego procesu powinno być złożone, działające we wszystkich grupach mięśniowych. Utrata dodatkowych kilogramów pomoże ćwiczyć aerobik i zbudować ćwiczenia mięśniowo-siłowe. Możesz także zapisać się na jogę lub zajęcia dla młodych matek.

Miesiąc po rozpoczęciu zajęć obciążenie i liczba powtórzeń można podwoić. Pełna huśtawka prasy, uprawianie fitnessu, pływanie i jazda na rowerze powinny być po 6 miesiącach po urodzeniu, jeśli nie ma przeciwwskazań.

Miałem 6 miesięcy po cięciu cesarskim. Zacząłem naciskać prasę 10 razy dziennie, teraz boli mnie wnętrze. Powinienem chyba zacząć później.

Elena Baguta

//www.happy-giraffe.ru/community/3/forum/post/103775/

Mam 2 matki Cezara. Po raz pierwszy wstrząsnęłam prasą po 4 miesiącach, po raz drugi trzęsę się od czasu do czasu. Ostatni raz był pięknem, ale tym razem naprawdę się rozpoczął. Zarejestruj się prawdopodobnie w fitness. I zawsze rozpraszają mnie inne rzeczy. I tak zapłaciłem i na pewno pójdę.

Inna wiosna

//www.happy-giraffe.ru/community/3/forum/post/103775/

Lekarz powiedział mi przez 2-3 miesiące, że nie ma żadnych ćwiczeń fizycznych, nic cięższego do podniesienia niż dziecko.

Olga

//www.happy-giraffe.ru/community/3/forum/post/103775/

Przeciwwskazania

Niestety nie wszystkie kobiety po cięciu cesarskim ulegają szybkiej regeneracji. Jeśli operacji towarzyszyła duża utrata krwi lub młoda matka miała ropne zapalenie po porodzie, to musisz najpierw wyeliminować wszystkie choroby, a następnie zaangażować się w zaciskanie brzucha.

Bezwzględne przeciwwskazania do uprawiania sportu to:

 • trauma narodzin;
 • zapalenie błony śluzowej macicy;
 • rozbieżność szwu;
 • gorączka;
 • przewlekłe zaostrzone choroby.

Zawsze trzeba być zaangażowanym w figurę. Ale nie zapominaj, że cesarskie cięcie to operacja. A zanim zaczniesz pompować prasę, powinieneś upewnić się, że nie ma to wpływu na twoje zdrowie. A jeśli nadal nie możesz robić fitnessu, zwróć uwagę na swój styl życia. Jedz dobrze, chodź więcej na świeżym powietrzu, przyjmuj kompleksy witaminowe i mineralne i emanuj pozytywnymi emocjami, jeśli to konieczne. W końcu dziecko potrzebuje nie tylko pięknej matki, ale i zdrowej i szczęśliwej.

Obejrzyj film: ku35 (Wrzesień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send