Zdrowie

Zsynchronizowane pływanie - rosyjska drużyna na Olimpiadzie w Rio 2016

Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 rosyjskim synchronizatorom udało się trafić do jury swoimi umiejętnościami choreograficznymi, umiejętnościami i niedoścignionym kunsztem i zdobyć złoto

Pływanie synchroniczne to jeden z najbardziej atrakcyjnych i spektakularnych sportów. Trudno sobie wyobrazić, ile wysiłku wymaga przygotowanie do zawodów: zawodniczki muszą dokonywać prawdziwych cudów na wodzie, aby wygrać nagrodę. Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 rosyjskim synchronizatorom udało się trafić do jury swoimi umiejętnościami choreograficznymi, umiejętnościami i niezrównanym kunsztem. Ale jakie są warte zwycięstwa i jak dziewczętom udaje się osiągnąć tak imponujące wyniki? Czy łatwo było znów zdobyć złoto? Dowiesz się o tym czytając ten artykuł.

Główną ideą pływania synchronicznego jest występ na wodzie z akompaniamentem muzycznym o różnych złożonych kształtach.

Co to jest pływanie synchroniczne?

Pływanie synchroniczne jest jednym z wielu sportów wodnych. Główną ideą pływania synchronicznego jest występ na wodzie z akompaniamentem muzycznym o różnych złożonych kształtach. Ten sport jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych, ponieważ ważne jest, aby sportowcy nie tylko mogli długo pozostać na wodzie i mieć niezwykły trening fizyczny, ale także wykazać się wdziękiem i gracją. Ponadto musisz mieć możliwość kontrolowania własnego oddechu, ponieważ aby wykonywać skomplikowane kształty, musisz być pod wodą przez długi czas.

Konkurs obejmuje dwa programy: techniczny i długi. Część techniczna polega na wykonaniu określonego zestawu liczb przez synchronizatory. Jednak w długim programie ograniczenia są całkowicie nieobecne: zsynchronizowani pływacy mają prawo do pełnego wykazania swoich talentów i treningu.

System oceniania w tym sporcie jest podobny do tego stosowanego w łyżwiarstwie figurowym. Oznacza to, że ocenia się zarówno artyzm synchronizacji, jak i technikę wykonywania programu.

Ten sport jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych.

Jak doszło do pływania synchronicznego?

Pływanie synchroniczne zostało „wynalezione” w latach 20. XX wieku w Kanadzie. Początkowo ten sport nazywano „baletem na wodzie”. Po raz pierwszy postanowiono włączyć pływanie synchroniczne do programu Olimpiady w 1948 r., Jednak w tym czasie był to tylko konkurs demonstracyjny. Zsynchronizowane pływanie stało się pełnoprawną dyscypliną olimpijską dopiero w 1984 roku, kiedy single i deble w tym pięknym sporcie miały miejsce podczas meczów w Los Angeles.

Pomimo faktu, że pływanie synchroniczne jest uważane za sport czysto żeński, jednym z jego „ojców założycieli” jest mężczyzna. Podczas podróży do Anglii Benjamin Franklin pokazał kilka figur „ozdobnego pływania” w Tamizie. To właśnie ten występ wielu historyków sportu uważa za punkt wyjścia nowoczesnego pływania synchronicznego. Nawiasem mówiąc, nazwisko Franklin można zobaczyć w Międzynarodowej Galerii Sław Pływania: prezydent USA zrobił wiele, aby spopularyzować sporty wodne.

Dopiero w 1984 r. Pływanie synchroniczne stało się pełnoprawną dyscypliną olimpijską.

Rozwój pływania synchronicznego w Rosji

W Rosji pływanie synchroniczne pojawiło się w latach 20. XX wieku. Pierwotnie nazywano go „pływaniem artystycznym”. Synchroniści występowali nie tylko na zawodach, ale także na arenie cyrkowej, uderzając publiczność swoimi talentami i zachwycającymi akrobatycznymi etiudami na wodzie. Nawiasem mówiąc, debiut rosyjskich (wówczas jeszcze sowieckich) zawodniczek był planowany na 1984 r., Ale występ nie odbył się z powodu faktu, że ZSRR zbojkotował igrzyska olimpijskie w Los Angeles w odpowiedzi na bojkot olimpijski w 1981 r.

Po tym, jak Związek Radziecki przestał istnieć, rosyjska szkoła pływania synchronicznego kontynuowała swój rozwój. Zespół wygrał swoje pierwsze zwycięstwo na olimpiadzie w 1998 roku w Australii. Od tego czasu nasz zespół niezmiennie wygrywa wszystkie Igrzyska Olimpijskie. Rosyjski zespół nie popełnił błędów przez 16 lat. Nie zdarzyło się to na olimpiadzie w Rio de Janeiro.

Rosyjski zespół nie popełnił błędów przez 16 lat. Nie zdarzyło się to na olimpiadzie w Rio de Janeiro

Bycie synchronizatorem: podstawowe wymagania

Zsynchronizowani sportowcy mają trudności. W końcu muszą nie tylko perfekcyjnie opanować choreografię i nauczyć się czuć muzykę, a także idealnie pracować w zespole, ale także wytrzymać imponujące obciążenia.

Każdy spektakl ma określony temat, który wyraża się zarówno w muzyce, jak i ekspresyjnych ruchach dziewcząt. Sportsmenki demonstrują różne wzory na wodzie, które podążają za sobą, jak w kalejdoskopie. Przejście od jednego „obrazu” do drugiego odbywa się, gdy dziewczyny są pod wodą lub leżą na plecach.

Czasami sportowcy muszą być pod wodą przez kilka minut. Dlatego, aby przypadkowo nie wdychać wody, stosuje się specjalne noski na nosie.

Sportsmenki pokazują różne wzory na wodzie, które podążają za sobą, jak w kalejdoskopie

Ciekawe Podczas zawodów pod wodą ustalana jest potężna dynamika, dzięki której zsynchronizowani gracze słyszą muzykę przez cały czas swojego występu i osiągają oszałamiającą synchronizację ruchów.

Rosyjski zsynchronizowany w Rio: wyraźne zwycięstwo

Reprezentacja w pływaniu zsynchronizowanym z Rosji w 2016 r. Z powodzeniem zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęły chińskie kobiety, trzecia to drużyna z Japonii.

Nic dziwnego, że sędziowie tak wysoko ocenili program. Natalia Ischenko, pięciokrotna mistrzyni w pływaniu synchronicznym, powiedziała w wywiadzie, że program w Rio był najlepszy, jaki kiedykolwiek istniał. Intensywność emocjonalna była tak wysoka, że ​​pod koniec występu dziewczyny nie mogły powstrzymać łez. Cóż, po ogłoszeniu wyników stało się jasne, że nikt nie może ominąć rosyjskich sportowców, łzy ulgi zostały zastąpione łzami radości.

Zespołowi zsynchronizowanego pływania z Rosji w 2016 roku udało się śmiało zająć pierwsze miejsce

 

Złe warunki nie są przeszkodą do zwycięstwa!

Niestety złe warunki mogłyby zapobiec zwycięstwu: zsynchronizowani pływacy zauważyli, że jakość wody w basenie olimpijskim nie była zbyt dobra. W Brazylii nie ma basenów wyposażonych w system ogrzewania, więc rosyjska drużyna musiała grać w dość trudnych warunkach. Ponadto boki basenu nie były widoczne, dlatego nawigacja była dla sportowców dość trudna.

Oprócz wszystkich problemów woda basenowa zaczęła zmieniać kolor: w Rio nazywano ją nawet „Basenem Shrek”. Początkowo organizatorzy pilnie zaprzeczali oczywistości, ale gdy sportowcy zaczęli aktywnie wyrażać swoje oburzenie, woda musiała zostać zmieniona. W istocie trudno byłoby zademonstrować najbardziej skomplikowany program w wodzie o kolorze zielonym, który ponadto wytwarza raczej nieprzyjemny zapach.

Zsynchronizowane pływanie wymaga niesamowitej ekspozycji sportowców

Temperatura wody pozostawiała wiele do życzenia: jeśli treningi odbywają się w temperaturze 28 stopni, wówczas w basenie woda ledwo ogrzewa się do 25. Jeśli dodasz, że temperatura powietrza wynosiła tylko 15 stopni i wiał silny wiatr, staje się oczywiste, że zwycięstwo nie było łatwe dla rosyjskich kobiet.

Duet: bajka na wodzie

W konkurencji zsynchronizowanego pływania duet z Rosji w 2016 r. Wypadł poniżej siódmego numeru protokołu startowego. Na szczęście basen w momencie występu był czysty i nie było żadnych zakłóceń na drodze do zwycięstwa.

Warto zauważyć, że fanów oczarowało oszałamiające show, które było równie piękne z artystycznego punktu widzenia, jak technicznie doskonałe. Żaden inny duet nie mógł wykazać tak wysokiego tempa, synchroniczności i spójności. W rezultacie sędziowie umieścili dziewczęta dwa tuziny, a kwota na oba programy, techniczna i arbitralna, wyniosła aż 195 punktów.

Żaden inny duet nie mógł wykazać tak wysokiego tempa, synchroniczności i spójności.

„Plea”: zsynchronizowany emocjonalny program rosyjski

Piękno i elegancja rosyjskiego programu nie mogły zostać zauważone przez rywali. Amerykański zespół w synchronicznym pływaniu na swoim oficjalnym koncie pogratulował sportowcom, uznając niewątpliwą wyższość Rosjan w pływaniu synchronicznym.

Nic dziwnego, ponieważ program pełen emocji zwany Plea, który zachwycił zarówno widzów, jak i sędziów, ma swoją historię.

Główny trener zespołu, Tatiana Pokrowska, w jednym z wywiadów powiedział, że program powstał w najtrudniejszym okresie. W wieku piętnastu lat zmarła wnuczka Tatiany. I pod wpływem tych doświadczeń powstała niesamowita wydajność w jej głębi i emocjonalności.

Piękno i elegancja rosyjskiego programu nie zawiodły nawet rywali

Synchroniści sami wybrali odpowiednią muzykę iw rezultacie udało im się stworzyć spektakl, podczas którego dosłownie łapali oddech. Należy zauważyć i przemyślane wizerunki sportowców: na strojach kąpielowych dziewcząt przedstawiono śnieżnobiałe anielskie dziewczęce skrzydła, a tak naprawdę zdawały się latać nad wodą, wykonując najbardziej złożone synchroniczne łączniki.

Zaskoczyć cały świat na zsynchronizowanych zawodach pływackich w Rosji w 2016 roku: wideo z występem sportowców zgromadziło ogromną liczbę poglądów i podziwiało komentarze z całego świata.

Prawdziwi wojownicy

Pomimo wszystkich trudności, dziewczęta zdołały obejść rywali na Igrzyskach Olimpijskich 2016: synchroniczne pływanie w Rosji jest wciąż na najwyższym poziomie.

Jednak trener reprezentacji narodowej przyznaje, że czuła się bardzo zaniepokojona przed występem, ponieważ nigdy nie można wykluczyć, że występ nie pójdzie tak, jak byśmy tego chcieli. Najtrudniejszym momentem w występie rosyjskiej drużyny był helikopter z podwójnym wsparciem. Tatiana Pokrovskaya zauważyła, że ​​nie można było spełnić tego elementu na solidnej piątce, ale sportowcy z kwartetu zasługiwali na to. Trener wyjaśnia to zmęczeniem i stresem emocjonalnym. Ponadto duet Svetlany Romashina i Natalia Ischenko na igrzyskach olimpijskich odbył się bez odpoczynku, a dla wielu uczestników olimpiady w Rio stał się pierwszym.

Pomimo wszystkich trudności, dziewczęta zdołały obejść rywali na Igrzyskach Olimpijskich 2016: synchroniczne pływanie w Rosji jest wciąż na najwyższym poziomie

Skandale olimpijskie

Duet zsynchronizowanej z Rosją Svetlany Romashiny i Natalii Ischenko przyniósł olimpijskie złoto. Nosić flagę Rosji na zakończenie Olimpiady w Rio, została powierzona tym sportowcom.

Jednak radość ze zwycięstwa nie mogła być, ponieważ rosyjska drużyna narodowa próbowała zapobiec uczestnictwu w igrzyskach z powodu wybuchu skandalu dopingowego. Niemniej jednak przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Pływackiej oświadczyli, że nie mają skarg na zsynchronizowanych pływaków z Rosji, więc pozwolono im grać z pełną siłą.

Oczywiście istniała okazja, aby przejść kilka lat szkolenia i nie dostać się na zsynchronizowane zawody pływackie w Rio 2016: Rosja znalazła się na „czarnej liście” Międzynarodowego Komitetu Antydopingowego. Oczywiście ten fakt nie mógł przestraszyć sportowców. Dziewczęta zgłosiły, że boją się prowokacji: niektóre nawet bały się pić i jeść, aby przypadkowo nie zażyć narkotyków! Jednak nic takiego na szczęście się nie stało. Piękne syreny zdołały pokonać wszystkie pułapki i uzyskać zasłużone złoto.

Duet zsynchronizowanej z Rosją Svetlany Romashiny i Natalii Ischenko przyniósł olimpijskie złoto

Ale kto wie: może występ okazałby się jeszcze bardziej żywy, gdyby sportowcy nie poświęcili tak dużo energii na doświadczenie z powodu możliwego nie przyjęcia na Igrzyska Olimpijskie?

Ciekawe fakty: idealny wygląd

Wielu interesuje się pytaniem: jak synchronizatorom udaje się utrzymać makijaż i fryzurę podczas wykonywania najtrudniejszych podwodnych sztuczek?

Co ciekawe, fryzurę utrwala się nie tylko zwykłym lakierem do włosów, ale także jadalną żelatyną, która „mocno” klei włosy. Ale najczęściej używane kosmetyki. Jednak kierowcy synchroniczni muszą odmówić dostępu do tuszu do rzęs: nawet najbardziej „wodoodporny” będzie płynął pod wodą. Zacisk nosowy jest dodatkowo zabezpieczony klejem medycznym: w przeciwnym razie może odlecieć podczas wykonywania.

Co ciekawe, fryzurę utrwala się nie tylko zwykłym lakierem do włosów, ale także jadalną żelatyną, która „mocno” klei włosy. Ale najczęściej używane kosmetyki

Rosyjscy sportowcy po raz kolejny udowodnili światu swoje najwyższe kwalifikacje. Nie ma wątpliwości, że przez wiele lat występy reprezentacji narodowej będą służyć jako przykład dla synchronistów z całego świata.

Obejrzyj film: Synchronizacja pracy rąk, tułowia i nóg w stylu motylkowym (Grudzień 2019).

Загрузка...