Piękno

Kamień aleksandrytowy (50 zdjęć) - Właściwości i wartości, dekoracje z nim

Wiele napisano o niesamowitych właściwościach kamienia aleksandrytowego. Spróbujmy opowiedzieć tylko o najbardziej znaczącym (znaku) jego różnicach.

„ten minerał jest w stanie zmienić kolor

W świetle dziennym ma intensywny zielony, niebieskawy lub oliwkowo-zielony odcień, ale gdy jest sztucznie pomalowany na różowo-purpurowy, purpurowy lub czerwono-fioletowy kolor.

Jeśli w świetle dziennym oświetlając ją, na przykład latarnią, może również pokazać podwójny, mieszany kolor - na zielonym tle pojawią się czerwonawe odbicia

Historia odkrycia

Uważa się, że pierwszy aleksandryt został znaleziony w 1834 r. Przez fińskiego mineraloga Nordenschilda. Odkrył przez przypadek dziwny kamień o gęstym zielonym kolorze i początkowo pomylił go ze szmaragdem. Umieszczając minerał w kieszeni, naukowiec postanowił przestudiować go w swoim wolnym czasie.

Uważa się, że pierwszy aleksandryt został znaleziony w 1834 r. Przez fińskiego mineraloga Nordenschilda

Odkrył przez przypadek dziwny kamień o gęstym zielonym kolorze i początkowo pomylił go ze szmaragdem. Umieszczając minerał w kieszeni, naukowiec postanowił przestudiować go w swoim wolnym czasie

Jednak późnym wieczorem, kiedy zapalono świece, kiedy wyciągnął aleksandryt z kieszeni, mineralog zobaczył, że kamień zmienił kolor na rubinowy czerwony

Jednak późnym wieczorem, kiedy zapalono świece, kiedy wyciągnął aleksandryt z kieszeni, mineralog zobaczył, że kamień zmienił kolor na rubinowoczerwony. Jego twardość różniła się również od twardości szmaragdu - była o jedną jednostkę wyższa i wynosiła 8,5 jednostki. W ten sposób odkryto nowy minerał, nazwany na cześć cara Aleksandra II, który w tym czasie miał 18 lat.

Jest inna wersja, że ​​Perowski, który w 1833 r. Znalazł ten minerał w kopalni w pobliżu Jekaterynburga, przedstawił ten kamień przyszłemu carowi w dniu swojej większości. Młody cesarz lubił aleksandrytę tak bardzo, że wyprostował go w pierścień i już nigdy go nie opuścił.

Tak więc „królewski kamień” znalazł się w Petersburgu. W końcu ten minerał uosabiał kolory szlachty - zielonej i czerwonej. Jednak tylko wybrani nosili go - w końcu kosztował tyle, że był równy wartości diamentom i szmaragdom.

Jest inna wersja, że ​​Perowski, który w 1833 r. Znalazł ten minerał w kopalni w pobliżu Jekaterynburga, przedstawił ten kamień przyszłemu carowi w dniu swojej większości.

Młody cesarz lubił aleksandrytę tak bardzo, że wyprostował go w pierścień i już nigdy go nie opuścił

Tak więc „królewski kamień” znalazł się w Petersburgu. W końcu ten minerał uosabiał kolory szlachty - zielonej i czerwonej

Nie było łatwo znaleźć duże złoże tej rasy - jest to niezwykle rzadkie w przyrodzie. Unikalny druz (grupa akreowanych kamieni) o wadze 5,38 kg został znaleziony dopiero w 1840 r. Jeszcze rzadziej można znaleźć idealnie przezroczyste kamienie o bogatej, gęstej barwie i bardzo dużych aleksandrytach.

Wskazówka! Wybierając aleksandryt, powinieneś skupić się tylko na własnych uczuciach. Nawet niedoskonały kamień o małej mętności, ale przyjemny dla oka, przyniesie więcej korzyści niż doskonały okaz, który nie wywołuje wielkich emocji.

Charakterystyczne cechy

Jak wygląda aleksandryt (zdjęcie)? Jak już wspomnieliśmy, minerał ten może zmienić kolor. W świetle dziennym ma intensywny zielony, niebieskawy lub oliwkowo-zielony odcień, ale gdy jest sztucznie pomalowany na różowo-purpurowy, purpurowy lub czerwono-fioletowy kolor. Jeśli w świetle dziennym oświetlając ją, na przykład latarnią, może to pokazać podwójny, mieszany kolor - na zielonym tle pojawią się czerwonawe odbicia.

Opisując go gemolog Bauer trafnie zauważył, że w ciągu dnia był szmaragdem, a nocą stał się ametystem

Jubilerzy nazywali taki efekt „aleksandryjskim” - w końcu jest to najbardziej rozwinięty właśnie na tym kamieniu.

Opisując go gemolog Bauer trafnie zauważył, że w ciągu dnia był szmaragdem, a nocą stał się ametystem. Jubilerzy nazywali taki efekt „aleksandryjskim” - w końcu jest to najbardziej rozwinięty właśnie na tym kamieniu.

Wskazówka! Aby wzmocnić magiczne właściwości aleksandrytu, lepiej nie zdejmować go w nocy..

Rodzaje aleksandrytu

Kamień aleksandrytowy (zdjęcie) jest klasyfikowany tylko według koloru. Przez długi czas wydobywano go tylko na Uralu, dlatego mistycy nazywali ten tajemniczy minerał „rosyjskim kamieniem proroczym”. Następnie na świecie odkryto i inne złoża aleksandrytu:

Kamień aleksandrytowy jest klasyfikowany tylko według koloru

Przez długi czas wydobywano go tylko na Uralu, dlatego ten tajemniczy minerał nazywano „rosyjskim kamieniem proroczym”

Kamień ze Sri Lanki traci więcej w sztucznym świetle, jego cień w tym samym czasie staje się brązowawy z lekkim inkrustacją fioletu

 • Indianin: w świetle dziennym ma niebieskawo-zielony odcień;
 • Ural: szmaragdowo zielony, z wieczornym oświetleniem staje się fioletowo-czerwony; najpiękniejszy i najczystszy kamień;
 • Brazylijczyk: ma mniej kontrastujące niż Ural, przejścia odcieni; w świetle dziennym staje się oliwkowa;
 • kamień ze Sri Lanki: przeciwnie, traci więcej w sztucznym świetle, a jego cień staje się brązowawy z lekkim inkrustacją fioletu.

Indianin: niebieskozielony w świetle dziennym

Ural: szmaragdowo zielony, z wieczornym oświetleniem staje się fioletowo-czerwony; najpiękniejszy i najczystszy kamień

Brazylijczyk: ma mniej kontrastujące niż Ural, przejścia odcieni; w świetle dziennym staje się oliwkowa

Wskazówka! Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem aleksandrytu, uważaj się za wyjątkowo szczęśliwego. Rzeczywiście, w Indiach i na Sri Lance nazywa się amulet długich wątrób.

Sztuczne aleksandryty

Po rewolucji przez wszystkie lata istnienia ZSRR ani jeden aleksandryt nie był sprzedawany przez sieć detaliczną. Eksperci twierdzą, że nawet teraz 99% tych kamieni, sprzedawanych w sklepach jubilerskich, jest sztucznych.

Po rewolucji przez wszystkie lata istnienia ZSRR ani jeden aleksandryt nie był sprzedawany przez sieć detaliczną.

Eksperci twierdzą, że nawet teraz 99% tych kamieni, sprzedawanych w sklepach jubilerskich, jest sztucznych

Te same stosunkowo niedrogie przedmioty, które wyglądają bardzo podobnie do aleksandrytu, sprzedawane w sklepach jubilerskich, nie mają z tym nic wspólnego.

Te same stosunkowo niedrogie przedmioty, które wyglądają bardzo podobnie do aleksandrytu, sprzedawane w sklepach jubilerskich, nie mają z tym nic wspólnego. Aby „wyhodować” ten kamień na skalę przemysłową nauczył się od drugiej połowy XX wieku. Na przykład w Nowosybirsku uzyskano kryształy o średnicy 3 cm i długości do 12 cm, które również mogły zmieniać kolor w zależności od oświetlenia.

Najczęstszą imitacją jest korund pochodzący z tlenków wanadu i glinu. Niektóre z nich mają nawet 2, ale 3 zmieniające się odcienie kolorów. Takie kamienie w naturze po prostu nie istnieją. Czasami do tworzenia syntetycznego aleksandrytu stosuj niektóre rodzaje spinelu (tzw. Tlenek glinu i magnez).

Bardzo często próbki techniczne składają się z dubletów - dwóch warstw, z których pierwsza to pyrop lub almandyna, a dolna - szkło lub niedrogi zielony kamień. Czasami są też „wyrafinowane” okazy - naturalne minerały, których właściwości zmieniają się poprzez ogrzewanie, promieniowanie rentgenowskie lub powlekanie barwnikami. Na przykład zielonkawo-żółty tsimofan z miedzianymi promieniami gamma daje miedziano-brązowy odcień.

„Dorastanie” ten kamień na skalę przemysłową nauczył się od drugiej połowy XX wieku.

Najczęstszą imitacją jest korund pochodzący z tlenków wanadu i glinu.

Niektóre z nich mają nawet 2, ale 3 zmieniające się odcienie kolorów

Wskazówka! Sztuczny aleksandryt również nie jest tani. Jego cena to około 500 dolarów / karat.

Ile kosztuje prawdziwy aleksandryt?

Wszystkie klejnoty, w zależności od wartości na rynku światowym, są podzielone na 4 grupy:

 • po pierwsze: zawiera rubin, niebieski szafir (ten odcień jest ceniony znacznie więcej niż inne kolory), szmaragd i oczywiście diament;
 • po drugie: oprócz aleksandrytu, szafiry w dowolnym odcieniu oprócz niebieskiego są w nim zawarte, czarny opal i jadeit;
 • po trzecie: biały i ognisty opal; demantoid (ma zielonkawy odcień i należy do grupy granatów), spinel (jego charakterystyczna cecha jest kolczastym połyskiem), topaz, akwamaryn, turmalin i rodolit;
 • cyrkon, chryzolit, beryl w trzech odcieniach (żółty, zielony i różowy), cytryn, turkus i ametyst.

Smithsonian to największy na świecie przetworzony aleksandryt: zielono-czerwony kamień o wadze 65,08 karatów

Największy żwir znaleziony w Rosji waży 2 razy mniej - około 30 karatów

Cena aleksandrytu kamiennego wpływa na czystość kamienia, jego kolor i oczywiście rozmiar

Jednak ta klasyfikacja nie jest dokładna, ponieważ koszt kamieni szlachetnych przy odkrywaniu nowych złóż może się różnić. Na cenę kamiennego aleksandrytu (zdjęcia) ma wpływ czystość kamienia, jego kolor i oczywiście rozmiar.

Największym przetworzonym aleksandrytem na świecie jest Smithsonian: zielono-czerwony kamień o wadze 65,08 karatów. Jest cięty poduszką z szerokimi krawędziami i zaokrąglonymi rogami. Największy żwir znaleziony w Rosji waży 2 razy mniej - około 30 karatów.

Nieoszlifowany kamień, a raczej grupa akretnych kamieni o wadze 5 kg, znalezionych na Uralu, przechowywana jest w Moskwie w muzeum Fersmana. Nazwij ich „Przyjaciółmi Kochubey”.

W prasie jest informacja, że ​​japoński kolekcjoner ma aleksandryt o wadze aż 141,92 karatów. Gdyby istniał w rzeczywistości, jego wartość wynosiłaby 100 milionów dolarów.

Jak odróżnić sztuczny kamień?

Jak już zauważyliśmy, prawdziwe aleksandryty są bardzo rzadkie. Rzeczywiście, krzem nie powinien wchodzić w proces ich powstawania - druga najczęstsza substancja za tlenem na ziemi. Jeśli nadal uważasz, że masz wielkie szczęście i „zaatakowałeś” ślad prawdziwego kamienia, przed przeniesieniem go do laboratorium, spróbuj sam ustalić, czy jest to prawdziwe. Aby ustalić całkowite fałszerstwo, można:

Prawdziwe aleksandryty są bardzo rzadkie. Wszakże proces ich powstawania nie powinien wchodzić do krzemu - drugiej najczęstszej substancji za tlenem na ziemi

Jeśli nadal uważasz, że masz wielkie szczęście i „zaatakowałeś” ślad prawdziwego kamienia, przed przeniesieniem go do laboratorium, spróbuj sam ustalić, czy to jest prawdziwe

Uważaj uważnie kamień za światło; ponieważ czyste fioletowe aleksandryty nie istnieją w naturze - muszą koniecznie mieć czerwonawy lub różowy odcień

 • uważaj kamień na światło; w końcu czysto fioletowe aleksandryty nie istnieją w naturze - muszą koniecznie mieć czerwonawy lub różowy odcień;
 • W przeciwieństwie do naturalnych, sztuczna próbka będzie wyglądać idealnie przezroczysto i nie będzie miała wtrąceń;
 • należy zwrócić uwagę na jego wagę: średnia masa aleksandrytu nie przekracza karata; zbyt duże kamienie są bardzo rzadkie, więc będą kosztować zbyt drogie.

Jeśli kamień nie jest szorstką imitacją, ale produktem wyhodowanym w laboratorium, tylko profesjonalista za pomocą specjalnego sprzętu może to określić.

W przeciwieństwie do naturalnych, sztuczna próbka będzie wyglądać idealnie przezroczysto i nie będzie zawierać wtrąceń.

Należy zwrócić uwagę na jego wagę: średnia masa aleksandrytu nie przekracza karata; zbyt duże kamienie są bardzo rzadkie, więc będą kosztować zbyt drogie

Jeśli kamień nie jest szorstką imitacją, ale produktem wyhodowanym w laboratorium, tylko specjalista za pomocą specjalnego sprzętu może to określić.

Wskazówka! W Rosji kupowanie biżuterii z prawdziwym kamieniem aleksandrytowym (zdjęcie), nawet jeśli nie jesteś biednym człowiekiem, jest prawie nierealne. Nasze warsztaty jubilerskie nie angażują się w takie produkty. Muszą jechać do USA. Ponadto koszt nawet „prostych” kamyków o małej mętności będzie wynosił od 2 do 6 tysięcy dolarów / karat.

Właściwości mistyczne

„Ma zielony poranek i ognisty wieczór”. W ten sposób „rosyjski proroczy kamień” został opisany przez jednego z bohaterów Leskowa. Każdy, kto chce kupić upragniony kamyk, powinien wiedzieć, że po prostu nie będzie tolerował słabej osoby, a może nawet popchnie go do kłopotów. Dla mocnego ducha „kamień królewski” z pewnością przyniesie chwałę i sukces w każdym przedsięwzięciu.

„Ma zielony poranek i ognisty wieczór”. W ten sposób „rosyjski proroczy kamień” opisał jedną z postaci Leskowa

Każdy, kto chce kupić upragniony kamyk, powinien wiedzieć, że po prostu nie będzie tolerował słabej osoby, a nawet może popchnąć go do kłopotów

Dla mocnego ducha „kamień królewski” z pewnością przyniesie chwałę i sukces w każdym przedsięwzięciu

W Indiach, gdzie występuje masowo, wiąże się ze szczęściem i dobrobytem, ​​a także długowiecznością

W różnych krajach temu „dwulicowemu” kamieńowi przypisuje się różne właściwości. Tak więc w Indiach, gdzie występuje masowo, wiąże się ze szczęściem i dobrobytem, ​​a także długowiecznością. Wśród graczy hazardowych jest opinia, że ​​ten klejnot może poważnie zwiększyć szanse na wygraną. W Europie zmienność tego minerału wiąże się bardziej z zakochaniem.

Ale większość mistyków zgadza się, że aleksandryt jest w stanie przywrócić wewnętrzną harmonię człowieka, równowagę między jego duchem a ciałem. Jego właściciel staje się bardziej spokojny i powściągliwy, a także rozsądny i wspólnotowy. Ale jeśli po założeniu zaczniesz odczuwać niepokój i dyskomfort, natychmiast się go pozbądź - to ci nie odpowiada.

Wśród graczy hazardowych istnieje przekonanie, że ten klejnot może poważnie zwiększyć szanse na wygraną.

W Europie zmienność tego minerału wiąże się bardziej z zakochaniem

Ale większość mistyków zgadza się, że aleksandryt jest w stanie przywrócić wewnętrzną harmonię człowieka, równowagę między jego duchem a ciałem.

Jego właściciel staje się bardziej spokojny i powściągliwy, a także rozsądny i wspólnotowy.

Wskazówka! Ludzie tego kamienia często nazywani są „wdową”, więc nosić go można tylko w parach. Być może wynika to z faktu, że moda na sztuczne aleksandryty miała miejsce w latach powojennych, kiedy wiele kobiet nie czekało na swoich mężów z przodu.

Aleksandryt i znaki zodiaku

Opinie astrologów w tym zakresie są różne. W związku z tym, że jest on w stanie zmienić kolor, w Indiach jest powiązany z dwulicowym Merkurym i dlatego zaleca się, aby nabyć go przede wszystkim Bliźniakom. W Ameryce istnieje przekonanie, że aleksandryt preferuje Skorpiony.

Ze względu na fakt, że jest on w stanie zmienić kolor, w Indiach jest związany z dwulicowym Merkurym i dlatego zaleca się, aby nabyć go w pierwszej kolejności dla Bliźniąt.

W Ameryce istnieje przekonanie, że aleksandryt preferuje Skorpiony.

Rosyjscy wróżbici twierdzą, że ten zielony minerał najlepiej nosić tylko Lwy.

W Europie uważa się, że najpełniej ujawniają swoje właściwości, jest on tylko w rękach Ryb

Rosyjscy wróżbici twierdzą, że ten zielony minerał najlepiej nosić tylko Lwom. W Europie uważa się, że najpełniej ujawniają swoje właściwości, jest on tylko w rękach Ryb. Współcześni astrolodzy uważają, że ten kamień pomaga przede wszystkim waga, Baran, Panna, Wodnik i Ryba.

Ciekawe Alexandre jest związany z mistyczną śmiercią swojego imiennika Aleksandra II. Mówią, że w czasie próby (eksplozja powozu) król, który nigdy się z nim nie rozstał, zapomniał założyć pożądany pierścień.

Właściwości lecznicze

Wielu psychików zauważyło, że noszenie tego kamienia ma korzystny wpływ na zdrowie jego właściciela. Więc jest w stanie:

Aleksandryt jest w stanie chronić przed wieloma chorobami.

Uspokaja nerwy, poprawia sen, stabilizuje równowagę umysłu i emocji

Pozytywnie wpływa na stan wątroby, trzustki i śledziony

 • chronić przed wieloma chorobami;
 • uspokój nerwy, popraw sen, ustabilizuj równowagę umysłu i emocji;
 • znormalizować ciśnienie;
 • pozytywnie wpływa na stan wątroby, trzustki i śledziony;
 • łagodzić uzależnienie od alkoholu;
 • Hindusi wierzą, że ten minerał może pozbyć się świerzbu, a nawet trądu.

Mystic Eliphas Levi łączy właściwości i znaczenie kamiennego aleksandrytu (patrz zdjęcie) z jego dualnością i twierdzi, że w tym jest podobny do dualności krwi (żylnej i tętniczej). Dlatego przy jego pomocy możesz:

 • poprawić jego obieg;
 • oczyścić i wzmocnić naczynia;
 • zmniejszyć ból z żylakami;
 • leczyć wiele dolegliwości sercowo-naczyniowych;
 • zatrzymać krwawienie.

Możesz także poprawić krążenie krwi za pomocą tego kamienia.

Oczyść i wzmocnij naczynia

Jednak tylko prawdziwy kamień może się uleczyć. Sztuczne minerały są niezdolne

Uważa się, że aleksandryt może reagować na choroby lub przeciwności. W tym przypadku zmienia kolor i zmienia kolor na żółty.

Однако излечить сможет лишь настоящий камень. Искусственные минералы на такое неспособны.

Wskazówka! Считается, что александрит может реагировать на болезни или невзгоды. В таком случае он меняет окраску и желтеет. В австрийской же астрологии, напротив, считается, что минерал сам предлагает хозяину пройти испытания. W przypadku, gdy jest w stanie odpowiednio im przeciwstawić, czeka go nagroda.