Piękno

Dekoracje węża - najlepsze pomysły dla fashionistki

Pin
Send
Share
Send
Send


Kiedy słyszymy słowo „wąż”, coś dobrego przychodzi na myśl. Literacki i kulturowy wizerunek tego gada jest zaczerniony przez nieprzyjemne historie. Ale jeśli spojrzymy na kreacje jubilerów, można znaleźć wiele uroczych węży, które zadowolą każdą dziewczynę!

Czy warto założyć „pełzającego gada”? Do czego to służy? Tradycja noszenia biżuterii z symbolem węża pojawiła się w starożytnym Egipcie. Potem miały przede wszystkim święte znaczenie i służyły jako amulety.

W starożytnym Egipcie istniał kult węży. Wiele bóstw ma wśród tych symboli lub inkarnacji tych gadów. Tak umiłowana i szanowana bogini Izyda miała koronę w kształcie kobry. A siódma litera egipskiego alfabetu zeuta, czyli „życie”, została przedstawiona jako wąż stojący na ogonie.

W kulturze starożytnych Egipcjan węże były symbolem mądrości, długowieczności, niekończącego się cyklu życia i śmierci. Biżuteria z ich wizerunkiem powinna przynieść właścicielom mądrość, długowieczność, doskonałe zdrowie i łatwe odrodzenie.

Starożytna kultura w obliczu starożytnych Greków i Rzymian również nie ignorowała uwagi tych mistycznych stworzeń. Bransoletki wężowe wykonane z metali szlachetnych pokręconych przedramion szlachetnych obywateli. A najpowszechniejszym symbolem węży, zachowanym do dziś, pozostaje kaduceusz. Ten skrzydlaty pręt boga Hermesa, opleciony dwoma wężami, stał się symbolem medycyny. Trucizna to nie tylko śmiertelna broń, ale także najsilniejszy lek. I znowu węże pozostają świętymi strażnikami zdrowia.

Negatywny wizerunek węża nabywa się wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa. Mądrość zostaje zastąpiona przez chytrość, a wszyscy przedstawiciele tych gadów są utożsamiani z biblijnym Kusicielem Węża. Wizerunek węża znika ze sztuki biżuterii do XIX wieku.

Amnestyczni pełzający strażnicy ludzi otrzymują tylko za panowania brytyjskiej królowej Wiktorii. Jubilerzy ponownie wykorzystują wizerunki węży w swoich produktach. Na kreatywność silnie wpływa kultura indyjska, w której kult węża zajmuje znaczącą pozycję.

Dzisiaj święte znaczenie biżuterii nie ma już wcześniejszego znaczenia. Nie zostaniesz ekskomunikowany za pierścień w kształcie węża. Wielu jubilerów czerpie inspirację z naturalnego piękna gadów tego gatunku: ich elastyczności, niesamowitych kolorów i hipnotycznego wyglądu. I możemy podziwiać ich niezwykłe kreacje!

Obejrzyj film: 32 NAJLEPSZE PROJEKTY ZA MNIEJ NIŻ 20 ZŁ (Czerwiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send