Piękno

W zalążku gramatyka: maszyny do pisania i ich słynni właściciele

Wystarczy dziś wprowadzić innowacyjne sposoby wprowadzania tekstu - od pisania akcesoriów po polecenia głosowe. Jednak do tej pory wiele kreatywnych osobowości, najczęściej pisarzy, woli maszynę do pisania niż „bezduszny” ekran komputera.

Pierwszym pisarzem, który użył maszyny do pisania, był światowej sławy Mark Twain, autor powieści o Tomie Sawyerze i Hecku Finnie. Sam Twain twierdził, że to przygody dwóch przyjaciół stały się pierwszym pisanym na maszynie dziełem literackim. A jednak jeszcze wcześniej książka „Życie na Missisipi” wyszła spod pióra. Autor wszystkiego, co nowe, zwłaszcza w dziedzinie postępu technicznego. Skorzystaj z wynalezionej przez niego ciekawości.

Remington №1 wyprodukowany przez Sholes & Glidden

Dla niektórych tworzenie maszyny do pisania było zbawieniem, a nie zwykłym interesem. Tak więc dla Friedricha Nietzsche nabycie stało się koniecznością - wizja filozofa pogarszała się z każdym rokiem. Jednak jego narzędzie bardzo różniło się od nowoczesnej koncepcji maszyn do pisania.

Maszyna do pisania Hansena pozwoliła Nietzsche'owi napisać wiele dzieł, pomimo stanu zdrowia

Pod koniec XIX wieku, kiedy wynalazek stał się znany masom, wielu autorów wprowadziło go do świata fabuły. Na przykład postać „The Lost World” Arthura Conana Doyle'a, reporter Edward Malone, wpisane artykuły i notatki na maszynie do pisania. Jednak autor zdecydował się nie nazywać konkretnej marki, ale nie lekceważył reklam w adaptacji powieści przygodowej z 1925 r. - bohater używa marki Corona 3.

Corona 3, na której Edward Malone napisał film

Nie tylko profesjonalni pisarze współdziałali z nowymi technologiami. Właścicielami maszyn do pisania byli dziennikarze, scenarzyści, podróżnicy i wielu innych. Orson Welles, reżyser, aktor i scenarzysta, uwielbiał używać ich bezpośrednio na planie.

Ciekawa cecha wyróżniała autora „Nagi obiad”, Williama Burroughsa, najważniejszego przedstawiciela pokolenia bitów, używał maszyny, nazwał swoje nazwisko.

W momencie pojawienia się komputera i jego aktywnego wdrożenia w życie wielu autorów, niektórzy pozostali wierni technologiom, które nie wyszły poza horyzont. Hunter S. Thompson, najbardziej znany ze swojej powieści „Strach i wstręt” w Las Vegas, a jednocześnie początkujący dziennikarz, użył modelu IBM Selectric. Zostanie znaleziona w pobliżu pisarza, który zakończył swoje życie. Według autora praca na komputerze pozbawia go kompletności, ponieważ w każdej chwili może poprawić błędy, przepisać, zamienić akapity. Aby sobie pozwolić na takie pisanie, żaden twórca nie może.

Ostatnim słowem wydrukowanym przez Huntera Thompsona był „Doradca”

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury zagranicznej XX wieku, Ernest Hemingway, również używał maszyny do pisania. Często to on jest kojarzony przez czytelnika z dźwiękiem klawiszy, który autor porównał ze strzelaniem z karabinu maszynowego.

Ernest Hemingway postać - James Bond - i seria książek o jego przygodach

Oczywiście technologia wykorzystywana nie tylko za granicą. Rosyjscy autorzy uwielbiali także maszyny do pisania. Każdy, kto jest zaznajomiony z twórczością Siergieja Dowłatowa, może żywo przedstawić go w pracy. Ponadto nazwa maszyny do pisania Underwood jest bezpośrednio związana z imieniem autora i jego „Solo on Underwood”.

Każda osoba kreatywna używa unikalnych metod do tworzenia i grania. Jeden pisze ściany, drugi zawsze ma kilka naklejek, a trzeci niesie ze sobą magnetofon lub notatnik. Trudno sobie wyobrazić współczesnego pisarza bez laptopa pełnego gigabajtów tekstów. Niemniej jednak, nawet teraz są koneserzy już ustalonej vintage metody pisania - maszyny do pisania, która pozwala w szczególny sposób zanurzyć się w świat literatury.

Obejrzyj film: Uniwersytet Boloński -historia (Luty 2020).

Загрузка...