Piękno

Elementy funkcjonalnego projektu Alvara Aalto: tu IKEA bierze swoje pomysły!

Pin
Send
Share
Send
Send


Wiele rozpoznawalnych elementów wnętrza w stylu skandynawskim zostało wynalezionych na początku XX wieku przez słynnego architekta Alvara Aalto. Patrząc na jego pracę, widzisz lakoniczną prostotę i estetykę, a zapoznając się z obiektami kreacji bliżej, czujesz komfort, komfort i dostrzegasz subtelność szczegółów, starannie opracowaną przez autora.

Wybitny architekt ojczyzny - Finlandia - stał się również głównym źródłem inspiracji. Zróżnicowana natura, rozległe przestrzenie, przestrzenie wodne przyczyniły się do chęci artysty do pracy z materiałami naturalnymi - drewnem, kamieniem - i czerpania pomysłów ze świata zewnętrznego. Jeden z najsłynniejszych projektów dla obywatela Rosji został przez niego stworzony w 1927 roku - budynek biblioteki w mieście Wyborg.

W 2013 r. Budynek przeszedł gruntowny remont bez utraty wyjątkowego wyglądu wnętrz i mebli.

Wraz z tym projektem Alvar odwiedziło pragnienie zaangażowania się nie tylko w architekturę, ale również w projektowanie tematów. Od tego czasu każda z jego prac architektonicznych zawierała zarówno projekt pomieszczeń, jak i tworzenie autentycznych wnętrz.

Obecnie każdy, kto choć raz odwiedził sklep IKEA, łatwo narysuje paralelę między niektórymi meblami, które można kupić w przystępnej cenie w każdym domu, a tymi niesamowitymi innowacyjnymi elementami wnętrza, które stworzył Alvar Aalto. Na przykład znany stołek FROSTA jest zwolennikiem stolca-60, wymyślonego przez architekta. Z tą tylko różnicą, że wynalazek Aalto początkowo stał na trzech nogach.

Stołek Alvar AaltoTabureet FROSTA, IKEA

Stołek Alvar Aalto stał się jednym z najbardziej fałszywych mebli. Wyprodukowano ponad milion oryginalnych stołków, podczas gdy w naszych czasach na całym świecie istnieje ponad osiem milionów kopii tworzonych przez różnych producentów.

Nie mniej popularne w serii krzeseł IKEA Poeng. Niesamowicie wygodne do odpoczynku, wykonane są z giętej sklejki, której pomysł należy do Alvara Aalto.

Fotel bujany POENG, krzesło IKEA Paimio, krzesła Alvar Aalto Paimio, Alvar Aalto

Przy użyciu tej samej technologii w 1937 r. Utworzono szezlong 43 (Launch Chair 43).

Szezlong 43, Alvar Aalto

Wygięte arkusze ze sklejki brzozowej pomogły Alvarowi i jego współpracownikowi Otto Korhonenowi w opracowaniu i opatentowaniu wspornika na nogi w kształcie litery L. Na jego podstawie wynaleziono kilka rodzajów mebli, w tym stoły do ​​serwowania Tea Trolley 901 i Tea Trolley 900.

Artysta nie pozbawił uwagi strefy magazynowej.

Szafka ma wysuwaną szufladę i jest bardzo wygodna do przechowywania małych przedmiotów.

Oprócz mebli, biuro architektoniczne i artystyczne Alvara Aalto, pod nazwą Artek, również wyprodukowało inne detale wnętrza. Jego wiszące światła są bardzo popularne do dziś. Zostały stworzone z myślą o pewnych projektach architektonicznych, ale nadal są używane do dekoracji wnętrz zwykłych pomieszczeń.

Jeden z najważniejszych architektów XX wieku zdołał połączyć humanizm z funkcjonalnym modernizmem, ulepszając i budując cieplejszy konstruktywizm, który był wówczas popularny. W całej swojej karierze zaprojektował około pięćdziesięciu budynków, z wyjątkiem pracy w biurze architektonicznym. Podchodził do każdego ze swoich dzieł jako dzieło sztuki i przemyślał je całkowicie - od urządzenia zewnętrznego do najmniejszych szczegółów wnętrza.

Obfitość światła, powietrza i ciepła towarzyszy każdej pracy Alvara Aalto. Jego projekty architektoniczne sprawiają, że przechodnie zatrzymują się i trzymają oczy. Szczegóły wnętrza stworzone przez artystę, każde pomieszczenie może podkreślić, poprawić. Pozostawiając tak bogate dziedzictwo, na zawsze zajął miejsce w pamięci ludzi.

Obejrzyj film: 3 KREDKI CHALLENGE Z OLSIKOWĄ - Olsikowa u mnie w domu jej : (Wrzesień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send