Piękno

Henna jest naturalną farbą do włosów. Przeglądy, korzyści i szkody

Absolutnie każda kobieta chce wyglądać atrakcyjnie. W tym celu potrzebuje nie tylko dbać o zdrowie, ale także tworzyć indywidualny, osobisty styl.

Doskonałym sposobem na pojawienie się nuty indywidualności może być farbowanie włosów. Natychmiast pojawia się dylemat: użyj chemii lub rozejrzyj się za naturalnym barwnikiem roślinnym, na przykład użyj henny.

Czym jest henna

Henna jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego. Do produkcji używa się liści krzewu Lawsonia Enermis, który jest wstępnie suszony i mielony na proszek. Liście henny zawierają dwa barwniki:

 • żółty lavson;
 • zielony chlorofil.

Również zawarte w hennie kwasy organiczne, kwas chennotatinowy, polisacharydy, witaminy z grupy C, ślady olejków eterycznych.

Proces barwienia odbywa się z powodu nagromadzenia pigmentu we włosach. Pigment nie wpada w głębokie warstwy, ale nie zapobiega to farbowaniu włosów przez bardzo długi okres. Kolor nie jest zmywany jak zwykła farba chemiczna.. Możemy powiedzieć, że wygląda bardziej jak tonowanie niż barwienie. Henna daje inny odcień naturalnych włosów.

Kolorystyka może być wykonana tylko w takich odcieniach:

 • pomarańczowy;
 • pomarańczowy czerwony;
 • brązowo-czerwony;
 • czerwony i czerwony.

Ta paleta wynika z obecności w kompozycji tego samego Lawsona. Różnorodne odcienie można zwiększyć, mieszając hennę z innymi ziołowymi suplementami. Dowolny kolor, czy to bakłażan czy rubin, oprócz prawdziwego koloru henny, jest jego mieszaniną z innymi roślinami barwiącymi (na przykład z basma) lub syntetycznymi substancjami barwiącymi.

Indyjska i irańska henna są dostępne w sprzedaży, jak również odmiany, które mogą rozjaśnić włosy.

Barwienie obrażeń

Objawia się tylko częstym barwieniem. Dzięki stałej penetracji kompozycji henny do łuski włosa górna warstwa ochronna może zostać złamana, a to wszystko spowoduje nieprzyjemne konsekwencje. Dzielą się, pękają, stają się sztywne i nie utrzymują stylizacji. Objętość takich włosów również nie jest.

Również włosy farbowane w ten sposób zwykle blakną.

Inną ważną cechą henny jest to, że uzyskanego odcienia nie można zmienić nawet przy użyciu barwników chemicznych. Otaczające właściwości henny chronią włosy jako barierę przed przenikaniem pigmentów barwnikowych.

Ogólnie zaleca się stosowanie barwnika chemicznego dopiero po całkowitym odrastaniu włosów farbowanych barwnikiem roślinnym. Reakcja henny z chemią może prowadzić do nieoczekiwanego wyniku, a kolor zmieni się z niebieskiego na zielony. Najprawdopodobniej farba jest nierównomiernie rozłożona, a uzyskanie jednolitego koloru będzie po prostu niemożliwe.

Chemii na ogół nie łączy się z pigmentami roślinnymi i nie należy używać henny po uzyskaniu zgody, podkreślenia lub wyjaśnienia.

Pigmenty do włosów z siwych włosów malują się dobrze, ale kolor włosów będzie nierówny, ponieważ te szare są bardziej podatne na malowanie, ale nie zwykłe. W wyniku zabarwienia siwe włosy będą znacznie bardziej kontrastowe i bardziej czerwone niż inne. Powtarzając procedurę, kolor wyrówna się.

Stosowanie henny z dodatkiem pigmentów chemicznych jest bardzo niebezpiecznym przejawem reakcji alergicznych.

Rezultat takiego zabarwienia jest bardzo nieprzewidywalny i wpływa na niego wiele czynników. Na przykład oryginalny odcień, czas i metoda barwienia. Barwnik roślinny jest dość trudny do zmycia, a to może wymagać dużej ilości wody.

Korzyści z henny

W porównaniu z syntetycznymi preparatami do włosów i barwnikami chemicznymi, które otwierają łuski i wnikają w strukturę, henna działa bardzo delikatnie. Nie wpływa na strukturę włosa i nie psuje go, ale po prostu go otacza. Właściwie stosowana henna nadaje włosom piękny i bogaty odcień, dzięki czemu jest gęsty i gęsty.

Chroni włosy przed promieniowaniem ultrafioletowym, nie blaknie i nie blaknie. Garbniki w kompozycji nadają włosom wyjątkowy połysk.

Efekt garbowania henny reguluje funkcję gruczołów łojowych, normalizuje równowagę wodną i metabolizm tłuszczów. Taniny, które są częścią proszku, pokrywają wierzchnią warstwę włosów, co w rezultacie sprawia, że ​​świecą. Mieszanka może między innymi stymulować krążenie krwi w skórze, wzmacniać korzenie i pobudzać wzrost włosów.

Henna praktycznie nie ma przeciwwskazań i może być stosowana zarówno u dorosłych, jak iu dzieci. Jest hipoalergiczny i może być stosowany przez osoby wrażliwe na barwniki chemiczne. Dozwolone jego stosowanie podczas ciąży.

Hennę można malować nie tylko na głowie, ale także brwiach i rzęsach. Kolor utrzyma się przez bardzo długi czas, podczas gdy mieszki włosowe wzmocnią się. Rzęsy stają się wizualnie grubsze i dłuższe.

Główną zaletą tego barwnika roślinnego jest jego rozsądna cena.

Prawidłowe malowanie

Przede wszystkim musisz zdecydować o częstotliwości barwienia, aby uniknąć uszkodzenia włosów. Jeśli pierwotne włosy są normalne lub podatne na tłuszcz, to malowanie można przeprowadzić nie więcej niż trzy razy w miesiącu, raz na kilka miesięcy wystarczy na suche włosy.

To malowanie najlepiej łączy się z różnymi odżywczymi maskami lub naturalnymi olejkami. Naturalny barwnik można stosować nawet co tydzień, pod warunkiem, że będzie stosowany w połączeniu z masłem, żółtkiem kurzego kurczaka lub kwaśnym mlekiem. Wszystkie te dodatki pomogą zmiękczyć właściwości henny, a nawet dostosować stopień zabarwienia.

Kolorystyka jest idealna dla właścicieli ciemnych włosów. Czas barwienia dla nich wynosi około półtorej godziny.

Z kolorem źródła światła musisz być ostrożny i skrócić czas ekspozycji na barwnik dwa lub trzy razy. Ważne jest, aby wiedzieć, że szare i jasne pasma są malowane niemal natychmiast, a efektem jest ognisty czerwony kolor.

Należy pamiętać, że pod wpływem powietrza proszek barwnika bardzo szybko staje się bezużyteczny, więc ponowne użycie henny z otwartego opakowania da słaby wynik.

Jeśli henna jest świeża, to wygląda jak szarozielony proszek, ponieważ pogarsza się, staje się bardziej brązowy.

Aby przygotować kompozycję najlepiej jest w szklanym lub ceramicznym pojemniku. Nie można używać metalu, ponieważ farba może zostać utleniona. Ręce należy chronić gumowymi lub plastikowymi rękawiczkami.

Piwowarstwo

Aby „uwolnić” barwną hennę, należy ją wcześniej zaparzać. Odbywa się to w nocy lub nawet w ciągu dnia w temperaturze powietrza 21-25 stopni. Proszek należy pozostawić na świeżym powietrzu i poczekać na lekkie ściemnienie powierzchni - utlenianie barwnika. Im wyższa temperatura powietrza w pomieszczeniu, tym szybciej ten proces będzie miał miejsce. Jeśli pasta znajduje się w pomieszczeniu o temperaturze 36 stopni Celsjusza, utlenianie nastąpi w ciągu kilku godzin.

Henny nie można parzyć z wrzącą wodą, ponieważ wtedy podczas farbowania uzyskuje się słaby miedziany odcień włosów. Aby uzyskać jasny kolor, potrzebujesz kwaśnego medium, henna uwalnia barwnik o kwasowości 5,5. Dlatego zaleca się rozcieńczać proszek czymś kwaśnym. Może to być na przykład:

 • sok z cytryny;
 • kefir;
 • wino wytrawne;
 • ocet jabłkowy.

Dzięki tej kompozycji kolorystyka będzie bardzo wyrazista. Z czasem włosy staną się ciemnoczerwone. Prawdziwy kolor henny będzie widoczny po czterech dniach. Jest to szczególnie widoczne w świetle słonecznym.

Dodaj olejki eteryczne

Dodanie kilku kropli olejku eterycznego do mieszaniny zapewni bardzo piękny i nasycony kolor.

Wyrażoną wydajność pokazują oleje:

 • eukaliptus;
 • lawenda;
 • lawenda.

Rozmaryn i geranium nie dają tak żywego efektu.

Olejek lawendowy może być stosowany przez kobiety w ciąży i osoby podatne na reakcje alergiczne.

Jak spłukać

Henna jest lekiem ziołowym, więc potrzebuje trochę czasu, aby zdobyć przyczółek. Dlatego zpo malowaniu henną nie zaleca się używania szamponu podczas zmywania kompozycji. Głowę można umyć trzy dni po barwieniu. W tym przypadku wynik będzie bardzo piękny. Następnie będzie można to zrobić tylko przez malowanie odrośniętych korzeni. Jeśli umyjesz włosy natychmiast lub co drugi dzień i użyjesz szamponu w tym samym czasie, kolor nie zostanie naprawiony i procedura będzie musiała zostać powtórzona.

Jest to specyfika pigmentu roślinnego - to stopniowo odżywia włosy i pojawia się po chwili. Im dłużej henna znajduje się na powierzchni włosów, tym głębszy i intensywniejszy będzie cień. Wynik farbowania włosów może bezpośrednio zależeć od pierwotnego koloru włosów, a także od struktury.

Plamy ze skóry można usunąć dowolnym żelem pod prysznic lub mydłem.. Zbyt jasny odcień neutralizuje ciepły olej roślinny. Wciera się w włosy, suszy, a włosy są dobrze umyte szamponem. Po pewnym czasie możesz powtórzyć tę procedurę.

Odcienie henny

Podczas używania henny można uzyskać nie tylko ognisty czerwonawy odcień, ale także inne kolory widma kasztanowca. Jest doskonałą przyjaciółką innych barwników roślinnych, a ich połączenie daje pożądany efekt. Dodanie komponentów roślinnych do henny daje szeroki zakres różnych odcieni:

 • Kurkuma lub rabarbar. Aby uzyskać złoty odcień, musisz zagotować 200 gramów suchych łodyg rabarbaru w 700 ml wina przed odparowaniem więcej niż połowy płynu. W pozostałej cieczy dodaj paczkę henny i nałóż uzyskaną masę na włosy przez 30 minut.
 • Szafran. Aby uzyskać kolor starego złota, zagotuj 2 gramy trawy szafranowej w niewielkiej ilości wody i dodaj do niej hennę.
 • Sok z buraków. Aby uzyskać wiśniowo-purpurową poświatę, możesz dodać paczkę henny w soku z gorących buraków.
 • Kakao. Aby uzyskać cień podobny do mahoniu, musisz połączyć hennę z 4 deserowymi łyżkami proszku kakaowego.
 • Kawa mielona. Aby uzyskać kasztanowy odcień z czerwonawym odcieniem, musisz zaparzyć cztery łyżeczki naturalnej kawy ze szklanką przegotowanej wody, ostudzić i dodać do niej hennę.

Recenzje

Wpływ henny na moje włosy, zauważyłem długo. Używam go przez ostatnie pięć lat i nie uciekam się do farb chemicznych. Mam szok na głowie, głośność jest utrzymywana przez kilka dni. Układanie stało się przyjemnością. Mogę wymienić tylko plusy. A odcień, który daje, wygląda niesamowicie świeżo i zdobi włosy. Kiedy chcę zmiany, dodaję coś innego do proszku henny, takiego jak kakao lub basma, kawa lub kurkuma. Ogólnie rzecz biorąc, przy tym zabarwieniu nie mam żadnych problemów. Polecam tę metodę wszystkim moim dziewczynom, a nie nawet jako farbę, ale jako środek ujędrniający i leczniczy do włosów. Nikt nie narzekał.

Christina Pogodaeva

Chciałem zmienić obraz, ale szkodliwe kompozycje farb przestraszyły mnie. Mój wybór dotyczył henny. Przy okazji, myślałem, że ten proszek jest bezbarwny, ale nie, jest zielonkawy. Zdecydowałem, że będzie nowa fryzura, a ja ją farbowałem. Spodoba mi się wynik. Rezultatem był dyskretny czerwonawy przelew. Włosy na głowie stały się jakby więcej. Henna do wzmacniania włosów i ich leczenia, jak dla mnie, jest dobrym lekarstwem. Jako farba jest wątpliwa, ponieważ trudno jest uzyskać równomierną aplikację, a nawet kolorystykę.

Rimma Smyatkina

Od dawna postanowiono malować henną, ale nie mogłem zdecydować, która henna na włosy jest najlepsza. Wybrałem Iran. Mówi się, że jego skład może nawet leczyć i wzmacniać włosy. Nie zamierzałem się leczyć, bo to dobrze, ale fakt, że kompozycja jest użyteczna i lecznicza, jest świetny. Malowanie w domu nie było takie trudne, właśnie zastosowałem kompozycję i zaczekałem około pół godziny. Moje blond włosy zaczęły iskrzyć ognistym odcieniem i wyglądało to bardzo pięknie. Polecam hennę jako środek barwiący.

Marianna Devyatkina