Zdrowie

Laserowe usuwanie włosów: przygotowanie i procedura

Laserowe usuwanie włosów to usuwanie włosów za pomocą wiązki laserowej, która wypala mieszki włosowe. Po tej procedurze mieszki włosowe zostają całkowicie zniszczone, a wzrost włosów na leczonym obszarze skóry zatrzymuje się.

Obszar uderzenia takiego lasera jest ograniczony, więc niewielka ilość włosów może być usunięta naraz. Ta metoda usuwania niepożądanej roślinności jest stosowana lokalnie: w obszarze bikini, na szyi, pod pachą i powyżej górnej wargi. Taka procedura może być przeprowadzona tylko w specjalistycznych salonach i tylko przez profesjonalnego kosmetologa. Salon musi posiadać licencję na depilację laserową.

Zalety procedury

Jest to skuteczna metoda usuwania włosów, która ma kilka zalet:

 • zdolność do usuwania włosów w nietypowych miejscach - na szyi lub klatce piersiowej;
 • podczas zabiegu pacjent prawie nie odczuwa bólu;
 • depilację można wykonać o każdej porze roku, zaledwie kilka tygodni przed zabiegiem zaleca się nie opalać;
 • wiązka laserowa ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne - reakcje alergiczne po takiej procedurze występują bardzo rzadko;
 • jeśli usuwanie odbywa się przy użyciu wysokiej jakości technologii, skóra praktycznie nie jest ranna.

Jeśli porównamy usuwanie lasera z bioepilacją, należy zauważyć, że laser jest mniej bolesnym sposobem pozbycia się niepożądanej roślinności na ciele i twarzy. Efekt takiego usunięcia może trwać przez całe życie, ale pod warunkiem przeprowadzenia kilku procedur jakości.

Sam proces pozbywania się włosów za pomocą wiązki laserowej jest bardzo podobny do usuwania za pomocą fotoepilacji.

Przeciwwskazania do

Zanim zarejestrujesz się na zabieg laseroterapii w salonie, powinieneś dowiedzieć się, czy masz jakiekolwiek przeciwwskazania do depilacji za pomocą tej metody. Należy zwrócić uwagę na fakt, że promieniowanie laserowe może aktywować wiele negatywnych procesów w ciele. Przed wykonaniem zabiegu koniecznie skonsultuj się z doświadczonym kosmetologiem.

Przed zabiegiem pacjent otrzymuje osobną dokumentację medyczną, w której wszystkie informacje o stanie zdrowia zostaną wprowadzone podczas zabiegu.

Bezwzględne przeciwwskazania do usunięcia lasera to:

 • onkologia;
 • choroba niedokrwienna;
 • nadciśnienie w ostrej fazie;
 • żylaki;
 • zakażenia skóry w ostrej fazie.

Lekarz powinien zostać ostrzeżony o obecności tatuaży, blizn i znamion w obszarze, który będzie podatny na depilację. Ich obecność nie jest przeciwwskazaniem, ale lekarz będzie musiał wybrać poszczególne parametry mocy lasera.

Ciąża i laktacja również nie są przeciwwskazaniami. Jednak skuteczność procedury może być mniejsza, ponieważ hormony kobiety są zaburzone.

Jeśli masz inne zaburzenia hormonalne, zawsze powinieneś skonsultować się z endokrynologiem. Aby uzyskać najwyższą jakość i trwały efekt, hormony powinny być stabilne.

Wady depilacji laserowej

Terapia laserowa ma swoje wady. Są to:

 • Ta metoda usuwania nie jest odpowiednia dla wszystkich ludzi - u pacjentów o ciemnej skórze lub siwych włosach efekt procedury może być minimalny;
 • koszt zabiegu jest wysoki - nie każdy może sobie pozwolić na tę metodę depilacji;
 • aby całkowicie usunąć niechciane włosy, może to potrwać od 5 do 10 sesji;
 • między sesjami przerwa powinna wynosić około 1-2 miesięcy, dlatego całkowite usunięcie włosów zajmie długi okres czasu;
 • Laser nie nadaje się do usuwania niechcianych włosów na nogach i plecach.

Rodzaje laserów

Depilację można wykonać różnymi laserami, w zależności od rodzaju koloru skóry:

 1. Laser rubinowy. Ten gatunek ma wpływ na jasną skórę i ciemne włosy. Długość fali wynosi 694 nm.
 2. Laser aleksandrytowy. Procedura z użyciem takiego lasera powinna odbywać się na ciemnej i jasnej skórze. Długość fali będzie wynosić od 700 do 820 nm.
 3. Laser diodowy. Ta odmiana charakteryzuje się głęboką penetracją mocy, która zwiększa efekt depilacji. Długość fali może zmieniać się od 800 do 980 nm.
 4. Laser neodymowy. Często używany na blond włosach i ciemnej skórze. Jest w stanie wnikać głęboko w skórę, ponieważ jego długość wynosi 1064 nm.

Często w salonach kosmetycznych używa się lasera aleksandrytowego. Ostatnio lasery neodymowe i diodowe zaczęły zyskiwać na popularności, ponieważ umożliwiają usuwanie włosów nawet z umiarkowanie opalonego lub z natury ciemnej skóry.

Przygotowanie do depilacji

Aby uzyskać maksymalny efekt, należy odpowiednio przygotować skórę do depilacji. Jak przygotować się do depilacji laserowej, powinieneś szczegółowo poinformować kosmetologa lub sam możesz przestudiować te informacje.

Przede wszystkim należy skonsultować się z dermatologiem, który wyda zalecenia dotyczące rodzaju skóry. Głównym zaleceniem jest porzucenie korzystania z opalania w bezpośrednim świetle słonecznym. Dlatego należy zaplanować depilację, ponieważ na miesiąc przed depilacją należy zaprzestać opalania.

Unikaj wszelkich zabiegów usuwania włosów z wyjątkiem golenia. Inne metody usuwania włosów i depilacji mogą zmniejszyć skuteczność depilacji laserowej. Jedyną zatwierdzoną metodą usuwania włosów jest brzytwa.

Bezpośrednio przed depilacją powinieneś się golić. Podczas konsultacji ze specjalistą, który przeprowadzi laserową depilację, może określić konkretny przedział czasowy, w którym należy się golić, aby zwiększyć wydajność lasera.

Aby depilacja była jak najbardziej komfortowa, włosy nie powinny być większe niż 1-2 mm, w przeciwnym razie pacjent poczuje ból.

Przygotowanie przed usunięciem lasera w okolicy bikini i pod pachami polega na goleniu tych miejsc przez 3-4 dni przed udaniem się do salonu. Włosy bikini muszą mieć co najmniej 5 mm i nie więcej niż 7 mm.

„Głębokie bikini” polega na usuwaniu włosków z kości łonowej, warg sromowych, w okolicy interglacjalnej i na wewnętrznej powierzchni ud. Należy zauważyć, że nie wszyscy specjaliści zobowiązują się do przeprowadzenia takiej procedury. Pierwsza depilacja najlepiej jest wykonać w klasycznym obszarze bikini, aby dowiedzieć się, czy twoje ciało może wytrzymać duże obciążenie i jak zareaguje na terapię laserową. Zaleca się depilację głębokiego obszaru bikini tylko podczas trzeciej sesji. Należy pamiętać, że czas wejścia do salonu nie powinien pokrywać się z okresem menstruacji.

Planując depilację za pomocą lasera, powinieneś obliczyć sesje w odstępach 25-40 dni, ponieważ tylko 10 do 25% włosów może być usuniętych naraz. Średnio osiągnięcie rezultatu może zająć od 4 do 8 procedur.

Przed depilacją nie używaj tonalnego podkładu ani proszku, jeśli zabieg wykonywany jest na twarzy. Lepiej na chwilę odrzucić kosmetyki dekoracyjne, zwłaszcza te, które zawierają ducha w strukturze.

Dwa tygodnie przed pójściem do salonu, powinieneś przestać brać antybiotyki, szczególnie jeśli zawierają tetracyklinę. Jeśli zażywasz leki hormonalne, zdecydowanie powinieneś powiadomić lekarza.

Cechy

Przed rozpoczęciem depilacji lekarz musi określić rodzaj koloru. Jest to konieczne, aby określić podatność skóry. Wiele salonów piękności przeprowadza również test na to, jak skóra postrzega efekty działania lasera. W zależności od wrażliwej skóry specjalista ustali, czy potrzebne jest znieczulenie, czy nie. Zaleca się przedyskutowanie zastosowania znieczulenia z wyprzedzeniem, aby mistrz mógł poprawnie obliczyć czas na wykonanie depilacji.

Podczas depilacji pacjent musi nosić specjalne okulary ochronne. Zabieg można wykonać tylko na czystej i suchej skórze. Nie powinien wystąpić silny ból, być może niewielkie uczucie pieczenia, ale tylko w obszarach wrażliwych.

Większość włosów znika natychmiast podczas depilacji, ale niektóre włosy mogą przetrwać kolejny tydzień. Następną sesję można wykonać po tym, jak włosy, które były w fazie aktywnej, zaczęły rosnąć.

Liczba procedur. Często wymagane są 4 do 8 sesji. Włosy w pachach można usunąć w 3-5 procedurach. Jeśli występuje niestabilność hormonalna, efekt depilacji może zostać zmniejszony.

Pielęgnacja skóry po zabiegu

Po kilku godzinach depilacji może wystąpić zaczerwienienie skóry. Takie zaczerwienienie minie w ciągu jednego dnia. Eksperci zalecają stosowanie specjalnych sprayów regenerujących i maści przeciwzapalnych.

W ciągu pierwszych kilku dni można zaobserwować wydalenie martwych włosów na powierzchnię nabłonka. Wiele osób uważa, że ​​jest to wzrost wzrostu włosów, ale tak nie jest i nie martw się. To normalne i zniknie za kilka tygodni.

Należy pamiętać, że po depilacji w ten sposób niemożliwe jest zwilżenie obszaru, w którym usunięto włosy, nie zaleca się również nakładania na niego kosmetyków.

W ciągu pierwszych 3 dni po laseroterapii nie można korzystać z saun i wanien. Pomiędzy sesjami nie zaleca się stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym, opalania się i wizyty w solariach.

Możliwe komplikacje

Jeśli użyto złej jakości sprzętu do depilacji laserowej lub niewłaściwie przeprowadzono przygotowania do zabiegu, mogą wystąpić komplikacje. Objawy te obejmują:

 1. Burns. Często oparzenia skóry pojawiają się z powodu faktu, że specjalista nie był wystarczająco kompetentny lub używał słabej jakości systemu chłodzenia skóry.
 2. Zapalenie mieszków włosowych. Takie zapalenie występuje, gdy pacjent ma duże pocenie się lub odwiedził kąpiel w pierwszych dniach po depilacji.
 3. Alergia. Reakcja organizmu często powoduje pokrzywkę, zapalenie skóry i świąd. Przyczyną reakcji alergicznej może być krem ​​znieczulający lub specjalny gaz chłodzący.
 4. Opryszczka. Ta manifestacja pojawia się, ponieważ pacjent ma słaby układ odpornościowy.
 5. Zapalenie spojówek lub utrata wzroku. Powikłania tego rodzaju powstają w przypadku, gdy wiązka laserowa trafi w skorupkę oka. Aby temu zapobiec, należy zawsze nosić specjalne okulary, zwracać uwagę na fakt, że muszą być dobrze dopasowane do głowy.
 6. Hiperpigmentacja. Ten efekt uboczny występuje kilka dni po depilacji. Nadmierna pigmentacja często pojawia się na opalonej skórze.

W związku z tym należy zauważyć, że laserowe usuwanie nadmiaru roślinności na ciele i twarzy jest skuteczną metodą pozwalającą pozbyć się niechcianych włosów przez długi czas przy właściwym podejściu. Jeśli obawiasz się poparzenia podczas zabiegu, możesz wykonać zabieg za pomocą zimnego lasera. Jest to jednak możliwe, pod warunkiem, że kabina jest wyposażona w niezbędny sprzęt. Aby uzyskać maksymalny efekt procedury, należy odpowiednio przygotować skórę i zadbać o nią między sesjami.